A KSH és az Ecostat közös gyorsbecslése alapján Magyarország bruttó hazai terméke 0,1%-kal, a naptári hatás kiszűrésével 0,2%-kal növekedett 2010. első negyedévében az előző év azonos időszakához viszonyítva.
A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint az előző negyedévhez viszonyítva 0,9%-kal nőtt a bruttó hazai termék.
A becslés korlátozott információs bázisra épül, így a végleges adatok a gyorsbecslésben közöltektől eltérhetnek.
Szabó Péter, a KSH főosztályvezetője elmondta: elsősorban az exportorientált ipari ágazatoknál, a szállítás, raktározás, posta, távközlés nemzetgazdasági ágban bekövetkezett növekedés húzta ki a recesszióból a gazdaságot. Az építőipar teljesítményével kapcsolatban úgy fogalmazott, hogy mindössze 1-2 állami nagyberuházás tartja életben.
A szakember elmondta, hogy a tavalyról megmaradt üdülési csekkeknek köszönhetően az első negyedévben nőtt a szállodaipar teljesítménye, csökkent viszont a vendéglátásé. Ezen belül a munkahelyi étkeztetés bővült, szintén az utalványok miatt.
A hét kérdése: Ön szerint hogyan alakul a forint árfolyama? |
A KSH visszamenőleg módosította a gazdasági növekedés korábbi számait. Így a kiigazítás nélküli adatok szerint 2009 negyedik negyedévében 4 százalékkal, a harmadikban 7,1, a másodikban 7,5, az elsőben pedig 6,7 százalékkal csökkent a gazdaság teljesítménye. Az éves adat nem változott, 6,3 százalékos csökkenést mutatott 2008-hoz viszonyítva. Naptárhatás kiszűrésével tavaly a negyedik negyedévben a visszaesés 4,1 százalékos, a harmadikban 7,1, a másodikban 7,4, az elsőben pedig 6,1 százalékos volt. Ezek szerint tavaly a GDP 6,2 százalékkal csökkent. A szezonálisan és naptárhatással kiigazított adatok szerint a gazdaság már tavaly a negyedik negyedévben bővült, 0,2 százalékkal a harmadik negyedévhez viszonyítva.
Szlovákia belehúzott
Szlovákia bruttó hazai terméke (GDP) 4,6 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban a szlovák statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint. Ez volt az első éves összehasonlítású növekedés 2008 utolsó negyedéve óta. A tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,8 százalékkal bővült a szlovák gazdaság. Az elemzők 0,3 százalékos negyedéves összehasonlítású és 4,5 százalékos éves bázisú növekedést vártak az első negyedévre.
Az elemzői várakozásoknál jobban nőtt az idei első negyedévben az euróövezeti GDP: 0,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi szintet, a tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,2 százalékkal bővült. Elemzők 0,4 százalékos éves szintű és 0,1 százalékos negyedéves növekedést vártak. |
Franciaország bruttó hazai terméke 0,1 százalékkal nőtt az első negyedévben a tavalyi utolsó negyedévhez képest a francia statisztikai hivatal szerdán megjelent előzetes becslése szerint. Az elemzők 0,3 százalékos növekedésre számítottak, miután a tavalyi utolsó negyedévben 0,5 százalékkal bővült a francia gazdaság az előző negyedévhez viszonyítva.
Csehország bruttó hazai terméke 1,2 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban a cseh statisztikai hivatal szerdán megjelent első becslése szerint. Ez volt az első negyedévi növekedés éves összehasonlításban 2008 vége óta. Az elemzők 1,5 százalékos növekedést vártak a tavalyi utolsó negyedévi, 3,1 százalékos éves összehasonlítású visszaesés után.
Románia bruttó hazai terméke (GDP) 2,6 százalékkal volt nagyobb az első negyedévben, mint egy évvel korábban, de a tavalyi utolsó negyedévhez képest 0,3 százalékkal csökkent a román statisztikai hivatal szerdán megjelent becslése szerint. Az eredmény mindazonáltal jobb a 0,4 százalékos negyedéves és 2,8 százalékos éves bázisú visszaesést jósló elemzői várakozásoknál. Tavaly az utolsó negyedévben 6,5 százalékkal, egész évben átlagosan 7,1 százalékkal volt kisebb a román GDP, mint egy évvel korábban.
MTI, Privátbankár