1p
Mire jó a diákhitel? Szükség van rá, vagy ez is csak egy lépés az eladósodáshoz vezető úton?
A diákhitel olyan szabad felhasználású kölcsön, amelyet a felsőoktatási intézményekben tanulóknak találtak ki, könnyű hozzájutni, törlesztőrészlete igazodik a mindenkori fizetéshez és nyugdíjba menetelkor elévül. Azonban mint minden hitel, felvet néhány kérdést. Vajon mire jó ez? Szükség van rá? Vagy ez is csak egy lépés az eladósodáshoz vezető úton?

A diákhitelt 2001-ben indították útjára. Az alapvető célkitűzés az volt, hogy azoknak is legyen lehetősége ezáltal bejutni a felsőoktatásba, akiknek amúgy ezt nem engedi meg az anyagi helyzetük. Az akkor igényelhető legmagasabb összeg 21 000 forint volt, amely így egy félévben (egy évben maximum 10 hónapra kérhetjük a diákhitelt) 105 ezer forintot jelentett, amelyet a költségtérítésre vagy tanulmányaikra (is) fordíthattak a hallgatók.

Akár félmillió is kapható egy évben

Jelenleg havi 15, 21, 25, 30, 40 és 50 ezer forint igényelhető havonta, amelyet a kérelem benyújtásának időpontjától függően minden évben legkorábban október 14-én kaphatunk meg egyösszegben, illetve havi részletekben.

Ezzel kapcsolatban Imre Zitától, a Diákhitel Központ kommunikációs igazgatójától megtudtuk, hogy a 2010-es üzleti évben diákhitelt felvevő 77 553 hallgató között a havi 40 ezer forintot igénylők voltak messze a legtöbben (44 százalék, 34 178 fő). A második legszélesebb csoportot a havi 30 ezer forintot felvevők alkották (22 százalék, 16 990 fő). Őket követi a havi 50 ezer forintot kérők köre (ezt az összeget csak költségtérítéses képzésben tanuló diákok választhatták) 21 százalékkal (16 551 fő). Ez utóbbiak aránya jelentősen megemelkedett a 2009-ben mért 16 százalékhoz képest. A vezető szerint figyelemre méltó adat, hogy 2010-ben a költségtérítést fizető hitelfelvevők 48 százaléka élt a számukra maximálisan felvehető havi 50 ezer forintos hitelösszeggel.


Forrás: Diákhitel Központ Zrt.

Imre Zita azt is elárulta, hogy a felsőoktatásban tanulók egyötöde igényli a diákhitelt. A kommunikációs igazgató hozzátette, az eddig kihelyezett teljes hitelösszeg 219 milliárd forint.

Mindenki maga választhat

A hitel igényléséhez egyébként sem jövedelem, sem kezes vagy egyéb fedezet nem kell. Aki kéri a Diákhitelt és megfelel a jogosultsági feltételeknek, megkapja az általa választott hitelösszeget. A diákhitel forint alapú kölcsön, amelynek kamata félévente változhat - jelenleg 8 százalék.

Bár a hitel szabad felhasználású, érdemes hangsúlyozni, hogy a kölcsön mindig előrehozott fogyasztást jelent, amellyel egy még meg nem keresett pénzt költünk el - ennek pedig ára van, ami a kamatokban jelentkezik. Aki nagyobb összeget vesz fel tartósan, számolhat azzal is, hogy törlesztése sok-sok évig, vagy akár évtizedekig elhúzódhat. Ha viszont a pénzt tanulmányainkra fordítjuk, a diákhitel - az alapvető célkitűzésekkel összhangban - egyfajta befektetésnek tekinthető.

Sokan többet fizetnek mint szükséges

A kötelező havi törlesztőrészlet az első két törlesztési évben a mindenkori minimálbérhez igazodik, és annak 6, illetve bizonyos esetben 8  százaléka (ha valaki egyszer is igénybe vette a költségtérítésesként felvehető legmagasabb összeget). A harmadik évtől a bruttó átlag jövedelem 6, illetve 8 százaléka a kötelező havi részlet.

Ki jogosult a Diákhitelre?

A felsőoktatásban tanulók döntő többsége jogosult a Diákhitelre. A kölcsönt felveheti államilag támogatott és költségtérítéses képzésben részt vevő hallgató is, akár nappali, akár esti, akár levelező tagozaton vagy távoktatásos formában tanul.

Diákhitel felvételére jogosult mindenki, aki 40. életévét még nem töltötte be, magyar állampolgár, menekültként elismert, letelepedési vagy bevándorlási engedéllyel rendelkezik, rendeletben meghatározott jogcímen Magyarországon szabad mozgás és tartózkodás jogával rendelkezik.

Törleszteni tanulmányaink elvégzését követően, a hallgatói jogviszony megszűnése után, legkésőbb 40 éves korunk után kell elkezdeni - akár többet is, mint kötelező. A futamidő így a törlesztőrészletek nagyságától függően rugalmas hosszúságú.

Az előtörlesztéssel kapcsolatban Imre Zita kifejtette, hogy a 2010-es üzleti év folyamán összesen mintegy 10,9 milliárd forint volt a hitelszerződésekből adódó fizetési kötelezettség (vagyis az elvárt törlesztés). Ezzel szemben az előtörlesztésekkel együtt összesen több mint 18,8 milliárd forintot fizettek vissza az ügyfelek, ráadásul a befizetők között több ezer olyan is van, akinek még el sem kellett volna kezdenie a törlesztést.

