1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A csütörtöki rendkívüli ülésen várhatóan nem kerül napirendre a Fidesz és a KDNP parlament feloszlatásáról szóló javaslata, mivel a sürgős tárgyalást sem az MSZP, sem az SZDSZ nem támogatja, ugyanakkor a tavaszi ülésszak első napján megkezdődhet az indítvány vitája - így summázható a szerdai soron kívüli házbizottsági ülés utáni nyilatkozatok tartalma.

A Fidesz és a KDNP kedden jelentette be, hogy március 8-i hatállyal a parlament feloszlatását kezdeményezik, és javasolják, hogy a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen napirendre kerüljön ez az indítvány. A két szövetséges ellenzéki párt szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az új országgyűlési választásokat.

A házbizottság szerdai soron kívüli ülése után Szili Katalin házelnök azt mondta, hogy két szavazással kerülhet napirendre a rendkívüli parlamenti ülésen a Fidesz és a KDNP javaslata: először a sürgősségről, majd a napirendre vételről voksol a Ház, de ha a sürgősséget nem szavazza meg az Országgyűlés, akkor a napirendre vételről már nem szavaznak. Az Országgyűlés elnökének tájékoztatása szerint ugyanakkor az MSZP-frakció a sürgős tárgyalást nem támogatja, de azt igen, hogy normál menetrendben vegye napirendre a Ház a Fidesz-KDNP javaslatát.

Fodor Gábor, az SZDSZ elnöke a liberálisok frakcióülése után bejelentette, hogy az SZDSZ csütörtökön nem fogja támogatni az indítvány napirendre vételét, mert szerintük jelenleg a válságkezelés a legfontosabb, nem pedig a válság elmélyítése, a Fidesz javaslata viszont az utóbbit szolgálná. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője pedig nyilatkozott, hogy támogatják a javaslat napirendre vételét, arról viszont csak csütörtökön döntenek, hogy a megszavazzák-e a javaslat sürgős tárgyalását. Közölte azt is: az MDF azt várja a Fidesztől, hogy egy ilyen kezdeményezés mellé tegyen le válságkezelő programot.

Répássy Róbert, a Fidesz frakcióigazgatója a házbizottság ülése utáni sajtótájékoztatóján azt mondta, hogy MSZP és az SZDSZ egyértelmű elutasítása ellenére kitartanak az új országgyűlési választások kezdeményezése mellett. Mivel azonban a sürgősségi szavazáshoz és a napirendre vételhez is a jelenlévő képviselők többségének igen szavazata szükséges, ezért kevés az esélye annak, hogy napirendre kerüljön az indítvány.

Tasnádi Péter, Pécs polgármesterének keddi halála miatt jelenleg 384 mandátummal rendelkező parlamenti képviselő van az Országgyűlésben: ebből a Fidesz és a KDNP összesen 161 szavazattal bír (a Ferencvárosban győztes Bácskai János még nem tette le az esküt), és esetleg támogathatja még a sürgős tárgyalást a 10 tagú MDF frakció. A 171 támogató szavazattal szemben áll 187 szocialista és 19 SZDSZ-es képviselő; ha ők teljes létszámban bent vannak az ülésteremben, akkor a végeredményt már nem befolyásolja, hogy az öt független képviselő hogyan szavaz.

A javaslatot így várhatóan normál menetrendben tárgyalja majd a Ház. Répássy Róbert az MTI-nek azt mondta: javaslatuk már tárgysorozatban van, attól függetlenül, hogy csütörtökön napirendre veszi-e a parlament. Mint mondta, ez azt jelenti, hogy minden egyes ülésen kérhetik a napirendre vételt, amelyre így legkorábban a tavaszi ülésszak első napján, február 16-án kerülhet sor.   

Ezt megerősíti Lendvai Ildikónak, az MSZP frakcióvezetőjének szerdai közleménye, amely szerint a rendkívüli ülést követő első ülésen a szocialisták készek napirendre tűzni a Fidesz javaslatát.

Ha az indítvány mégis napirendre kerülne csütörtökön, akkor Gyurcsány Ferenc beszámolója, majd az interpellációk, az azonnali kérdések és a kérdések után 15 perces expozéval kezdődne el az általános vita, amely a kormány és a képviselőcsoportok hozzászólásával folytatódna.

Az MDF a Fidesz mellé áll
Az SZDSZ nem akar előre hozott választásokat
Befagytak az erőviszonyok: 30 százalékkal vezet a Fidesz
A többség menesztené Gyurcsányt
Az MDF a nagy vesztes, de a Fidesz is esik
Depressziósak vagyunk a válság miatt
Fidesz: nagyobb tempót és új parlamentet!  

MTI

 

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG