1p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Meredeken romlik az Egyesült Államok általános üzleti környezete a következő öt évben - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház új előrejelzésében, amely szerint Magyarország tartja magát az üzleti klíma minőségi rangsorának középmezőnyében. A 2008-2012-es időszakban Dániáé lesz a világ legvonzóbb üzleti környezete.
Meredeken romlik az Egyesült Államok általános üzleti környezete a következő öt évben a pénzügyi és makrogazdasági kockázatok miatt - áll az egyik vezető londoni gazdaságelemző ház új előrejelzésében, amely szerint Magyarország tartja magát az üzleti klíma minőségi rangsorának középmezőnyében.

Az Economist Intelligence Unit (EIU) - a világ legnagyobb, nem befektetési banki jellegű gazdasági előrejelző intézete - 82 országot vont be az idei vizsgálatba. Ezek az összehasonlító elemzések mindig a kiadástól számított öt évre előre, számos kritérium alapján jósolják meg, hogy az adott országokban milyen üzleti környezet várható.

A csütörtökön közzétett új összeállítás szerint a 2008-2012-es időszakban Dániáé lesz a világ legvonzóbb üzleti környezete; ez az ország a megszerezhető 10 pontból 8,78-at kapott, az előző, 2003-2007-es időszakra adott 8,74 pont után. Dánia ezzel a második helyről lépett előre az elsőre. Dániáról a jelentés megállapítja, hogy a dán gazdaságban sikerült kialakítani a megfelelő egyensúlyt az állam és a piac között, a munkapiac rugalmas, és a magas adóterhet a közjavak - főleg az infrastruktúra és a felsőoktatás - minősége ellensúlyozza.

Az új EIU-összeállításban ugyanakkor a legfeltűnőbb az amerikai üzleti környezet következő öt évre szóló megítélésének erős romlása: az Egyesült Államok az előző rangsorban elfoglalt negyedik helyéről a kilencedikre csúszott vissza, azzal együtt is, hogy pontszáma csak minimális mértékben, 8,65-ről 8,64-re romlott.

Az EIU indoklása szerint a fő kockázatok között szerepel az amerikai makrogazdasági egyensúlyhiány, amely már a jelenlegi piaci felfordulás előtt is nyilvánvaló kockázati tényező volt. A 2007-re és 2008-a várható meredek lassulás után az amerikai gazdasági növekedés 2009-től újra gyorsulni fog, de a 2008-2012-es időszak átlagnövekedése nem fogja elérni a legutóbbi időszakét.

Az amerikai makroegyensúlytalanságok kockázataira más nagy londoni házak is felhívták már a figyelmet. A Standard & Poor"s nemzetközi hitelminősítő múlt heti elemzése szerint az amerikai dollár ugyan továbbra is őrzi globális kulcsvaluta-státusát, az amerikai gazdaság puszta mérete miatt, de az amerikai makrohelyzet romlása és a befektetői hangulat megingása esetén a dollár még nagyobb nyomás alá kerülhet, és kérdésessé válhat az amerikai szuverén adóskockázat jelenlegi "AAA" besorolása is, amely a létező legjobb.

Az amerikai gazdaság kényes külső finanszírozási hátterére a Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő is felhívta a figyelmet egy korábbi londoni előrejelzésében, amelyben azt írta: az amerikai folyó fizetési hiány fedezéséhez naponta mintegy 2,5 milliárd dollár külföldi tőkebeáramlásra lenne szükség, ami az Egyesült Államok nélkül számolt globális GDP-érték 3 százaléka.

A csütörtökön Londonban kiadott új EIU-rangsor elemzése szerint az amerikai kockázati tényezők között van a protekcionizmus is. A londoni központ úgy véli: ha az Egyesült Államok következő elnöke demokrata párti lesz - márpedig "ez a legvalószínűbb kimenetele a 2008. novemberi választásnak" -, a protekcionista nyomás valószínűleg még tovább erősödne, és "egyes várakozásokkal ellentétben nem valószínű, hogy jelentősen javulna az Egyesült Államok viszonya a külvilággal". Az elemzés szerint Amerikában máris jelentősen felerősödött a protekcionista retorika, és a gazdaság gyengülése nyomán sok politikus hajlamos lesz a külföldi versenyt okolni a hazai munkanélküliség emelkedéséért.

Az elemzés nem fest túl kedvező képet az euróövezetről sem. Az intézet szerint várhatóan az egyes nyugat-európai országokban, főleg Franciaországban kitört újkeletű "gazdasági nacionalizmus" nyomán sem süllyed ugyan a térség tartós protekcionizmusba, és nem áll le a működőtőke-áramlás, a szerkezeti reformok üteme azonban az euróövezet legfontosabb országaiban el fog maradni a legjobb helyre sorolt gazdaságokétól.

Az üzleti környezeti rangsorban továbbra sincsenek az élvonalban a legnagyobb euróövezeti gazdaságok: Németország jelenleg a 13., Franciaország a 17., Olaszország pedig - a legtöbb kelet-európai EU-tagállam mögött is lemaradva - a 40. helyen áll.

Magyarország az előző ötéves időszakra szóló EIU-előrejelzéshez képest javította ugyan általános pontszámát, 6,76-ról 7,12-re, de ezzel együtt is megmaradt a 36. helyen.

A térségbeli négyek közül Csehország a 28., Szlovákia a 30., Lengyelország a 34. helyre került a 2008-2012-es időszakra szóló üzleti klímarangsorban. A közép- és kelet-európai térségről az EIU azt állapítja meg, hogy az EU-tagsági felkészülés idején javultak az üzleti körülmények, ám a reformösztönzők elveszítik hatásukat, amint egy adott ország tagja lesz az uniónak.


Lassan újjáéled a magas hozamú amerikai adósságpiac

A globális likviditási sokkot követő szinte teljes kiürülés után lassan ismét benépesül a magas hozamú kockázati kategóriába sorolt amerikai vállalati szektor adósságpiaca, annak ellenére, hogy a kockázati prémiumok még mindig számottevően magasabbak a válság előttinél - áll a Moody"s Investors Service legújabb londoni elemzésében.

A nemzetközi hitelminősítő rendszeres globális hitelfolyamat-elemzéseinek új kiadása szerint a nem elsőrendű - subprime - amerikai jelzálogadósi körből kiindult likviditási pánik során augusztusra gyakorlatilag leállt a magas hozamú - vagyis befektetési szint alá sorolt - amerikai cégadósságok piaca. A ház szerint a júniussal zárult tizenkét hónapban az ebbe a kategóriába sorolt vállalati kibocsátók havi átlagban 14,7 milliárd dollár új adóssággal jelentek meg a piacon. A havi érték már júliusban 2,1 milliárd dollárra csökkent, augusztusban, a válság első sokkjának csúcspontján pedig alig 900 millió dollárnyi új cégadósság-ajánlat jelent meg; ez 64 havi mélypont volt.

Szeptemberben azonban már 6,5 milliárd, október első három hetében pedig 10,3 milliárd dollár névértékben kínáltak magas hozamú kötvényt az amerikai cégadósság-piacon - áll a Moody"s összesítésében.

Az elemzés szerint különösen figyelemreméltó az igen kockázatosnak tekintett, "Caa" kategóriás adósok kibocsátásainak felélénkülése. Az e mélyen spekulatív osztályzati csoportba sorolt amerikai vállalatok a 2007 júniusáig eltelt egy évben, havi átlagban 3,3 milliárd dollárnyi új adósságot értékesítettek, júliusban és augusztusban azonban ez az érték 400 millió dollárra zuhant. Szeptemberben azonban 1,1 milliárd, október eddigi időszakában pedig már 2,2 milliárd dollárnyi új adósságajánlatot vittek a piacra ezek a cégek.

A Moody"s elemzése szerint ugyanakkor a likviditásszűke miatt a magas hozamú sávban lévő cégadósok még mindig meglehetősen drágán jutnak tőkepiaci finanszírozáshoz. Az irányadó amerikai kincstárjegyhez mért átlagos kockázati prémium a szeptember 10-én mért 4,88 százalékpontos eddig csúcspontról október közepéig ugyan 3,89 százalékpontra szűkült vissza, azóta azonban ismét 4,30 százalékpontig emelkedett.

Mindazonáltal még ez sem összemérhető az 1998-as globális fizetési válság nyomán kialakult kockázati felárakkal; az adósságpiaci prémium annak az évnek a negyedik negyedévében 6,38 százalékpont volt - áll a Moody"s londoni elemzésében.
 
A legrosszabb forgatókönyv: újra Fekete Hétfő?
Mindenki kapaszkodjon! Még rajta vagyunk a hintán!
A csúszda végéhez közelít a dollár (hanganyag)
Menekül a tőke Amerikából!
Amerika belehalna a dollár bukásába

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG