A villamosenergia törvény július 1-én hatályba lépő módosítása értelmében a távhőszolgáltatás támogatását szolgáló villamos- és hőenergiát kapcsoltan termelő erőművektől származó villamosenergia átvételi kötelezettsége megszűnt, amely a fogyasztók ellátási költségét 1,7-1,9 Ft/kWh-val csökkentette. Ezzel párhuzamosan bevezetésre került az ún. „kapcsolt termelésszerkezet-átalakítási díj”, amelynek mértéke 1,20 Ft/kWh.
Az IPENERG Ipari Energiafogyasztók Érdekképviselete Egyesülés szerint bár a két intézkedés eredőjeként az áraknak csökkenniük kellett volna, a szabadpiacon vásárló fogyasztók közül azok, akik korábban olyan szerződést kötöttek, amely magába foglalta az I. félévben érvényben lévő szabályok szerinti kapcsolt termelésből származó energia megvásárlását is, rosszul jártak. A jogszabály nem rendelkezik ugyanis a hatályban lévő szerződések módosításáról, így a kereskedők ezt a saját hasznukra fordítják, és a fogyasztóknak a régi és az új szabályok szerint is meg kell fizetniük ugyanazt a célt szolgáló árelemet.
Az IPENERG számításai szerint ez 2011-ben mintegy 10-12 milliárd forint többletkiadást jelenthet a fogyasztók, és ugyanekkora extraprofitot a villamosenergia kereskedőknek. A teher elsősorban a kis és közepes vállalkozásokat, valamint a költségvetési és önkormányzati intézményeket sújtja.
Az IPENERG megkezdte az érintett fogyasztók összegyűjtését, valamint felvette a kapcsolatot a kereskedőkkel, és az államigazgatással, és múlt heti sajtóközleményében nyilvánosságra hozta a problémát. Vélelmezhetően ennek hatására a korábban mereven elzárkózó kereskedők viselkedése megváltozott. Szelektíven megkerestek néhány általunk képviselt céget azzal, hogy a többletköltség egy részét elengednék, de ezt kedvezőtlen feltételekhez kötik, pl. a szerződések versenyeztetés nélküli meghosszabbításához.
Az IPENERG már június 24-én az illetékes minisztériumhoz fordult segítséget kérve a probléma megoldásához, majd azt augusztus 24-én megismételte, de választ egyelőre nem kapott. A fogyasztói érdekek melletti határozott kiállás nemcsak a vállalkozások indokolatlan költségterheinek megszüntetése miatt fontos, hanem költségvetési hatásai miatt is. Az érintettek 25-30 százaléka ugyanis a központi költségvetés vagy az önkormányzatok által finanszírozott intézmény, így a kérdés rendezése esetén mintegy 3 Mrd Ft-tal csökkennének a költségvetési kiadások, amely első lépése lehet az országot sújtó 100 milliárd forintos teher leküzdésének.
Privátbankár