.jpg)
Magyarországról szólva például kifejtik, hogy a 73 százalékos GDP-arányos bruttó államadósság - noha a régióban a legmagasabb - nemzetközi összehasonlításban nem kiemelkedő, elmarad például az euróövezeti országok átlagától. Ukrajna a maga 20 százalékos mutatójával, vagy a tíz százalékot alig meghaladó lett adósság pedig a legalacsonyabbak között van Európában.
A BIS 2008. szeptember végére vonatkozó adatai szerint Kelet-Európa összesen 1.700 milliárd dollár külföldi adósságállománnyal rendelkezik, és 2009-ben 400 milliárd dollárt kell vagy visszafizetnie, vagy megújítania. Az 1.700 milliárd dolláros számadattal kapcsolatban az Erste elemzőinek az a legkomolyabb fenntartása, hogy az a külföldtől felvett hitelek mellett tartalmazza a külföldi bankok helyi leányai által a helyi piacon folyósított és általuk finanszírozott hiteleket is. Mivel a régió bankrendszereiben a külföldi bankok leányvállalatai meghatározó súllyal bírnak, az így nyert adósságmutató erősen felnagyítja a valóságot - állítják.
Az osztrák bank elemzői rámutatnak, hogy több nyugat-európai ország egymaga nagyobb külföldi adósságállománnyal bír, mint az Ukrajnát, Törökországot és Oroszországot is magában foglaló húsz kelet-európai állam összesen. Egyik-másik közepes méretű nyugat-európai államnak pedig 2009-ben még az összes kelet-európai adósságszolgálatnál is nagyobb összeget kell törlesztenie vagy megújítania, Belgiumnak például 375 milliárd, Írországnak 477 milliárd, Hollandiának pedig 550 milliárd dollárt - emlékeztetnek.
Az Erste Group elemzői azt javasolják, hogy a bruttó külső adósság helyett inkább a nettó külső adósságot (a külföld felé fennálló tartozások összege, csökkentve a külföld felé nyújtott hitelek összegével) kellene viszonyítási alapnak venni a finanszírozási kérdések elemzésénél.
A BIS a nemzetközi monetáris és pénzügyi együttműködést előmozdítani hivatott nemzetközi szervezet, "a központi bankok bankja". 1930-ban alapították, ezzel a világ legrégibb nemzetközi pénzügyi intézménye.
Megtámogatják a bajba jutott vállalkozásokat
Gyurcsány: nem baj, hogy beszélnek rólunk
"Magyarország lecsúszik és elszigetelődik"
S&P: gyors euróbevezetés kell a balti államoknak
Ilyen kemény kritikát Gyurcsány még nem kapott
Gyurcsány teljesen magára maradt?
MTI