.jpg)
Az óraigazítás hajnalán a nemzetközi vonatok közül a Bécs–Budapest–Bukarest–Budapest–Bécs útvonalon közlekedő Dacia expressz mindkét járatát Magyarországon éri az időszámítás-változás. A vonatok Lőkösházán várják be a téli időszámítás szerinti indulási idejüket, így körülbelül egy órát várakoznak. A Beograd nemzetközi gyorsvonat Belgrád felől érkező budapesti járata Kiskunhalason várakozik a téli időszámítás szerinti indulási időre - olvasható a MÁV honlapján közzétett tájékoztatóban.
Ami a belföldi vonatokat illeti, hajnalban csak néhány vonat közlekedik. Azokat a kettő és három óra közötti személyvonatokat, amelyek menetrend szerint hajnali három óráig nem érkeznek meg a célállomásukra, a vonatindító állomások már a téli időszámítás szerint indítják. Ennek megfelelően vasárnap a Füzesabonyból Budapestre 2 óra 38 perckor induló, a Somoskőújfaluról Hatvanba 2.17 órakor, a Nyugati pályaudvarról Szolnokra 2.50 órakor, a Dombrádról Herminatanyára 2 óra 44 perckor, továbbá a Lajosmizséről Zugló érintésével Esztergomba 2.52 órakor, és a Szolnokról, Újszász érintésével Budapestre 2.58-kor induló vonat csak az óraigazítás után, immár a téli időszámítás szerint indul.
A Malév menetrendje vasárnap, a nyári-téli időátállással egy időben lép életbe - tájékoztatta a légitársaság kommunikációs osztálya az MTI-t. Az új menetrend már az új időpontokon alapul, így az óra átállításából adódó eltérés nem okoz fennakadást a közlekedésben.
A Volán belföldi járatait nem érinti az órák átállítása - közölte László György a társaság illetékese. Ilyenkor nem közlekednek buszjáratok - tette hozzá.
A nyári és téli időszámítást 1976-ban, három évvel az egész világot megrázó első olajárrobbanás után vezették be Franciaországban. A hatóságok a lépést azzal indokolták, hogy így 0.3 százalékos energia-megtakarítás érhető el.
Az évek során több mint száz országban vették át a nyári-téli időszámítás rendszerét, többek között az egykori EGK tagállamai 1986-ban. Magyarországon a húszas évektől szintén hol volt, hol nem volt nyári időszámítás, s 1980-tól van folyamatosan. Legutóbb 1996-ban reformálták meg: akkor már az EU-irányvonalnak megfelelően szeptemberről október végére tolódott a téli időszámítás kezdete.
MTI