A világgazdasági válság hatására a legtöbb nyugdíjpénztár a korábbi évekhez képest gyengébb eredményt ért el tavaly - olvasható a Stabilitás Pénztárszövetség szerkesztőségünkhöz eljuttatott közleményében. A pénztárszövetséghez tartozó kasszák az elmúlt 10 év során első alkalommal tesznek közzé negatív hozamadatokat.
A szövetség tagjai közül a magánnyugdíjpénztári ágazatban a 2008. évi, vagyonnal súlyozott átlaghozam -15,82% volt, míg az önkéntes nyugdíjpénztárak esetében ez az érték -11,35% lett. A tavalyi egyedi magánnyugdíjpénztári teljesítmények egyébként igen széles sávban szóródnak (minimum érték -32,95%, maximum érték +6,26%) és ugyanez mondható el az önkéntes nyugdíjpénztárak egyedi teljesítményeiről is (minimum érték -32,67%, maximum érték +4,94%).
Melyik magánnyugdíjpénztárt válasszam? |
Azok a pénztárak, amelyek már 2008-ban is választható portfóliós rendszert alkalmaztak, a hozamráta mutatókat is választható portfóliónként mutatják be. Azok a pénztárak, amelyek nem működtettek az elmúlt évben ilyen rendszert, pénztári szintű adatokat közölnek. |
A választható portfóliós rendszer lényege, hogy a pénztártagok saját döntésük, illetve ennek hiányában a jogszabályban meghatározottak szerint három portfólióba kerülnek besorolásra, aszerint, hogy milyen a kockázatviselő, kockázattűrő képességük, illetve hány év van még hátra a nyugdíjba vonulásig. A magánnyugdíjpénztáraknál klasszikus, kiegyensúlyozott és növekedési portfoliót kell kialakítani, önkéntes nyugdíjpénztáraknál nincsenek rendeletben meghatározott portfóliótípusok, ezek kialakításáról a pénztár maga dönthet.
A korábban a vegyes nyugdíjrendszert választók bizonyos feltételek fennállása esetén dönthetnek úgy is, hogy visszalépnek a tisztán társadalombiztosítási rendszerbe. Részletek>> |
A közlemény szerint ezek a számok is jól mutatják, hogy a nyugdíjpénztári rendszer hosszú távú befektetési forma, ahol a hozamokat egy hosszabb periódus keretében érdemes nézni. A kockázatos portfóliók, mint például a növekedési portfólió nagyobb arányban tartalmaznak kockázatos eszközöket, például részvényeket. A tájékoztatás szerint ezzel magyarázható, hogy ezen portfóliók esetében nagyobb veszteséget könyvelhettek el a nyugdíjpénztárak a válság következtében.
A 2000-ben alakult Stabilitás Pénztárszövetség tagpénztárai kezelik a hazai magánnyugdíjpénztári tagok megtakarításainak több mint 90 %-át és vezetik az önkéntes nyugdíjpénztári tagok több mint 80 %-nak számláját, így a közölt adatok előrevetítik a teljes pénztári szektor elmúlt egy és átlagos 10 évi hozamadatait. |
Összességében a közlemény szerint elmondható, hogy a 2008. év kivételével az elmúlt 10 éves időtávban a nyugdíjpénztári befektetési politikák jól teljesítettek, a pénztári teljesítmények hosszú távon pozitívan ítélhetőek meg. A magyarországi befektetési szabályok liberálisak, amelyek kellő rugalmasságot biztosítanak a hosszú távú eredményesség eléréséhez – állapítják meg.
Legkésőbb június 30-ig minden önkéntes nyugdíjpénztári és magánnyugdíjpénztári tag kézhez kapja számlaegyenleg-értesítőjét. Részletek>> |
A pénztári szférát is érintő adójavaslat-csomag kapcsán Juhász Istvánné, a Stabilitás Pénztárszövetség főtitkára továbbra is hangsúlyozza: "A javaslat elfogadása a munkáltatói hozzájárulás elmaradását, az önkéntes pénztári rendszer összeomlását, az emberek az elmúlt 15 év során kialakult öngondoskodásba vetett hitének elvesztését, és a gyengélkedő magyar állampapírpiac egy állandó vevőjének elvesztését vonná maga után. A munkáltatói hozzájárulás adóval történő terhelésének javaslatát a Szövetség elutasítja az egész pénztári szféra nevében."
Nem mehetnek 40 évesen nyugdíjba a rendőrök
Nyugdíjpénztár: ne vegye ki, csak ha muszáj!
Sárba tiporja az öngondoskodást a kormány
Nyugdíjas forintok: több kerül a számlánkra
Nyugdíjas adóprés: le is nullázhatjuk a terhet
Privátbankár