A PSZÁF elnöke kijelentette, hogy noha a devizahiteleknél kialakult helyzet valamennyi szereplő - állam, bankok, hitelfelvevők, szabályozó hatóságok - felelősségét felveti, a megkötött szerződések a mindenkor érvényes jogszabályok alapján születtek meg, azokat megkérdőjelezni nem lehet. "Ha mégis ilyen vélemények terjednek el, és ezeket nem tudjuk szakmailag kezelni és korlátok között tartani, akkor azzal az egész pénzügyi rendszer stabilitása kerülhet veszélybe" - közölte, hozzátéve, hogy ebben a kérdésben a politikusok felelőssége is óriási.
Szász Károly ezt annak kapcsán mondhatta el, hogy nemrégiben arról szóltak a sajtóhírek, hogy többen is a bírósághoz fordulnak a devizahitel-szerződésük kapcsán.
Korábban Dr. Gresa István, az OTP vezérigazgató-helyettese is azt nyilatkozta, óva int minden hitelest attól, hogy megalapozatlan indokokra hivatkozva bírósághoz forduljon a devizahitel-szerződése kapcsán, hisz nem tudni, ki téríti majd meg az így felmerülő kárát.
A PSZÁF elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy mind a hitelt felvevő adósoknak, mind a velük szolgáltatói kapcsolatban álló bankoknak a szerződésben foglaltaknak megfelelően kell eljárniuk. Tehát a bankrendszer se éljen vissza erőfölényével és az egyoldalú szerződésmódosítás lehetőségével, bár ennek esélye a megváltozott szabályozási feltételek miatt már meglehetősen csekély.
Nátrán Roland a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) helyettes államtitkára ismertette a Parlament által elfogadott Otthonvédelmi Program lépéseit. Elmondta azt is, hogy a 90 napon túli hiteltartozás összege 744 milliárd forint, a GDP 2,6-2,7 százaléka, ebből a devizahitelesek tartozása 371 milliárd forint, a GDP 1,2 százaléka. Hozzátette, hogy a lakosság deviza adósságának nagyságát érzékelteti, hogy 1,2 millió háztartást érint és a hitelállomány összege 6.300 milliárd forint.
Az ülésen nem vettek részt a Fidesz és a KDNP frakció képviselői, így az nem volt határozatképes, mivel az ülést - a kormánypárti frakciók közleménye szerint - egyeztetés nélkül hívta össze Simon Gábor, a bizottság elnöke.
Korábban Szijjártó Péter, a miniszterelnök szóvivője azt nyilatkozta, hogy a devizahitelezés kapcsán kialakult helyzet a kormány és a bankok felelősségét egyaránt felveti.
MTI, Privátbankár