Ha például a közigazgatásban hajtanának végre leépítést, ugyanúgy az államnak kellene eltartani az elbocsátottakat a segélyezés révén, hacsak fel nem szívják az embereket az új munkahelyek. A kormányzatnak éppen ezért a munkahelyteremtés a legfontosabb, nem pedig a tömeges elbocsátás - derült ki Rétvári Bence, a közigazgatási és igazságügyi tárca parlamenti államtitkárának a Duna Televízió reggeli műsorában tett nyilatkozatából.
A politikus a Reggel a Dunán stúdiójában csütörtökön azt is elmondta: az államigazgatás újabb alsó szintjének, a járásoknak a felállításával nem változik majd az önkormányzatok száma, viszont nyilván szűkebb körben látnak majd el feladatokat a helyhatóságok, mert az állam átvesz tőlük funkciókat. Az ellátandó feladatok pontos szétválasztására az elkövetkező egy évben kerül sor.
A kormányzat számára a munkahelyteremtés a fontos, nem pedig a tömeges elbocsátás a közigazgatásból. A fő szempont a közigazgatás hatékonyságának növelése, ami nem feltétlenül az emberek elbocsátását, hanem inkább a munka jobb megszervezését jelenti – így reagált Rétvári Bence a Reggel a Dunán felvetésére, hogy lesz-e vagy sem leépítés a közigazgatásban, és mit kell gondolni a közvéleményben ezzel kapcsolatban keringő több tízezres létszámról. Rétvári Bence elmondta: a minisztériumokban hatezer-hatszáz fő dolgozik, a háttérintézményekben hatvanezren, és közel hatszázezer azon munkavállalók száma, akiknek a bérét az állam fedezi valamilyen formában.
Lesz-e pénz a a megtartásukra? - vetette közbe a Duna Televízió
Ha valakit a közigazgatásból kiiktatnak, akkor ugyanúgy az államnak kell eltartania segélyek révén – reagált a politikus. “Mi mindenkinek szeretnénk értelmes munkát adni, több szintben. Ha valaki kiesik a munkaerő-piacról, valamekkora segélyt kap. Tervezzük tömeges közmunka-programok beindítását és a piacon is további új munkahelyek teremtését. Az államnak attól nem lesz jobb, ha elbocsát tízezer embert; csak akkor lesz jobb, ha annak a tízezer embernek van valahol munkája – akár a közfoglalkoztatásban, akár a piaci szférában” - tette hozzá Rétvári Bence
Jönnek a vármegyék és a járások
A vármegyék rendszere jövőre startol, a járási rendszer várhatóan 2013-ban. Milyen módon növelik ezek az elemek az országrészek közötti esélyegyenlőséget és a rendszer működési hatékonyságát - ahogyan ezt korábban a közigazgatási tárca hangsúlyozta -, miközben az önkormányzatok is megmaradnak? - kérdezte a műsor riportere.
Fontos megjegyezni, hogy a járás nem újabb önkormányzati szint lesz az igazgatási rendszerben – bocsátotta előre Rétvári Bence. Egyébként pedig egy tíz-tizenöt éve tartó vitának is szeretnének pontot tenni a végére, nevezetesen, hogy hány önkormányzatra is van szükség Magyarországon, a jelenlegi háromezer-kétszáz helyhatósághoz képest.
Újraszabják a feladatellátás rendszerét
“Mi úgy gondoljuk, minden településnek megvan a joga ahhoz, hogy saját önkormányzatot válasszon, saját polgármestere és képviselő-testülete legyen. Ugyanakkor vannak olyan állami funkciók, amelyek állami-központi keretek között jobban és hatékonyabban működtethetők, mint önkormányzati keretek között - ezen funkciók pontos szétválasztására a következő egy évben kerül sor” - ismertette az átalakítás várható menetrendjét az államtitkár.
Hogy az átveendő funkciókat az állam valóban képes legyen hatékonyan ellátni kisebb egységekben is, ezért az eddig ismert “kormányzat-megye” szint alatt létrejön az állami végrehajtó hatalom járási szintje; ezen a szinten is képes lesz a kormányzat végrehajtani saját politikáját, legyen szó szociálpolitikáról, oktatáspolitikáról, közterületekkel kapcsolatos köztisztasági vagy egyéb feladatokról – érvelt a kormánypárti politikus.
Eddig ugyanis sokszor megtörtént – folytatta gondolatmenetét az államtitkár -, hogy elfogadtak egy kormányrendelet vagy megszületett egy miniszteri döntés, de senki nem hajtotta ezeket végre, mert nem volt hozzá meg a végrehajtó apparátus. A kormányhivatalok létrehozása ezt az apparátust megyei szinten megteremtette.
A feladathoz rendelik a pénzeket
Ha megtörténik a különböző feladatok szétválasztása és az önkormányzatoknak valamelyest szűkebb körben kell csak feladatokat ellátni, ezeket a feladatokat vehetik át az állami hierarchiában működő járási kormányhivatalok. Ez nyilván a finanszírozás tisztázásával is együtt jár majd, hiszen az önkormányzatok ma sok olyan feladatot látnak el, amelyeket az állam nem finanszíroz, vagy alulfinanszíroz; az új rendszerre az lesz a jellemző, hogy ahol a feladat lesz, ott lesz hozzá a pénz is, ahol pedig nincs feladat, ott nem lesz ellátási kötelezettség sem - mondta az igazságügyi tárca államtitkár a Duna Televíziónak.
Privátbankár