Jövőre már mind az öt ország számára esedékes a törlesztés, így Lettország, Magyarország, Románia, Szerbia és Ukrajna terv szerint 8 milliárd eurónyi összeget fizet vissza. Közülük egyedül Románia kötött újabb, de már csak elővigyázatossági hitelszerződést - ami a jelen pénzpiaci turbulenciák közepette okos döntésnek bizonyult - írják az UniCredit elemzői.
A portfolio.hu által feldolgozott elemzés szerint a 2008-ban kitört válság nyomán a közép-kelet európai régióból öt ország vette igénybe az IMF/EU/Világbank közös pénzügyi segítségét készenléti hitel formájában: Lettország, Magyarország, Románia, Szerbia és Ukrajna. Az öt ország összesen 46,9 milliárd euró összegnek megfelelő hitelrészt hívott le a megállapodott keretekből. Időközben a magyar és a szerb hitelprogram már lejárt, Románia egy újabb, ezúttal elővigyázatossági hitelkeretre váltott a lejárat után (amiből már terv szerint nem hívnak le összeget), a lettországi program az idei év végén jár le. Az ukrán hitelprogram még folyamatban van, de a reformok politikai halogatása miatt a hitelrészek kifizetését az IMF felfüggesztette.
Csaknem három év telt el, esedékessé válik a hitelek visszafizetése. Magyarország kezd egy nagyobb adaggal, ugyanis az év utolsó negyedévében 2 milliárd eurónak megfelelő törlesztés válik esedékessé az EU felé, az IMF-felé való törlesztéssel együtt jövőre pedig 3,6 milliárd euró. 2012. július-szeptemberi időszakában azonban mind az öt országban esedékessé válik a visszafizetés, így 2012-ben 8,2 milliárd, 2013-ban 14,2 milliárd eurót fizet vissza összesen az öt ország.
Nem vagyunk ott, ahol 2008-2009-ben, mind az öt országnak jelentőset javultak külső és fiskális pénzügyi pozíciói, de nem biztos, hogy az utóbbi időkben felerősödött pénzpiaci turbulenciák nyomán negyedévről negyedévre ez mindig elegendő garancia lesz. Románia döntése az év elején a második, elővigyázatossági hitelkeretről okosnak bizonyult - írják az UniCredit elemzői - fontos pénzügyi puffert nyújt és biztosítékot, hogy a közelgő parlamenti választások dacára a kormány végrehajtja az eltervezett intézkedéseket. Az UniCredit szerint ugyanakkor sajnálatos, hogy Magyarország vonakodna egy hasonló, elővigyázatossági hitelkeret megkötésétől az IMF-fel, bár az országnak még jól jöhetne egy ilyen vésztartalék.
Szerbiától sem valószínű a kapcsolat felélesztése, miután a kormány olyan lépésről döntött, ami a központi kormányzati bevételek egy részét átcsatornázták a helyi önkormányzatokhoz, az IMF ellenjavallata dacára.
Portfolio.hu