.jpg)
Elemzők már régebb óta úgy vélik, hogy Románia lehet a következő uniós tagország, amely egy nemzetközi szervezettől támogatást kér a világgazdasági válság miatt. A Nemzetközi Valutaalap (IMF) már jelezte, hogy szakértői a héten Bukarestbe utaznak tárgyalni egy esetleges támogatási programról. Az IMF a magyar és a lett programban is részt vesz. Almunia jelezte, hogy Brüsszelnek mind a román hatóságokkal, mind a valutaalappal egyeztetnie kell, egyebek között a pénzügyi szükségletekről. Az unió készen áll a tárgyalásokra - fűzte hozzá.
Magyar kormánytagok az elmúlt hetekben többször tettek olyan nyilatkozatot, hogy uniós tagországok ma "sorban állnak" azért a támogatásért, amelyet Magyarország elsőként vett igénybe tavaly. |
Juncker és Almunia ismét elvetették azt is, hogy a kelet- és közép-európai térség országait egy blokként kezeljék a gazdasági támogatás eldöntésekor. Minden ország esetében külön kell megvizsgálni a támogatást - szögezte le a luxemburgi miniszterelnök, hozzátéve, megosztaná az EU-t, ha egy országcsoportnak külön nyújtanának segítséget.
Juncker ismét kereken elutasította azt a felvetést, hogy uniós részről gyorsítsák azt a folyamatot, amelyen keresztül az arra alkalmas tagországok csatlakozhatnak az euróövezethez. Mindenekelőtt Magyarország sürgeti, hogy az EU ne "előszobáztassa" az eurót bevezetni kívánókat két éven át. Juncker szerint azonban nincs lehetőség egyetlen euróbevezetési kritérium, így a kétéves árfolyammechanizmus-tagság megváltoztatására sem. "Az euróövezet szavahihetősége forog kockán" - fogalmazott az elnök.
Szóba került a találkozón az az amerikai javaslat is, hogy a gazdaságélénkítés jegyében a kormányok növeljék kiadásaikat. Mint a sajtótájékoztatón Juncker fogalmazott, az euróövezeti miniszterek szerint ez olyan költségvetési erőfeszítést igényel, amely nem felel meg az uniós országok elképzeléseinek. E témáról szó lesz a közelgő csúcsszintű nemzetközi tárgyalásokon is, amelyek témája a nemzetközi pénzügyi rendszer átfogó reformja.
Almunia hétfőn arra is utalt, hogy elképzelhető, a fokozatos gazdaságélénkülés csak jövőre indul meg az EU-ban. Juncker hozzátette, már a legutóbbi, februári miniszteri találkozó óta is jelentősen romlott a helyzet, súlyosbodott a recesszió. Kedden az összes EU-tagország pénzügyminisztere tartja szokásos havi találkozóját Brüsszelben. A napirenden egyebek között a tagállamok stabilitási és konvergenciaprogramjainak áttekintése szerepel. Megkísérelnek megállapodásra jutni a kedvezményes áfakulcsok sorsáról is.
Romániától is rettegnek Londonban
"Magyarország lecsúszik és elszigetelődik"
Ránk vetik magukat a spekulánsok, ha különcködünk
Romániába költözött a pannon puma
Románia öt év múlva akar eurót
Az anyacég irigykedhet a Mol Romániára
25 milliárd eurós mentőövet dobnak Kelet-Európának
MTI