A kommunikációs vezető elmondása szerint valamennyi eddigi évre igaz, hogy az elvárthoz képest kifejezetten magas a túlfizetés. A 2010 végéig teljesített közel 79 milliárd forintos összes befizetéshez képest az elvárt törlesztés összesített volumene csupán mintegy 43 milliárd forint volt. Ez annyit jelent, hogy a kezdetektől számítva a túlfizetés meghaladja a 82 százalékot.

Az egyes évek tetemes túlteljesítései jól mutatják, hogy a Diákhitel Központ ügyfeleinek általános fizetőképessége jelentősen meghaladja tényleges kötelezettségeiket. Tíz év tapasztalata alapján megállapítható, hogy az egyéni jövedelmekhez igazodóan (illetve az első két törlesztési évben a minimálbérhez köthetően), az azokhoz képest alacsony szinten megállapított havi törlesztőrészletek mellett sokaknak marad pluszforrásuk kisebb-nagyobb összegű előtörlesztések teljesítésére, sőt akár teljes tartozásuk egyösszegű rendezésére is. Az előtörlesztéssel ki-ki saját belátása szerint rövidítheti le a hitel-visszafizetés idejét - ennek semmilyen korlátja, illetve költsége nincs.

A vezetőtől megtudtuk azt is, hogy mint minden hitel esetében, itt is vannak nemfizetők. Ezek aránya a diákhitelnél 2,4 százalék.

Az adóhatósághoz is eljuthat az ügy

Imre Zita hangsúlyozta, hogy még mielőtt valaki olyan helyzetbe kerülne, hogy nem tudja fizetni a törlesztőrészleteit, a Diákhitel Központtól kérheti annak mérséklését, maximum 24 hónapra. Ennek összege egyénenként eltérő lehet: a felvett hitelösszegtől függ és nem lehet kevesebb, mint a minimálbér 6, illetve 8 százaléka.

A Diákhitel Központ havonta küld tájékoztató levelet a hitelfelvevőnek az általa megadott értesítési címre arról, hogy az illető nem fizeti a kötelező törlesztőrészletet. Azok az ügyfelek, akik megadják mobilszámukat, sms-ben is kaphatnak tájékoztatást hátralékukról. A hatodik hónapban a nemfizető ügyfél megkapja az utolsó fizetési felszólítást az állandó lakcímére. Ha ekkor sem egyenlíti ki a tartozását, szerződése felmondásra kerül. Ezt követően megszűnik a kölcsönszerződés, és a teljes tartozást egy összegben, 8 napon belül kell megfizetni. Ha a határidő lejár, és a hitelfelvevő nem rendezi tartozását, akkor az behajtásra átadásra kerül az állami adóhatóságnak.

Akár mi is kalkulálhatunk

A diákhitel várható terheinek kiszámolásában segítség lehet a központ honlapján megtalálható kalkulátor>>

Lényeges eleme a diákhitel feltételeinek az is, hogy ha marad is tartozásunk, a jelenlegi szabályok szerint nyugdíjba menetelkor elévül ez az összeg, tehát nyugdíjas éveinket már semmiképpen nem terheli ennek törlesztése.

Nem mindegy, mire költjük!

A Privátbankár megkérdezett több jelenlegi és korábbi hallgatót is arról, mire használták fel az eddig felvett diákhitelüket. Nem reprezentatív felmérésünkből kiderül, hogy a nem költségtérítéses diákok nagyobb része nem a tanulmányaihoz köthető célokra használja fel a kölcsönt, a fizetősöknél viszont többnyire az a jellemző, hogy a térítést fedezik belőle. Előbbivel kapcsolatban nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy ilyenkor egy olyan pénzt költenek el a felvevők, amelynek hosszú távon akár többszörösét is vissza kell fizetni, így egy könnyen elköltött összeg után még évekig le kell majd mondaniuk fizetésük egy részéről!

Egy név nélkül nyilatkozó elmondta, vidékiként a fővárosi albérletének díját fedezte a kölcsönből. A visszafizetés jelenleg nem jelent gondot neki (havi 4410 forintot fizet), sőt, alkalmanként még elő is törleszt. Kifejtette, valószínű, hogy 10 éven belül egyösszegben rendezi majd fennálló tartozását, mert "nem hiszi, hogy az csak úgy elfogyna". Hozzátette, a költségtérítéses, diákhiteles modellt tartja jó iránynak a felsőoktatásban.

Egy másik korábbi hallgató elmondta, azért nem vette fel a diákhitelt, mert nem volt rá szüksége és "csak úgy" nem szerette volna eladósítani magát hosszú időkre.

Felvesszük vagy sem, mielőtt döntünk, alaposan mérlegeljünk! Egy eltapsolt hitel ugyanis bár könnyen jött, később sokáig "kísérthet" bennünket. Egy jól felhasznált diákhitel viszont egy remek befektetés lehet a jövőbe, hiszen általa lehetőségünk lesz jobb munkára, több fizetésre.

Privátbankár - Szilágyi Balázs

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG