1p
Egymástól egészen eltérő vélemények kísérik a módosult csődtörvényt és különböző elképzelések látnak napvilágot arról is, hogyan kellene még javítani rajta. A legutóbbi vitát kiváltó javaslat szerint rugalmasabbá kell tenni a törvényt és több cégre ki kell terjeszteni az utólagos versenyhatósági engedélyeztetést. A versenyhivatal és a felszámolók egyesülete szerint viszont ez önmagában nem oldja meg a problémákat, sőt
Egymástól egészen eltérő vélemények kísérik a módosult csődtörvényt és különböző elképzelések látnak napvilágot arról is, hogyan kellene még javítani rajta. A legutóbbi vitát kiváltó javaslat szerint rugalmasabbá kell tenni a törvényt és több cégre ki kell terjeszteni az utólagos versenyhatósági engedélyeztetést. A versenyhivatal és a felszámolók egyesülete szerint viszont ez önmagában nem oldja meg a problémákat, sőt.

Rugalmasabb csődtörvényt és utólagos versenyhatósági engedélyeztetést szorgalmazott egy ügyvédi iroda, mivel véleményük szerint a svájci frank hektikus mozgása olyan vállalatokat is bedönthet, akik alapvetően jó piaccal és működéssel bírnak, de frankban adósodtak el. Amint azt a témával foglalkozó korábbi cikkünkben jeleztük, az elképzelés a befektetőkön alapvetően nem segítene, a felvetést bíráló versenyjogász szerint pedig eddig sem tiltotta semmi sem a vevőnek, hogy végrehajtsa a tranzakciót és gyakorolja az irányítás jogát, amennyiben vállalta annak kockázatát, hogy a szerződés nem lesz kikényszeríthető és utólag vissza kell állítani az eredeti állapotot, ha a GVH mégsem hagyná jóvá az ügyletet.

A GVH álláspontja szerint erősen vitatható, hogy a Horváth és Társai DLA Piper Ügyvédi Iroda által utólagosnak nevezett engedélyezés és a csődeljárások vonzóbbá tétele között ilyen egyértelmű kapcsolat volna. A GVH-hoz a piaci összefonódásoknak csak töredéke kerül, aminek az oka, hogy a GVH engedélyét csak azon összefonódásokhoz kell előzetesen megkérni, amely legalább összesen 15 milliárd forint árbevételű cégek között jön létre és minimálisan két cég árbevétele eléri az 500 millió forintot. A GVH adatai szerint azonban a magyar vállalkozások csak mindössze 4%-a teljesíti eleve az 500 millió forintos küszöböt. Másodszor egyáltalán nem egyértelmű, hogy a cégek a fizetésképtelenségből kizárólag az összefonódásokba menekülnének.

Szakemberek szerint a módosított csődtörvénnyel megszületett Magyarország egyik legrosszabb törvénye, a túlzottan rugalmasra sikerült szabályozás visszaélések sorozatát hozhatja. Összefoglalónkat a törvényről itt olvashatja>>
Mindezek alapján vélhetően a GVH engedélyezési eljárása a gyakorlatban nem befolyásolja a cégek hajlandóságát a csődeljárás választására. Másként az utólagosnak nevezett engedélyezés alkalmazásával a gyakorlatban aligha lehet elérni a csődeljárások vonzóbbá tételét. A felvetés gyakorlati vonatkozásait jól mutatja, hogy az elmúlt három évben a GVH összesen 94 fúziós engedélyezési ügyben járt el és mindösszesen csak egy olyan eset volt (Pick/Herz), ahol fizetésképtelen vállalkozás feletti irányításszerzés volt az engedélyezés tárgya.

A hatóság szerint tehát eleve kérdéses, hogy az utólagosnak nevezett engedélyezés bevezetésével el lehetne-e érni a csődeljárások vonzóbbá tételével kapcsolatos jogpolitikai célt. Ehhez vélhetően más, alkalmasabb eszközöket kellene igénybe venni.

Sokkal nagyobb problémák

Somogyi Ferenc, a TM-LINE  Zrt. vezérigazgatója, a Felszámolók Országos Egyesületének elnöke a javaslatot  azzal a példával jellemezte, hogy ha egy betegnek, aki infarktussal kerül kórházba, Aspirint adunk, az biztosan segít rajta minimálisan, de a problémát nem fogja megoldani. Tehát a javaslat támogatható, de az előzetes versenyhatósági kontroll a csődeljárások gyorsítására csak minimális hatással van.

"A jelenlegi törvény legnagyobb hibája nem a GVH miatt áll fenn, hanem azért mert nem rendezi a csődeljárás alatt a szállítók keletkező követeléseinek kifizetését, illetve sikertelen csődegyezség esetén a csőd alatti szállítókat megelőzik a biztosított hitelezők. Hasonló probléma a csődeljárásnál a függő követelések, a vitatott hitelezői igények sorsának rendeződése. Ha a bérgaranciát igénybe vehetné az adós cég is, az nagy segítséget jelentene. Jelenleg mindenki kiszolgáltatott, kivéve a bankok. Amiről beszélünk, egyébként a felszámolások ezred részét jelentik" - mondta Somogyi Ferenc.

A FOE elnöke azt mondta: várják, hogy a kormány megmondja mit akarnak állami felszámolás alá vonni, belekerülnek-e futó ügyek például, mert a mostani bizonytalan helyzet senkinek sem jó. Ha valami kiderül, az már egy orientációt adhat. Ha 10-15 üggyel számolhatunk évente, akkor az egy tartható állapot lehet, ha ennél többről lesz szó, az nem mutat túl pozitív jövőt a felszámolóknak.

A szóbeszéd mindenféle vállalatról beszél, ha valóban a nemzetgazdaságilag kiemelt cégekről beszélünk, akkor a közlekedés területén és az energiaszektorban keresgélhetünk - jelezte Somogyi. Olaszországban egyébként volt arra példa, amit most a magyar kormány elképzelt, amikor a Parmalatot az állam megmentette, de az egy egészen más gazdasági helyzetben történt.

A FOE korábban már javaslatot tett az egyszerűsített eljárások gyorsítására, a „cégtemetők” elleni fellépésre, a téves utalások, valamint a felszámolók jogállásának tisztázására, sőt ígéretet is kaptunk, hogy a törvény módosításánál figyelembe veszik.

Privátbankár - Acsai N. Ferenc

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG