1p
A Buda-Cash elemzője nem számít rá, hogy délután Ben Bernanke Fed-elnök bejelenti a QE3-at, a fajsúlyos bejelentés elmaradása kiábrándíthatja a piacokat, ami érzékenyen érintheti Magyarországot. Az országkockázati árazásunk már így is csúcsközelben, a forint még - érthetetlen módon - tartja magát
A Buda-Cash elemzője nem számít rá, hogy délután Ben Bernanke Fed-elnök bejelenti a QE3-at, a fajsúlyos bejelentés elmaradása kiábrándíthatja a piacokat, ami érzékenyen érintheti Magyarországot. Az országkockázati árazásunk már így is csúcsközelben, a forint még - érthetetlen módon - tartja magát.

Tegnap délután ismét emelkedni kezdett Magyarország ötéves CDS-árazása, megközelítve az idei csúcsot a 425 és 430 közötti bázisponttal. Mindeközben a forint továbbra is tartotta árfolyamát az euróval szemben. Az ellentmondás némiképp érthetetlen, a tendencia ma is megmaradt, az országkockázati felárunk egészen 437 pontig emelkedett ma reggel, miközben a devizapiacon jele sincs a Magyarországgal szembeni bizalmatlanságnak. A forint továbbra is igen szűk sávban, 272 körüli szinten ingadozik az euróval szemben - a hazai fizetőeszköz "erejének" megállapításához a közös európai valuta a mérvadó ugyanis. 


CDS: közel vagyunk a csúcshoz

A Privátbankár.hu kérdésére válaszolva Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője elmondta, hogy az elmúlt 20 napot figyelembe véve a magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek díja valóban erős növekedésnek indult. Az amerikai leminősítés után volt a magyar CDS-felár a csúcson, akkor a 447 bázispontot is elértük. "A mostani emelkedésben szerepe van az általános növekedési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmaknak, illetve külön specifikus, magyar problémák is magyarázhatják az emelkedést, gondolok itt a szerény GDP-adatra, évvégére talán a 2%-os növekedés elérhető lesz a kitűzött 3% helyett; valamint a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak, melyet a növekedés lassulásából is adódnak, tovább rontottak Magyarország megítélésén" - magyarázta kérdésünkre Tóth.

Az elemzők számára is érthetetlen, hogy mindezek ellenére - főleg a CDS-árazás elszállása mellett - miért tartja magát a forint, a hazai fizetőeszköz továbbra is erősnek mondható ugyanis. "Jó kérdés, mi is sokat gondolkodtunk rajta" - jelezte felvetésünkre Tóth, hogy koránt sem egyértelmű a válasz. Az amerikai adósságplafon körüli politikai csatározások végén is képes volt tartani magát a forint, miközben a kockázati felár csúcsra ért, de akkor vélhetően a jegybank - direkt vagy indirekt módon - befolyásolta a piacot. Annyi biztos, hogy az euró-forint árfolyam most elég stabil. A héten több piaci kommentár szólt arról, hogy a devizapiac szereplői Ben Bernanke, Fed-elnök délutáni beszédére várnak, a kivárás meglátszódik a svájci frank árfolyamában is, a menedéknek tekintett CHF-et a befektetők most nem igen keresik, a forinttal szemben is szűk sávban mozgott a hét második felében, 238-as szint alatt volt ma reggel is.

Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke ma Jackson Hole-ban tart előadást, a piaci szereplők mind arra számítanak, hogy arról fog beszélni, a Fed milyen szerepet vállal az amerikai gazdaságélénkítésben. A várakozásokat fokozza, hogy Bernanke előadása előtt mintegy másfél órával közlik majd a második negyedévre vonatkozó amerikai GDP-adatok második becsült értékét, mely a várakozások szerit az eddigi számokat is alulmúlhatja, az elemzők 1%-os növekedésre saccolnak.

"Nem számítunk nagy bejelentésre"

Egy évvel ezelőtt ugyanezen az eseményen jelentette be a Fed elnöke a mára már kifutott, nem igazán sikeres QE2 nevezetű likviditásbővítő programot. A QE3-tól elsősorban azt várják a piaci szereplők, hogy a bankóprés beindításával még több pénzt öntenek a piacokra. Tóth szerint azonban könnyen csalódás lehet a felfokozott várakozások vége.

"Első körben mi nem nagyon várunk QE3-at, nem gondoljuk, hogy ezt ma tisztán bejelentené Bernanke (képünkön). Az amerikai gazdaság még nincs recesszióban, az eddigi QE-programoknak pedig hatása ugyan volt, de érdemi eredményeket nem tudtak vele elérni. Nem számítunk fajsúlyos bejelentésre, ez pedig kiábrándíthatja a piacokat. És ez ránk is hatni fog" - húzta alá Tóth Gergely.

Ahogy korábban Karsai Péter, a Commerzbank elemzője is kiemelte, az a kérdés, hogy miként fogadják a piacok Bernanke szavait, kedvező esetben ugyanis akár 235 forint alá is szorulhat a svájci frank árfolyama a forinttal szemben. Valószínű, hogy ha csalódottak lesznek a piacok a délutáni szimpózium után, akkor a befektetők megint a svájci frank felé fordulhatnak - és a fókusz az Egyesült Államokról újra átkerülhet Európára.

Privátbankár - Zsiborás Gergő

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG