.jpg)
Ahhoz, hogy mindenki megtalálja a saját igényeinek megfelelő klímát érdemes szakember segítségét igénybe venni, illetve alaposan tájékozódni a lehetőségekről. A választás során mindenképpen gondoljunk a lakás műszaki állapotára, hiszen csakis megfelelő műszaki állapottal (villamosvezetékek állapota, megfelelő biztosíték, rögzítési lehetéség,stb.) rendelkező helyiségben szabad klímát felszerelni. Fontos továbbá a klímaberendezés elhelyezése, akár lakáson belül (a szoba mérete, belmagassága, elhelyezkedése, tájolása, az ablakfelületek mérete, a falvastagság), akár az épület homlokzatára szeretnénk felszerelni a klímát. Műemlék jellegű épületeknél, járda fölé vagy egyes társasházaknál külön engedélyhez kötik a felszerelést. Mindenképpen érdemes kikérni a szomszédok véleményét, hogy ne zavarja őket a későbbiekben a berendezés zaja vagy a készülékből csöpögő kondenzvíz. Talán a legfontosabb, hogy megfelelő teljesítményű klímát válasszunk, az adott helyiség paramétereinek megfelelően - ehhez mindenképpen kérjük ki szakember vagy az értékesítő tanácsát.
Klímaberendezések fajtái
A lakossági fogyasztók számára ajánlott klímaberendezések között alapvetően három típust különböztethetünk meg: léghűtő, mobilklíma és split rendszerű klímaberendezéseket. A termékcsoportok közül a legnépszerűbb a split rendszerű, de egyre elterjedtebb a mobilklíma is könnyű mozgathatósága miatt.
Léghűtőt akkor érdemes választani, amikor egy kisméretű helyiséget (például a gyerekszobát) szeretnénk lehűteni. A készülék sajátossága, hogy saját jégakku segítségével hűti le a levegőt, azonban ez csak addig hatásos, amíg a fel nem olvad a jégakku. A léghűtő ideális olyan fogyasztók számára is, akik valamilyen okból kifolyólag nem bírják a hagyományos klímaberendezéseket. A berendezés kivezetést nem igényel.
A mobilklíma elsősorban azok számára ajánlott, akik nem szeretetnék fix helyen elhelyezni a készüléket, miközben élvezni kívánja a klíma által nyújtott kellemes közérzetet. A beszerelés nem igényel szakembert vagy komolyabb szakértelmet, és a berendezést akár egy nagyobb helyiségben is lehet megfelelően használni. A berendezések felszereltségi foka viszonylag magas, akár időzítésre is lehetőség van, irányítása működhet távirányítóról. Mindenképpen magasabb igényeket szolgál, mint a léghűtő, a választáskor azonban figyelni kell a helyes kivezetésre, valamint a klímaszezon utáni megfelelő elhelyezésre.
A split klímák hosszútávra kínálnak megoldást, melyek a kis szobáktól kezdve a nagyméretű helyiségekig egyaránt alkalmazhatóak. A megfelelő működés érdekében ezeket a berendezéseket már szakember segítségével kell beépítenünk. A split klímák egyértelmű népszerűségüket annak köszönhetik, hogy valódi luxusérzetet biztosítanak, mivel rendkívül esztétikusak és a csendes működés akár pihenés közben is lehet őket használni. A split klímák egyes típusai akár több helység vagy akár egy egész lakás hűtését is meg tudják oldani több beltéri egység segítségével.
Ventillátor kontra klímaberendezés
Gyakran felmerül a kérdés, hogy ventillátort vagy klímaberendezést válasszunk. Nézzük meg pro és kontra mit kínálnak ezek a berendezések! A klímaberendezés valós hűs érzetet ad, amely hosszútávon kellemessé változtatja a szoba hőmérsékletét, igazi luxusélményt ad, a rendszeres karbantartás mellett képes a levegőt megszűrni a szennyeződésektől és nem utolsó sorban hosszabb élettartammal rendelkezik. A ventilátor elsősorban költségkímélőbb megoldást jelent, mind a beszerzés, mind a működés tekintetében, beszerelése nem igényel különösebb szakértelmet, azonban csak pillanatnyi hűs érzetet ad, és rövidebb élettartammal rendelkezik.
A klímaberendezések esetén plusz funkciókról is beszélhetünk: egyrészt a légtisztításról, másrészt a párátlanításról. Légtisztító funkcióval minden klíma fel van szerelve, és mivel folyamatosan keringteti a szoba levegőjét, ezáltal a készülékben elhelyezett mikroszűrő megtisztítja a levegőt a szennyeződésektől. Ezt a hatást csak akkor tarthatjuk fenn, ha rendszeresen tisztítjuk a klímánk mikroszűrőjét. Párátlanító funkcióval szintén minden klímaberendezés rendelkezik, ennek lényege az, hogy kivonja a szoba levegőjéből a nedvességet, ezáltal a használónak kellemesebb érzetet ad a hűvös, száraz szellő.
A klímaberendezések elhelyezése és működtetése
Az elhelyezés során fontos, hogy olyan helyet válasszunk, ahol energiatakarékosan működtethetjük a berendezést, és nem zavarja sem a tulajdonosát, sem a körülötte élőket. Mobilklíma esetén a légkivezető cső megfelelő elhelyezése a legfontosabb, ugyanis helytelen rögzítés esetén rengeteg energiaveszteséget idéz elő. A split klíma esetében az épületek homlokzatán elhelyezett berendezések törvénybe ütközhetnek, ezért érdemes előtte ennek is utánanézni. A beltéri egység helyes elhelyezése a megfázás vagy egyéb izületi megbetegedések elkerülése miatt is rendkívül fontos.
A klímaberendezések nem igényelnek különösen komoly karbantartást. Amennyiben szakember által beszerelt split klímánk van, érdemes évente ellenőriztetni, és megtisztíttatni a klímát. Mobil klímák esetében a tisztítás egyénileg is megoldható, mivel a kivehető mikroszűrők könnyen tisztíthatóak. Kapható speciális klímatisztító spray is, amivel tökéletesebb és higiénikusabb tisztítást tudunk végezni.
Fontos tudni, hogy a klímaberendezések a hűtőteljesítményük közel harmadát fogyasztják villamos energia formájában. A minimális biztosítéknak 10 ampernek kell lennie, és lehetőség szerint külön biztosítékkal rendelkezzen. Az energiafogyasztás szempontjából a legtöbb klíma C-D besorolás alatt áll, de egyre több olyan klíma kapható amely már jóval gazdaságosabb és így hosszú távon olcsóbb megoldást jelent - írja az Electro World szakértője, Szitás Imre.
A méhek sem bírják a meleget
Mit nekünk a drága áram...
Egész Európa szenved a forróságtól
Egész héten hőség lesz!
Szex és földrengés: mitől kaphatunk infarktust?
A GDP-nek is árt a szárazság
Kínai klímatechnika: lassan hűt