A pánik múlt heti csúcspontjánál jóval alacsonyabb szinteken mozogtak kedden Görögország és az euróövezet többi, gyenge adósság- és költségvetési helyzetű tagállamainak törlesztéskockázati biztosítási díjai a londoni piacon, citybeli elemzők szerint azonban jóval korábban össze kellett volna állítani az EU/IMF stabilizáló csomagot, amelynek hatását bizonytalannak tartották.
A legnagyobb londoni adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision szakelemzői kedden az MTI kérdésére elmondták: a görög államadósság-törlesztési kockázat fedezetére kínált hitelpiaci származékos csereügyletek (credit default swaps, CDS) árazása az aznapi késői londoni kereskedésben 548 bázispont környékén járt a 584,4 bázispontos előző záró után.
Múlt pénteken, a 750 milliárd euróig terjedő stabilizáló csomag bejelentése előtt 910 bázispont felett voltak a görög CDS-díjszabások, ami azt jelentette, hogy a görög államadósság-törlesztés leállása ellen biztosítási tranzakciókat kínáló piaci szereplők 10 millió euró adósságonként csaknem egymillió euró biztosítási díjat számoltak fel a kontraktusok irányadó ötéves futamidejének minden évére.
Jóllehet a görög adósságválság európai probléma, hatással lehet az amerikai bankokra, ha nem kezelik - mondta Ben Bernanke Fed-elnök kedden Washingtonban |
A Lombard Street Research nevű vezető citybeli gazdaságelemző cég szakértői szerint azonban továbbra sem egyértelmű, hogy a stabilizáló pénzügyi csomag piaci hatása tovább tart-e néhány napnál. A cég keddi elemzése szerint felmerül az a kérdés is, hogy miért nem állítottak össze egy hasonló csomagot már jóval előbb, hiszen a korábbi - pénzügyi és egyéb - válságokból leszűrhető egyértelmű tanulság az, hogy "szinte mindig jobb az elején túlreagálni", elkerülendő, hogy "az események vonszolják magukkal" az érintetteket. A felelősség zöme Németországot, a német politikusokat terheli, akik "egészen a múlt hétig halogatták" a cselekvést.
A Lombard Street Research szerint a bizonytalanság következménye az, hogy piac megtanulta: az egymás pénzügyi kisegítését tiltó euróövezeti záradék érvénytelen, viszont a pénzügyi segítségről szóló döntés eléréséhez komoly piaci nyomás és hosszú idő szükséges, és ez "bőséges profitlehetőségeket kínál".
A ház szerint a most összeállított pénzügyi csomag elvileg a korábbiaknál gyorsabb válaszintézkedéseket tesz lehetővé. Azonban a gyors reagáláshoz szükséges keret megléte, és a tényleges gyors reagálás "két teljesen különböző dolog, különösen, ha az EU-ról és az euróövezetről van szó" - áll az elemzésben.
Ráadásul a segítséghez csatolt feltételrendszer olyan terheket ró az adott országra, és olyan mértékű keresleti deflációval jár, hogy azok a kormányok, amelyeknek szüksége lehet a pénzre, esetleg visszariadhatnak a keret igénybevételétől - írták a Lombard Street Research szakértői.
Más nagy londoni házak a konstrukció inflációs veszélyeit emelték ki. Az euróövezeti stabilitási csomagterv elfogadása után kiadott londoni értékelésükben a JP Morgan bankcsoport befektetési elemzői azt írták: a hétvégén bejelentett intervenciós elemek közül a legdrámaibb az, hogy az euróövezeti jegybank (EKB) közvetlen államadósság-felvásárlásba kezd, ugyanis az EKB ehhez a módszerhez még "a pénzügyi válság mélyén sem" folyamodott.
A JP Morgan elemzői szerint "egyértelműen nem helyénvaló", ha egy jegybank folyamatos monetáris finanszírozást nyújt egy olyan szuverén adósnak, amely a fizetőképességével kapcsolatos aggodalmak miatt már nem tudja magát finanszírozni a tőkepiacról. "Ez az inflációhoz, sőt a hiperinflációhoz vezető út", és a Lisszaboni Szerződés éppen ezért tiltja kifejezetten a költségvetési deficitek közvetlen monetáris finanszírozását - állt a JP Morgan elemzésében.
MTI