Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) a kereskedelmi értékesítéssel kapcsolatos közleménye szerint téves az az elképzelés, miszerint eltűnt az SzJA rendszer átalakítása nyomán 2011-ben a zsebekben maradó 400 milliárd forint. A szövetség vélemlénye szerint nem tűnt el, sőt, nagyon is megvan, ugyanis folyó áron számítva 2011. első félévében 3.858 milliárd forintot költöttek a vásárlók, 170 milliárd forinttal többet a tavalyi első félévinél. Arra hívták fel a figyelmet, hogy az éves SzJA kedvezmény nem egyszerre, hanem havonta jut a zsebekbe (átlagosan 33 milliárd forint), amit sajnos megevett az infláció. Az SzJA kedvezmény hiányában feltehetően visszaesett volna a fogyasztás 2011. első félévében.
A Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint összehasonlító árakon (tehát infláció nélkül számítva, mennyiségben, kilóban, literben, darabban) hasonló volt a költekezés az egy évvel korábbihoz. A valós költekezés és a mennyiségi összehasonlító adatok közötti különbség az infláció, ami az élelmiszereknél áprilisban megközelítette a 10 százalékot, az üzemanyagoknál április végéig 15 százalék felett mozgott. A KSH nyers adatai szerint ugyanakkor 2011. első félévében úgy maradt változatlan szinten a kiskereskedelmi fogyasztás (az eladott árumennyiség), hogy első negyedévben csökkent, a másodikban viszont már - igaz, csak néhány tizedszázalékkal, de - nőtt. Ez azért fontos tényező, mivel a félév utolsó hónapjaiban mérséklődött az inflációs nyomás, különösen az élelmiszereknél.
Az élelmiszerek fogyasztása a májusi időszakot leszámítva, a magas árak ellenére minden hónapban nőtt az előző év azonos időszakához képest (az eladott áruk mennyiségét tekintve), ami biztató jel a jövőre nézve. A nyári hónapokban a friss zöldség, gyümölcs árak csökkentek, így van esély arra, hogy a későbbi hónapokban emelkedjen az élelmiszerek fogyasztása. A nyári szünidő és az idegenforgalom is az élelmiszerfogyasztást serkentheti.
Nem maradtak adósok a háztartások a takarékoskodással, hiszen a nagyobb súlyú áruterületek közül a ruházat és a tartós, nagy értékű cikkek (műszaki termékek, bútor, építőanyag) vásárlása csökkent 2011. első félévében. A járművek piaca egyetlen hónapban sem nőtt.
Az OKSZ szerint 2011. második félévében bővülhet a kereskedelmi fogyasztás, ha a gazdaság teljesítménye a tavalyihoz képest nő, a devizahitelesekre nehezedő nyomás pedig gyengül.
A nyugdíjpénztári reálhozamok augusztusi kifizetése (260 milliárd forint) is erősíti a háztartások pénzügyi helyzetét. Előreláthatóan a reálhozamok egy része a devizatörlesztéseket segíti, további jelentős része viszont a költekezés pályáját erősítheti (a folyószámlára utalás még nem jelent feltétlenül takarékoskodást, viszont így is könnyebb lehet a költekezés az iskolakezdésnél, vagy éppen majd decemberben). Az éves kilátások értékelésének fontos eleme, hogy a 2011. évi SzJA kedvezmény és a reálhozam kifizetés 660 milliárd forintos együttes összege 4-5 százaléka a háztartások fogyasztási célú kiadásainak.
Privátbankár