1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Pénzügyi segítségről kezd tárgyalásokat várhatóan Romániával az Európai Unió - jelentette be Brüsszelben az Európai Bizottság pénzügyi felelőse
Pénzügyi segítségről kezd tárgyalásokat várhatóan Romániával az Európai Unió - jelentette be hétfő este Brüsszelben Joaquín Almunia, az Európai Bizottság pénzügyi felelőse.

"Románia érdeklődik ugyanazon együttműködés iránt, amelyet az EU Magyarországgal és Lettországgal valósított meg"
- fogalmazott a biztos, hozzátéve, hogy Bukarest sürgette a tárgyalások megkezdését. Almunia az euróövezeti országok pénzügyminisztereinek kötetlen találkozója után tartott sajtótájékoztatót Jean-Claude Junckerrel, a csoport elnökével együtt.  Az EU egy speciális alapból eddig Magyarországnak és Lettországnak nyújtott "középtávú fizetésimérleg-támogatást".

Elemzők már régebb óta úgy vélik, hogy Románia lehet a következő uniós tagország, amely egy nemzetközi szervezettől támogatást kér a világgazdasági válság miatt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már jelezte, hogy szakértői a héten Bukarestbe utaznak tárgyalni egy esetleges támogatási programról. Az IMF a magyar és a lett programban is részt vesz. Almunia jelezte, hogy Brüsszelnek mind a román hatóságokkal, mind a valutaalappal egyeztetnie kell, egyebek között a pénzügyi szükségletekről. Az unió készen áll a tárgyalásokra - fűzte hozzá.

Magyar kormánytagok az elmúlt hetekben többször tettek olyan nyilatkozatot, hogy uniós tagországok ma "sorban állnak" azért a támogatásért, amelyet Magyarország elsőként vett igénybe tavaly.
Josef Pröll osztrák pénzügyminiszter egy friss sajtónyilatkozatban felvetette, hogy az EU növelje meg annak a - nemrégiben 12-ről 25 milliárd eurósra duzzasztott - pénzügyi alapnak a keretét, amely az eurózónán kívüli EU-tagállamok segítését szolgálja, és amelyből Rigát és Budapestet is támogatták. Juncker most úgy vélte, egyelőre nincs szükség ilyen lépésre, még akkor sem, ha Románia és más országok is jelentkeznek segítségért. 

Juncker és Almunia ismét elvetették azt is, hogy a kelet- és közép-európai térség országait egy blokként kezeljék a gazdasági támogatás eldöntésekor. Minden ország esetében külön kell megvizsgálni a támogatást - szögezte le a luxemburgi miniszterelnök, hozzátéve, megosztaná az EU-t, ha egy országcsoportnak külön nyújtanának segítséget.

Juncker ismét kereken elutasította azt a felvetést, hogy uniós részről gyorsítsák azt a folyamatot, amelyen keresztül az arra alkalmas tagországok csatlakozhatnak az euróövezethez. Mindenekelőtt Magyarország sürgeti, hogy az EU ne "előszobáztassa" az eurót bevezetni kívánókat két éven át. Juncker szerint azonban nincs lehetőség egyetlen euróbevezetési kritérium, így a kétéves árfolyammechanizmus-tagság megváltoztatására sem. "Az euróövezet szavahihetősége forog kockán" - fogalmazott az elnök.

Szóba került a találkozón az az amerikai javaslat is, hogy a gazdaságélénkítés jegyében a kormányok növeljék kiadásaikat. Mint a sajtótájékoztatón Juncker fogalmazott, az euróövezeti miniszterek szerint ez olyan költségvetési erőfeszítést igényel, amely nem felel meg az uniós országok elképzeléseinek. E témáról szó lesz a közelgő csúcsszintű nemzetközi tárgyalásokon is, amelyek témája a nemzetközi pénzügyi rendszer átfogó reformja. 

Almunia hétfőn arra is utalt, hogy elképzelhető, a fokozatos gazdaságélénkülés csak jövőre indul meg az EU-ban. Juncker hozzátette, már a legutóbbi, februári miniszteri találkozó óta is jelentősen romlott a helyzet, súlyosbodott a recesszió. Kedden az összes EU-tagország pénzügyminisztere tartja szokásos havi találkozóját Brüsszelben. A napirenden egyebek között a tagállamok stabilitási és konvergenciaprogramjainak áttekintése szerepel. Megkísérelnek megállapodásra jutni a kedvezményes áfakulcsok sorsáról is.

Romániától is rettegnek Londonban
"Magyarország lecsúszik és elszigetelődik"
Ránk vetik magukat a spekulánsok, ha különcködünk
Romániába költözött a pannon puma
Románia öt év múlva akar eurót 
Az anyacég irigykedhet a Mol Romániára
25 milliárd eurós mentőövet dobnak Kelet-Európának 

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG