1p
A finn miniszterelnök kiakadt, meglehetősen élesen kritizálta az eurózónát, mely "saját szabályait szegte meg folyamatosan"
A finn miniszterelnök kiakadt, meglehetősen élesen kritizálta az eurózónát, mely "saját szabályait szegte meg folyamatosan". Kapott a kritikákból Merkel is, aki a német alkotmánybíróság döntése után nem győzte hangsúlyozni kormánya helyes EU-politikáját. "Az euró több mint egy valuta" - mondta a német kancellár.

A német alkotmánybíróság mai határozatában leszögezte, hogy a tavaly tavasszal elfogadott görög, valamint az azt követő euróövezeti támogatási csomag - valamint az abban való német részvétel - nem ütközik a német alkotmányba, ahogy azt a panaszosok vélelmezték. A bíróság ugyanakkor a leghatározottabban állást foglalt amellett, hogy a német parlament számára a jövőben hasonló mentőcsomagok kidolgozásakor, illetve jóváhagyásában az eddiginél nagyobb beleszólást kell biztosítani.

Angela Merkel a Bundestagban szerdán elhangzott, a karlsruhei bírói testület állásfoglalást követő beszédében úgy értékelte, hogy az alkotmánybíróság a két tavalyi mentőcsomagot támogató határozatával teljes mértékben kormánya európolitikájának helyességét erősítette meg. Merkel kiemelte, hogy az alkotmánybíróság egyformán szót emelt az egyéni felelősség és a szolidaritás, továbbá a parlament abszolút beleszólási joga mellett. A kancellár úgy értékelte, hogy kormánya éppen ezt az utat követi.

A német kancellár hangsúlyozta, hogy országa megerősödve került ki az elmúlt évek gazdasági, illetve pénzügyi válságából. Mindennek alátámasztására azt hozta fel, hogy nincs jele recessziónak, Németország ismét az Európai Unió növekedési motorja - emelte ki.

Az államadóssággal Berlinnek is meg kell küzdenie
Németországnak "jól megy", a koalíció az első két évben jó munkát végzett, fő választási ígéreteit tartani tudta: a munkanélküliek száma 3 millió alá csökkent, a német államháztartás hiánya az idén a GDP 1,5 százalékát érheti el, a 3 százalékos maastrichti küszöbérték felét. Ugyanakkor a GDP 83 százalékát kitevő német államadósság még mindig messze felette van a 60 százalékban maximált maastrichti kritériumnak.

Merkel ennek ellenére rendkívüli kihívásokról beszélt. Első helyen az euró stabilizálását említette. Az euró több mint egy valuta - fogalmazott a kancellár, aki szerint az euró az egységes Európa garanciája. Megismételte azt a korábbi kijelentését, amely szerint az euró kudarca Európa kudarcát jelentené. "Ezt pedig nem engedhetjük meg" - tette hozzá.

A fő probléma: Görögország

A német kancellár a legfőbb problémának Görögország és több más ország eladósodását nevezte. Annak a nézetnek adott hangot, hogy ez az eladósodás nem évek, hanem évtizedek hibás filozófiájának a következménye. Ennek kapcsán hangsúlyozta a szolidaritás szükségességét, de leszögezte, hogy mindez nem helyettesítheti az egyéni felelősséget.


Angela Merkel Sarkozy francia elnökkel - német-francia tandem mentené az eurót 

Tabuk nélkül kellene tovább haladni

Az adósságválság lehetséges megoldásával kapcsolatban a kancellár ismét elutasította a közös euróövezeti kötvény bevezetését. Annak a nézetnek adott hangot, hogy ez a válság megoldásának teljes mértékben elhibázott útját jelentené, és egy "adósságunióba" vezetne.

Angela Merkel úgy vélte, hogy a jövőben "még több" és "még stabilabb" Európa szükséges. Ennek érdekében azonban ésszerű és helyes politika kell és nem utolsósorban bátor döntésekre van szükség - fogalmazott a kancellár, utalva az uniós szerződések módosításának lehetőségére is. "Mindez többé nem jelenthet tabut" - érvelt Merkel, közvetve megengedhetetlennek nevezve, hogy egy ország - Görögország - az egész euróövezetet veszélyeztethesse. A kancellár szerint a Lisszaboni Szerződés nem tartalmaz semmifajta mechanizmust az ilyen válságok kezelésére. Felvetette annak lehetőségét is, hogy a stabilitási és növekedési paktumot sorozatosan megsértő országok ellen az Európai Bíróság előtt tehessenek panaszt.

Kemény finn kritika

A finn állásponttal Angela Merkel akár egyet is érthetne... Finnország ugyanis továbbra is csak pénzügyi biztosíték fejében hajlandó részt venni Görögország támogatásában, és ha nem sikerül megállapodni, akkor kimaradhat a második görög mentőakcióból - erősítette meg szerdán a finn miniszterelnök, aki szokatlan élességgel bírálta az uniós politikai gyakorlatot.

"A saját magunk által hozott szabályokat szegtük meg"

Jyrki Katainen szerint veszélyezteti a demokráciát és a méltányosságot, hogy egy új, informális vezető csoport alakult ki az Európai Unióban (a finn kormányfő ezzel vélhetően a német-francia együttműködésre utalt), az euróövezetben pedig már hosszú ideje semmibe veszik a törvényi előírásokat. "Az euróövezet egyik problémája a túl sok adósság, egy másik baj pedig az, hogy túl sokáig megszegtük, vagy legalábbis rugalmasan értelmeztük a saját magunk alkotta szabályokat, aminek következményeként a döntéshozatali folyamatot a bizalom hiánya jellemzi" - fejtette ki a jobboldali kormányfő.

27 tagállam helyett 2?

A mindössze 39 éves politikus, aki korábban pénzügyminiszter is volt, és a Financial Times című brit lap 2008-ban Európa legjobb pénzügyminiszterének választotta, nem nevezte meg, hogy uniós tagok mely csoportja fenyegeti a demokráciát, augusztusban viszont Angela Merkel német kancellárral és Nicolas Sarkozy francia elnökkel folytatott tárgyalásai után azt hangoztatta, hogy a német-francia duónak nem volna szabad más tagországok nevében dönteni ügyekben.

Ugyanakkor Katainen üdvözölte Merkel és Sarkozy közös javaslatát, amely szerint egy új intézmény, a rendszeres kormányfői értekezlet bevezetésével kellene mélyíteni az euróövezeti integrációt. Az új formáció révén "kitisztulhat a döntési folyamat és erősödhet az egység" a 17 országból álló övezetben, "a jelenlegi helyzetben pedig pontosan erre van szükség" - mondta a finn miniszterelnök.

Itt lenne az ideje, hogy a tagállamok magukról gondoskodjanak

Hozzátette, hogy a tagokat a szankciók fenyegetésével lehetne a versenyképesség növelésére ösztönözni, a szankciókat pedig az euróról szóló szabályozási rendszer megújításának keretében lehetne meghatározni.

A nemzeti gazdaságpolitikát jobban össze kell hangolni, ugyanakkor minden tagországnak magának kell gondoskodnia a gazdasági-pénzügyi fenntarthatóságról, és "mentőakciót csak a leginkább kiélezett helyzetben volna szabad indítani" - hangsúlyozta a finn kormányfő, aki a tagországi felelősségvállalás alapján elutasítja a közös euróövezeti kötvény gondolatát. A közös kötvény intézményének kidolgozása évik eltarthat, és a költekezés folytatására adhat alkalmat, ráadásul a tagországok adósságáért közösen viselt felelősség elvét testesítené meg, "ezt pedig mélyen ellenzem" - mondta Jyrki Katainen szerdán Helsinkiben egy tanácskozáson, amelyen az unió jövőjéről tartottak eszmecserét.

MTI, Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG