A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - követve a Moody´s Investors Service és a Standard & Poor´s példáját - csütörtökön Londonban közölte, hogy az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontja Egyiptom hosszú futamidejű devizaadósságának besorolását, a helyi valutában fennálló hosszú lejáratú államadósság besorolása pedig "BBB mínusz"-ról "BB plusz"-ra változik. Mindkét osztályzat negatív figyelőlistán marad, ami közeli újabb leminősítés jelentős esélyére utal.
A Fitch a lépést "a feszültség intenzitásának komoly erősödésével" indokolta. A hitelminősítő szerint az egyiptomi gazdaság máris megszenvedi a zavargásokat, tekintettel arra, hogy a bankok és az üzleti vállalkozások folyamatosan zárva tartanak, és a befektetők számos beruházási döntést elhalasztottak a helyzet tisztulásáig.
Dominó: Tunézia és Egyiptom után Jemen? A BBC szerint több mint húszezren vonultak a jemeni főváros utcáira csütörtökön, a "harag napján" kormányváltást követelve. A tüntetők nem tartják elegendőnek Ali Abdalláh Száleh elnök előző napi ajánlatát, hogy harminc év uralom után, 2013-ban, mandátumának lejártával távozik hivatalából. Az elnök támogatói ugyanakkor ellentüntetést tartottak - számolt be róla az Index. |
A hitelminősítő becslése szerint az egyiptomi államháztartási deficit az idén meghaladja a GDP-érték 8 százalékát.
A hét elején egy másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor´s is rontotta Egyiptom devizaadósság-besorolását, ugyancsak "BB plusz"-ról "BB"-re, szintén azzal az indokkal, hogy a cég várakozása szerint az erőszakcselekményekkel kísért demonstrációk folytatódni fognak, és a politikai instabilitás hatással lesz az egyiptomi gazdaság teljesítményére. Néhány nappal korábban - hasonló indokokkal - rontotta Egyiptom adósbesorolását a Moody´s Investors Service is. Egyiptomot a három nagy hitelminősítő egyaránt befektetésre nem ajánlott, spekulatív - "bóvli" - adósosztályzati kategóriában tartja nyilván.
Londoni elemzők helyzetértékelése szerint az egyiptomi zavargások nem elsősorban a nyersolaj, hanem az élelmiszerek árára gyakorolnak további felfelé ható nyomást.
A Capital Economics, az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-befektetési elemző központ csütörtöki tanulmánya szerint megfigyelők "széles köre" az egyiptomi helyzetnek tulajdonítja, hogy a globális alaptípusnak tekintett északi-tengeri Brent nyersolajfajta hordója elérte a 100 dollárt.
A cég szerint azonban a Brent "előbb-utóbb" a közel-keleti fejlemények nélkül is elérte volna ezt az árszintet, tekintettel a tavaly nyári visszaesést követő keresleti élénkülésre és bizonyos logisztikai problémákra.
Erőszakos események: 10 halott Kairóban Csütörtökön tíz ember vesztette életét a kairói Tahrír téri összecsapásokban - derül ki a Reuters tudósításából. Egy orvos a hírügynökségnek azt mondta, két ember szaladt oda hozzá, akiket fejlövés ért, de már nem tudott rajtuk segíteni - számolt be róla az Origo.hu internetes oldal. Az elnök hívei és a tüntetők ma is összecsaptak, a katonaság szétválasztotta a tömeget. Közben a kormány bejelentette, hogy tárgyalóasztalhoz ülne a legnagyobb ellenzéki szervezettel, a szélsőséges Muszlim Testvériséggel. |
A ház a csütörtöki elemzésben arra hívta fel a figyelmet, hogy az élelmiszerárak már az egyiptomi zavargások előtt felfelé tartottak, sőt éppen ez a drágulási folyamat volt az egyik előidézője a megmozdulásoknak sok országban, köztük Egyiptomban is.
Az egyiptomi társadalmi konfliktus láttán, "járványtól tartva", a térségi és a távolabbi országok kormányai máris az élelmiszerexport korlátozásával, és/vagy az import növelésével válaszolnak, feltöltendő a elővigyázatossági készleteket.
Mindez arra vall, hogy még ha az egyiptomi válság hamarosan enyhülne is, a hasonló felkelések megakadályozására más országokban tett kormányzati intézkedések hosszabb ideig fenntarthatják a mezőgazdasági termények áraira ható, felfelé irányuló nyomást. Ez "olyan ellenszél, amely nem hiányzott a világgazdaságnak", és emiatt akár csalódást keltőnek is bizonyulhat a globális kilábalás üteme - áll a Capital Economics csütörtöki londoni elemzésében.
MTI, Privátbankár