Az Alpbachban zajló nemzetközi pénzügyi-gazdasági fórumon kedden felszólaló Klaus szerint csökkenteni kellene az euróövezet tagjainak számát, ennek következtében növekedhetne a csoportosulás stabilitása. "Az Európai Unió válsága annak következménye, hogy a közös pénznem kényszerzubbonyában lévő országok rendkívül sok mindenben eltérnek egymástól" - mondta Klaus újságíróknak.
A cseh köztársasági elnök szerint a válságos helyzetre jelenleg csak két megoldás kínálkozik. Az első megoldás az, hogy csökkenne az euróövezet tagállamainak száma, tehát a problémás országokat kizárnák az övezetből. A második megoldás az lenne, ha az övezet szabályozásában "kegyetlen egységet" vezetnének be. Klaus elmondta, hogy személy szerint ő az első megoldás híve.
"A jelenlegi körülmények között a Cseh Köztársaság csatlakozása az euróövezethez nincs napirenden" - hangsúlyozta az euroszkeptikus Klaus.
Csehország korábban azt tervezte, hogy 2012-ben vezetik be az eurót. A Mirek Topolánek vezette korábbi kormány azonban ezt a céldátumot megszüntette, s jelenleg nincs semmiféle hivatalos időpont. Vezető cseh politikusok azt hangoztatják, semmit sem kell elsietni, s Csehország akkor lép be az euróövezetbe, amikor az számára kedvező és hasznos lesz.
A politikus véleménye jól tükrözi a cseh állampolgárok álláspontját is: nemrég egy felmérés azt mutatta ki, hogy a csehek mindössze egyötöde támogatja az euró bevezetését, a lakosság kétharmada ellenzi a közös pénzt.
Ahogy az az Európai Központi Bank grafikáján is látszik, jelenleg az Európai Unió 17 tagja használja az eurót saját fizetőeszközként: Belgium, Írország, Franciaország, Luxemburg, Ausztria, Szlovákia, Németország, Görögország, Olaszország, Málta, Portugália, Finnország, Spanyolország, Ciprus, Hollandia, Szlovénia, és a legújabb euróövezeti tagállam, Észtország.
A zónán kívül maradt 10 uniós ország: Bulgária, Csehország, Dánia, Lettország, Litvánia, Magyarország, Lengyelország, Románia, Svédország és az Egyesült Királyság - vagy azért, mert nem tudják teljesíteni az euró bevezetéséhez elengedhetetlenül szükséges maastrichti kritériumokat, vagy pedig azért, mert nem kívánják nemzeti valutájukat a közös pénzre cserélni.
MTI, Privátbankár