Lengyelország és Oroszország továbbra is a régió motorjai, a két ország a befektetések 70 százalékát (nagyjából 5 milliárd eurót) vonzotta az idén, míg Csehország szorosan követi őket, több mint egymilliárd euróval – ami 50 százalékkal haladja meg a teljes 2010-es év forgalmát.
Patrick O’Gorman, a CBRE közép-kelet-európai tőkepiacokért felelős vezetője a jelentést kommentálva azt mondta, hogy „a régióban ismét erősebbek lettek a gazdasági és ingatlanpiaci fundamentumok, főleg Lengyelországban és kisebb mértékben Csehországban is. A magas olaj- és más nyersanyagárak az orosz gazdaság jó teljesítményével együtt mind belföldön, mind külföldön erősítik a keresletet az ingatlanok iránt.”
A 2008-ban kezdődött globális pénzügyi válság kitörése óta első ízben nőtt a kiskereskedelmi ingatlanok iránti befektetési aktivitás 3 milliárd euró fölé, ami a teljes kereskedelmi ingatlanbefektetési forgalom 44 százalékát jelenti, és megegyezik a szélesebb európai trendekkel. A tranzakciók többsége magas minőségű bevásárlóközpontot érintett a fővárosokban és a nagy vidéki városokban olyan piacokon, mint Lengyelország és a Cseh Köztársaság. A legutóbbi tranzakciók között van az Olympia bevásárlóközpont Brnoban, a Magnolia Wroclawban és a Galeria Mokotow Varsóban. A bevásárlóközpontokat a fejlesztők olyan szakmai kiskereskedelmi befektetőknek adták el, mint az Unibail-Rodamco és az ECE Real Estate Partners.
Az ipari ingatlanok befektetési forgalma is erős időszakot tudhat maga mögött 2011-ben, számos nagy értékű tranzakciónak köszönhetően. Az erősödő bérlői fundamentumok több piacon arra ösztönzik a fejlesztőket, hogy meglévő kapacitásukat bővítsék.
Jos Tromp, a CBRE közép-kelet-európai kutatásért és tanácsadásért felelős vezetője szerint Európában a megújult gazdasági bizonytalanság miatt a befektetők még inkább az első osztályú ingatlanokra koncentrálnak majd a régióban. Miután a kötvény- és banki kamatok alacsonyak, a részvénypiacok volatilitása magas, és az arany ára rekordot dönt, a tőke áramlása az ingatlanokba várhatóan tovább folytatódik.
„A magyar piac is részesül a régióban tapasztalható általános pozitív hangulatból” – mondta Tim O’Sullivan, a CBRE tőkepiacokért felelős budapesti vezetője. Az idei forgalom már most is kétszer akkora, mint a 2010-es évé, ráadásul még néhány jelentős tranzakció aláírás előtt áll. A befektetők most leginkább a biztos és kiszámítható pénzáramot generáló irodaépületeket keresik rövid- és középtávra. Egyelőre azonban a 2011-es befektetési piacot a kiskereskedelmi ingatlanok adásvétele mozgatta.”
Privátbankár