Tegnap délután ismét emelkedni kezdett Magyarország ötéves CDS-árazása, megközelítve az idei csúcsot a 425 és 430 közötti bázisponttal. Mindeközben a forint továbbra is tartotta árfolyamát az euróval szemben. Az ellentmondás némiképp érthetetlen, a tendencia ma is megmaradt, az országkockázati felárunk egészen 437 pontig emelkedett ma reggel, miközben a devizapiacon jele sincs a Magyarországgal szembeni bizalmatlanságnak. A forint továbbra is igen szűk sávban, 272 körüli szinten ingadozik az euróval szemben - a hazai fizetőeszköz "erejének" megállapításához a közös európai valuta a mérvadó ugyanis.
CDS: közel vagyunk a csúcshoz
A Privátbankár.hu kérdésére válaszolva Tóth Gergely, a Buda-Cash elemzője elmondta, hogy az elmúlt 20 napot figyelembe véve a magyar szuverén kötvények nem teljesítővé válásának kockázatára köthető piaci biztosítási csereügyletek díja valóban erős növekedésnek indult. Az amerikai leminősítés után volt a magyar CDS-felár a csúcson, akkor a 447 bázispontot is elértük. "A mostani emelkedésben szerepe van az általános növekedési kilátásokkal kapcsolatos aggodalmaknak, illetve külön specifikus, magyar problémák is magyarázhatják az emelkedést, gondolok itt a szerény GDP-adatra, évvégére talán a 2%-os növekedés elérhető lesz a kitűzött 3% helyett; valamint a költségvetéssel kapcsolatos aggodalmak, melyet a növekedés lassulásából is adódnak, tovább rontottak Magyarország megítélésén" - magyarázta kérdésünkre Tóth.
Az elemzők számára is érthetetlen, hogy mindezek ellenére - főleg a CDS-árazás elszállása mellett - miért tartja magát a forint, a hazai fizetőeszköz továbbra is erősnek mondható ugyanis. "Jó kérdés, mi is sokat gondolkodtunk rajta" - jelezte felvetésünkre Tóth, hogy koránt sem egyértelmű a válasz. Az amerikai adósságplafon körüli politikai csatározások végén is képes volt tartani magát a forint, miközben a kockázati felár csúcsra ért, de akkor vélhetően a jegybank - direkt vagy indirekt módon - befolyásolta a piacot. Annyi biztos, hogy az euró-forint árfolyam most elég stabil. A héten több piaci kommentár szólt arról, hogy a devizapiac szereplői Ben Bernanke, Fed-elnök délutáni beszédére várnak, a kivárás meglátszódik a svájci frank árfolyamában is, a menedéknek tekintett CHF-et a befektetők most nem igen keresik, a forinttal szemben is szűk sávban mozgott a hét második felében, 238-as szint alatt volt ma reggel is.
Az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve (Fed) elnöke ma Jackson Hole-ban tart előadást, a piaci szereplők mind arra számítanak, hogy arról fog beszélni, a Fed milyen szerepet vállal az amerikai gazdaságélénkítésben. A várakozásokat fokozza, hogy Bernanke előadása előtt mintegy másfél órával közlik majd a második negyedévre vonatkozó amerikai GDP-adatok második becsült értékét, mely a várakozások szerit az eddigi számokat is alulmúlhatja, az elemzők 1%-os növekedésre saccolnak.
"Nem számítunk nagy bejelentésre"
Egy évvel ezelőtt ugyanezen az eseményen jelentette be a Fed elnöke a mára már kifutott, nem igazán sikeres QE2 nevezetű likviditásbővítő programot. A QE3-tól elsősorban azt várják a piaci szereplők, hogy a bankóprés beindításával még több pénzt öntenek a piacokra. Tóth szerint azonban könnyen csalódás lehet a felfokozott várakozások vége.
"Első körben mi nem nagyon várunk QE3-at, nem gondoljuk, hogy ezt ma tisztán bejelentené Bernanke (képünkön). Az amerikai gazdaság még nincs recesszióban, az eddigi QE-programoknak pedig hatása ugyan volt, de érdemi eredményeket nem tudtak vele elérni. Nem számítunk fajsúlyos bejelentésre, ez pedig kiábrándíthatja a piacokat. És ez ránk is hatni fog" - húzta alá Tóth Gergely.
Ahogy korábban Karsai Péter, a Commerzbank elemzője is kiemelte, az a kérdés, hogy miként fogadják a piacok Bernanke szavait, kedvező esetben ugyanis akár 235 forint alá is szorulhat a svájci frank árfolyama a forinttal szemben. Valószínű, hogy ha csalódottak lesznek a piacok a délutáni szimpózium után, akkor a befektetők megint a svájci frank felé fordulhatnak - és a fókusz az Egyesült Államokról újra átkerülhet Európára.
Privátbankár - Zsiborás Gergő