
Arra a felvetésre, hihető-e, hogy Mahmúd Ahmadinezsád iráni elnök valóban meg akarja semmisíteni Izraelt, Bush úgy felelt: "ha izraeli volnék, komolyan venném a szavait". (Ahmadinezsád az amerikai védnökség alatt megrendezett Közel-Kelet-konferenciát bíráló teheráni beszédében kijelentette: "lehetetlen, hogy a cionista rezsim fennmaradjon".)
A szerda este sugárzott interjúban a riporter az annapolisi konferencia kapcsán faggatta az elnököt. Bush elmondta, Iránt azért nem hívták meg, mert Teherán nem együttműködő, a nyilatkozatokból kiderült, hogy amúgy sem vettek volna részt a tanácskozáson. Bush azt mondta: az iráni elnök nem hisz a demokráciában, a szabadságban és a békében. A konferencián viszont olyan országok küldöttei voltak jelen, amelyek támogatják egy demokratikus Palesztina létrejöttét, amely békében együtt élhet Izraellel.
Arra a keresztkérdésre, hogy Washington akkor miért hívta meg Szíriát, amely a terrorizmus állami szponzorai között szerepel a washingtoni külügyminisztérium listáján, azt felelte: egyes arab államok kifejezett kérése volt Damaszkusz meghívása, és minél több arab ország részvételére törekedtek. Bush szerint nem volt sértő, hogy Damaszkusz csak külügyminiszter-helyettesi szinten képviseltette magát a konferencián.
Az izraeli-palesztin béke esélyei kapcsán Bush kifejtette: Amerika nem kívánja rákényszeríteni akaratát sem a palesztinokra, sem Izraelre. Mindkét félnek megvan a maga elképzelése, amely alapján közös nevezőre kell jutniuk. "A mi feladatunk, hogy segítsünk nekik közös nevezőre jutni" - mondta.
Mit üzen az izraelieknek, akik esetleg attól tartanak, hogy az Egyesült Államok olyan engedményekre kényszerítheti őket, amelyek esetleg veszélyeztetik biztonságukat? - hangzott a következő kérdés. Bush erre azt mondta, hogy a Közel-Keleten a radikalizmust és a terrorizmust a szabadságra épülő jövőképpel lehet legyőzni. "Azt üzenem, az ő érdekük is, hogy a miniszterelnökük tárgyal a palesztinokkal a demokráciáról" - mondta.
Annak kapcsán, miképpen oldható meg az a probléma, hogy a demokratikusan megválasztott, a Gázai övezetet ellenőrző Hamász iszlamista mozgalom nem támogatja az izraeli-palesztin közeledést, Bush kifejtette: a Hamász gyűlöli a demokráciát, a palesztin népnek választani kell a Mahmúd Abbász elnök által kínált béke és a Hamász erőszakos jövőképe között.
Az amerikai elnök megjegyezte: Izraelre és Szíriára tartozik annak eldöntése, hogy tudnak-e tárgyalni a Golán-fennsíkról; Washingtonnak most a palesztin állam megteremtése a célja.
Bush arról is beszélt: a pakisztáni demokrácia helyreállítása felé vezető fontos lépésnek tartja, hogy Pervez Musarraf elnök lemondott a hadsereg főparancsnoki tisztéről. Mint mondta, továbbra is bízik Musarrafban, aki remélhetőleg még a választások előtt felfüggeszti a rendkívüli állapotot. Kifejtette, hogy a pakisztáni elnök együttműködik az Egyesült Államokkal, teljesen megbízható partner a szélsőségesek elleni harcban. Megerősítette: továbbra is érvényes az az álláspontja, hogy ha Amerika megbízható értesülést szerez Oszama bin Laden tartózkodási helyéről, akkor engedélyt ad az amerikai csapatoknak, hogy Pakisztán területére lépjenek az al-Kaida vezérének felkutatására.
Abbász: Sínre tettük a vonatot
Mahmúd Abbász palesztin elnök szerdán kijelentette, hogy az annapolisi konferencia "sínre tette" a palesztin állam felé tartó vonatot, és üdvözölte George Bush amerikai elnöknek az ügy érdekében kifejtett erőfeszítéseit.
"Sínre tettük a vonatot. Most azért kell dolgoznunk, hogy ez a vonat előrehaladjon" - jelentette ki washingtoni sajtótájékoztatóján a palesztin elnök újságírói kérdésre válaszolva. "Az elért eredmény derűlátóvá tesz bennünket. Egy cél érdekében jöttünk ide, és úgy ítéljük meg, hogy elértük" - tette hozzá Abbász.
Mahmúd Abbász és Ehud Olmert izraeli kormányfő kedden állapodott meg az annapolisi konferencián, hogy 2008 vége előtt a független palesztin állam létrehozását is magában foglaló békeszerződést dolgoznak ki. Abbász szerint a 2008 végi határidő a megvitatandó kérdések - Jeruzsálem sorsa, a palesztin menekültek, a zsidó telepek és a jövőbeli palesztin állam határai - összetettsége ellenére reális.
A palesztin elnök üdvözölte az amerikai elnök által az izraeli-palesztin tárgyalások sikere érdekében tanúsított "szilárd akaratot".
Irán új ballisztikus rakétát gyártott
.Irán visszavág: Bush is jöjjön egyetemre
Az oroszlán bajszát húzogatja az iráni elnök
MTI