1p
2008. júniusban a külkereskedelmi forgalom volumene mind az exportban, mind az importban mérsékelt ütemben nőtt. A mérleg 116 milliárd forint aktívumot mutatott
2008. júniusban a külkereskedelmi forgalom volumene mind az exportban, mind az importban mérsékelt ütemben nőtt: a kivitelé 2,4, a behozatalé 5,2%-kal volt több, mint egy évvel korábban.

2008 első félévében a kivitel és a behozatal volumene egyaránt 11%-kal haladta meg az előző év azonos időszakának szintjét. A külkereskedelmi mérleg 116 milliárd forint (466 millió euró) aktívumot mutatott, ez 157 milliárd forint (631 millió euró) javulást jelent a 2007. január-júniusi 41 milliárd forint (165 millió euró) passzívumhoz képest.

2008 első félévében az előző év azonos időszakához képest a forgalom forintban mért árszínvonala exportban 1, importban közel 2%-kal emelkedett. A cserearány 0,7%-kal romlott, amiben az energiahordozók kedvezőtlen áralakulása játszott meghatározó szerepet. A forint árfolyama a főbb devizákhoz képest – az első negyedévi 2%-os gyengülés, valamint a második negyedévi 2,2%-os erősödés mellett – összességében kissé erősödött, ezen belül az euróval szemben valutánk 1%-kal leértékelődött, a dollárhoz viszonyítva 12%-os felértékelődés történt.

A KSH által korábban közölt előzetes adatok 2008 első félévére a külkereskedelmi termékforgalom valamivel magasabb, 468 millió eurós többletéről szóltak.
2008. január–júniusban a gépek és szállítóeszközök kivitelének és behozatalának volumene – a májusi és júniusi lassuló bővülés ellenére – 12, illetve 13%-kal volt több, mint egy évvel korábban. Az időszak folyamán átlag feletti volt a bővülés az exportban húzóterméknek számító híradás-technikai eszközök, valamint a közúti járművek kivitelében (18, illetve 14%), miközben a gépjárműmotorokat is magában foglaló energiafejlesztő gépek és berendezések exportjának növekedése továbbra is átlag alatt (5%) alakult. Importadatokat tekintve a híradás-technikai eszközök behozatalának bővülése – a korábbi hónapokhoz képest a júniusi kissé visszafogott növekedés (18%) ellenére – továbbra is a legnagyobb mértékű, 50%.

A feldolgozott termékek kivitelének és behozatalának volumene 2008 első félévében – az export és az import júniusi kismértékű emelkedése mellett – 9, illetve 6%-kal volt több, mint 2007-ben. Az exportforgalom főbb húzótermékei közül az átlagot meghaladó mértékben nőtt a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek (25%), a vas és acél (21%), valamint a gumigyártmányok (22%) kivitele. Importban a gyógyszerek, gyógyszerészeti termékek, valamint a vas és acél behozatalának bővülése volt kiemelkedő mértékű, 31, illetve 17%.

2008 júniusában az energiahordozók behozatalának volumene a májusi mérsékeltebb növekedést követően jelentősen megugrott, 28%-kal volt több, mint 2007 azonos hónapjában, miközben a kisebb jelentőséggel bíró kivitelé – az áprilisi és májusi több mint 50%-os növekedés után – mérsékeltebb ütemben, 16%-kal emelkedett. 2008 első félévében az import 15, az export 43%-kal bővült. Ezen belül a kőolaj és kőolajtermékek behozatala 14%-kal emelkedett, míg kivitele 32%-kal volt több, mint a megelőző évben. Gázimportunk volumene az év első hat hónapjában – elsősorban a jelentősen lecsökkent gázkészletek feltöltése miatt – 21%-kal haladta meg az egy évvel korábbi szintet.

Az élelmiszerek, italok, dohánytermékek exportvolumene – a kivitel májusi és júniusi visszaesése mellett – 2008 első félévében 7%-kal volt kisebb, mint az előző évben, míg az importvolumen 8%-kal nőtt. A kivitel csökkenésében meghatározó tényezőt jelentett a gabona és gabonakészítmények magas bázis melletti közel 40%-os visszaesése, miközben a hús és húskészítmények exportja 9, az állati takarmányé 18%-kal volt több, mint tavaly. Behozatalban  átlag feletti volt a növekedés a hús és húskészítmények (26%), a gabona és gabonakészítmények (24%) esetében, míg a szintén importvolumen-hordozónak számító tejtermék és tojás behozatala 7%-kal csökkent.

Az Európai Unióba irányuló kivitel volumene 2008. január–júniusban 10, az onnan érkező behozatalé 7%-kal nőtt, ezen belül júniusban az export 2,5, az import 2,4%-kal volt több, mint az elmúlt évben. Az időszak egészét tekintve az új tagállamok esetében a kiviteli forgalom továbbra is lényegesen nagyobb ütemben bővült, mint a régiek vonatkozásában (21, illetve 7%), azonban importban a növekedés üteme mindkét országcsoport esetében hasonlóan alakult (9, illetve 6% volt). Egyenlegünk továbbra is javulást mutat: az aktívum az unió egészét tekintve 2008. január–júniusban 282 milliárd forinttal, 949 milliárdra emelkedett.

Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelmünk exportvolumene 2008 első félévében 13, importvolumene 21%-kal volt több, mint az előző évben, míg júniusban a kiviteli forgalom 2, a behozatal 12%-kal nőtt. Külkereskedelmi forgalmunk passzívuma az időszak folyamán 833 milliárd forint volt, ami 125 milliárd forinttal több, mint egy évvel korábban. Az ázsiai országok vonatkozásában egyenlegünk tovább romlott, passzívumunk mértéke 104 milliárd forinttal, több mint 1000 milliárdra emelkedett, míg az EU-n kívüli európai országokkal folytatott kereskedelmünk passzívuma mintegy 37 milliárd forint volt.

A kkv szektor jól reménykedett - jön a válság?
Minket is elért az európai lassulás
Javuló féléves, romló havi külker mérleg
Esős őszi napok: befűthetnek a forintnak

KSH

Privátbankár

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG