A nyugati félteken irányadó WTI könnyűolajfajta irányadó határidős árfolyama 2 dollár 77 cent eséssel 99,16 dolláron állt közép-európai idő szerint fél öt után. Ugyanekkor az északi-tengeri Brent hordónkénti ára 1 dollár 46 cent csökkenéssel 118,11 dollár volt.
A pénteki kereskedésben a két olajfajta árának különbözete rekordszintre, hordónként 19,09 dollárra szökött.
A szaúdi napilap Al-Hayat pénteki közlése szerint Szaúd-Arábia egyoldalú lépéssel napi 8,66 millió hordóról 10 millió hordóra emelheti kibocsátását. Ez enyhített a befektetők aggodalmain, akik a Kőolaj-exportáló Országok szervezetének (OPEC) eredménytelen szerdai találkozóját követően a világpiaci kínálat szűkülése miatt kezdtek el aggódni.
Az OPEC szerdán - a piaci várakozásoktól eltérően - nem tudott megállapodni a termelési szintek emeléséről. Korábban az olaj nemzetközi jegyzései jelentős mértékben nőttek az észak-afrikai, illetve a közel-keleti politikai zavargások hatására. Akkor sokan a kieső termelési kapacitások pótlására bíztatták az olajtermelő államokat. Bár néhány állam, így Szaúd-Arábia már februárban jelezte, hogy több olajat exportál, hivatalos OPEC-határozat akkor sem született a kvótaemelésről.
Cristopher Barret, a Crédit Agricole CIB elemzője szerint az emberek most kezdték megemészteni, hogy az OPEC már nem olyan erős szervezet, mint amilyen korábban volt. "Már nincs kvótája, nem tudja korlátozni a termelést, ezt a szaúdiak most kihasználják, és több olajat szállítanak a feltörekvő ázsiai piacokra" - érvelt a szakértő. Ez nyomást gyakorol az árakra - tette hozzá.
Harry Tchilinguiran, a BNP Paribas elemzője szerint a döntés elmaradása miatt több ország is termelésikapacitás-többlettel rendelkezik, így egyoldalúan emelhetnek kibocsátásukon. "Ebből a szempontból mindenki Szaúd-Arábiára figyel, aki a szabad kapacitások legnagyobb hányadával rendelkezik" - tette hozzá.
MTI