Elbukott a Fidesz parlamentoszlatása
A Fidesz és a KDNP kedden jelentette be, hogy március 8-i hatállyal a parlament feloszlatását kezdeményezik, és javasolják, hogy a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen napirendre kerüljön ez az indítvány. A két szövetséges ellenzéki párt szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választásokat.
A házbizottság szerdai soron kívüli ülése után Szili Katalin házelnök azt mondta, hogy két szavazással kerülhet napirendre a rendkívüli parlamenti ülésen a Fidesz és a KDNP javaslata: először a sürgősségről, majd a napirendre vételről voksol a Ház, de ha a sürgősséget nem szavazza meg az Országgyűlés, akkor a napirendre vételről már nem szavaznak. Az Országgyűlés elnökének tájékoztatása szerint ugyanakkor az MSZP-frakció a sürgős tárgyalást nem támogatja, de azt igen, hogy normál menetrendben vegye napirendre a Ház a Fidesz-KDNP javaslatát.
Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke a liberálisok frakcióülése után bejelentette, hogy az SZDSZ csütörtökön nem fogja támogatni az indítvány napirendre vételét, mert szerintük jelenleg a válságkezelés a legfontosabb, nem pedig a válság elmélyítése, a Fidesz javaslata viszont az utóbbit szolgálná. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője pedig nyilatkozott, hogy támogatják a javaslat napirendre vételét, arról viszont csak csütörtökön döntenek, hogy a megszavazzák-e a javaslat sürgős tárgyalását. Közölte azt is: az MDF azt várja a Fidesztől, hogy egy ilyen kezdeményezés mellé tegyen le válságkezelő programot.
Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója a házbizottság ülése utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy MSZP és az SZDSZ egyértelmű elutasítása ellenére kitartanak az új országgyűlési választások kezdeményezése mellett. Mivel azonban a sürgősségi szavazáshoz és a napirendre vételhez is a jelenlévő képviselők többségének igen szavazata szükséges, ezért kevés az esélye annak, hogy napirendre kerüljön az indítvány.
Tasnádi Péter, Pécs polgármesterének keddi halála miatt jelenleg 384 mandátummal rendelkező parlamenti képviselő van az Országgyűlésben: ebből a Fidesz és a KDNP összesen 161 szavazattal bír (a Ferencvárosban győztes Bácskai János még nem tette le az esküt), és esetleg támogathatja még a sürgős tárgyalást a 10 tagú MDF frakció. A 171 támogató szavazattal szemben áll 187 szocialista és 19 SZDSZ-es képviselő; ha ők teljes létszámban bent vannak az ülésteremben, akkor a végeredményt már nem befolyásolja, hogy az öt független képviselő hogyan szavaz.
A javaslatot így várhatóan normál menetrendben tárgyalja majd a Ház. Répássy Róbert az MTI-nek azt mondta: javaslatuk már tárgysorozatban van, attól függetlenül, hogy csütörtökön napirendre veszi-e a parlament. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy minden egyes ülésen kérhetik a napirendre vételt, amelyre így legkorábban a tavaszi ülésszak első napján, február 16-án kerülhet sor.
Ezt megerősíti Lendvai Ildikónak, az MSZP frakcióvezetőjének szerdai közleménye, amely szerint a rendkívüli ülést követő első ülésen a szocialisták készek napirendre tűzni a Fidesz javaslatát.
Ha az indítvány mégis napirendre kerülne csütörtökön, akkor Gyurcsány Ferenc beszámolója, majd az interpellációk, az azonnali kérdések és a kérdések után 15 perces expozéval kezdődne el az általános vita, amely a kormány és a képviselőcsoportok hozzászólásával folytatódna.
Az MDF a Fidesz mellé áll
Az SZDSZ nem akar előre hozott választásokat
Befagytak az erőviszonyok: 30 százalékkal vezet a Fidesz
A többség menesztené Gyurcsányt
Az MDF a nagy vesztes, de a Fidesz is esik
Depressziósak vagyunk a válság miatt
Fidesz: nagyobb tempót és új parlamentet!
MTI