Gyurcsány: okosan döntött az SZDSZ
A miniszterjelölt az MTI-nek arra a kérdésére, hogy a Magyar Energia Hivatal javaslata 10 százalékos áremelés volt-e, igennel válaszolt. Hozzáfűzte: a földgáz világpiaci ára és a forint-dollár árfolyam változása mellett a döntésnél figyelembe vették a társadalompolitikai tényezőket is.
A bemutatkozó sajtótájékoztatón a miniszterjelölt azt mondta: elképzeléseinek alapja a fejlesztés és versenyképesség, a biztonság a közlekedéstől kezdve az energia ellátásig, és a környezeti fenntarthatóság.
Molnár Csaba közlése szerint csak a közlekedés fejlesztésére a 2007-2013-as időszakban kétezer milliárd forint európai uniós forrás áll rendelkezésre, amiből mintegy 500 milliárdot a kötöttpályás közlekedésre lehet fordítani. A hírközlés területén a miniszterjelölt szerint elsősorban a szolgáltatás fejlesztésére van szükség, az energetikában pedig a fenntartható fejlődést tartja a legfontosabbnak.
Molnár Csaba újságírói kérdésekre válaszolva azt mondta, hogy a kormány vitatja az E.ON Földgáz eddigi veszteségeinek nagyságát és követelésének jogosságát. Ennek megvitatására bizottságot alapítottak, amely néhány héten belül megtárgyalja a problémát. A miniszterjelölt hozzátette: a januári áremelés "elmaradása" már nem okozhat komoly veszteséget a földgáz-nagykereskedő E.ON Földgáz Zrt.-nek.
A miniszterjelölt felhívta a figyelmet arra, hogy energiatakarékossági támogatásra az idén december 5-ig lehet még pályázni. Eddig mintegy 7.500 támogatási kérelem érkezett - tette hozzá.
A főváros vezetőivel a Budapesti Közlekedési Vállalat (BKV) finanszírozásáról és az elővárosi vasútról kíván tárgyalni, ha a köztársasági elnök jóváhagyja kinevezését és december 1-jén hivatalba lép - mondta a leendő közlekedési miniszter. A BKV nemzetgazdasági, és nem budapesti ügy - magyarázta Molnár Csaba -, hozzátéve: mintegy 40 milliárd forintos finanszírozási csomag körvonalazódik, de részleteiről még tárgyalnak.
Mégis lesz gáz OPEC
A világ vezető gáztermelő országai decemberi moszkvai találkozójukon megalapítják a gáz-OPEC-et. Az ezt bejelentő egyik orosz illetékes azonnal cáfolta, hogy az OPEC termelési kvótájához hasonlót vezetnének be.
Anatolij Janovszki orosz energiaügyi miniszter-helyettes azt mondta, hogy december 23-án 16 ország energiaügyi miniszterei aláírják az új szervezet alapszabályát. Janovszki azután nyilatkozott, hogy a gázexportálók klubja, az úgynevezett Gázexportáló Országok Fóruma tagjainak a szakértői szerdán elkészítették az alapszabály-tervezetet.
A fórum tagjai: Algéria, Bolívia, Brunei, Egyiptom, Indonézia, Irán, Líbia, Malaysia, Nigéria, Trinidad és Tobago, az Egyesült Arab Emírségek, Katar, Oroszország, Venezuela. A fórum két megfigyelő státusszal rendelkező tagja Norvégia és Egyenlítői-Guinea.
Komoly aggodalmat váltott ki az OPEC-hez hasonló gázcsoportosulás kialakításának a terve az Európai Unióban és az Egyesült Államokban. Szerintük ugyanis a piacnak kell alakítania a gázárat. Mindketten attól tartanak, hogy a kartell komoly veszélyt jelent a globális energiabiztonságra.
Marc Franco, az EU oroszországi nagykövete a múlt héten jónak mondta az európai fogyasztók szempontjából a gáz-OPEC létrehozását, ha az nem árkartellként működik. Oroszország szerint az új szervezet a tagországok hozzájárulásából kutatásokat finanszíroz és koordinál majd.
A létrejövő csoport három tagja - Oroszország, Irán és Katar - arról állapodott meg, hogy egyidejűleg létrehozta különálló gáz-trojkáját, amely majd a hosszú távú befektetési terveket koordinálja. A három ország adja a világ gáztermelésének több mint a felét.
2 éve maradt a távfűtéseseknek
Magasabb villanyszámlát hoz az újév
Legfeljebb tizedével fizethetünk többet az áramért
Vegyen gázt a Tescoban
A kormány nem emelne gázárat
Újramelegítették az ukrán-orosz gázárvitát
Gázár: a csökkenés előtt még drágulhat egy kic
Dobra veri a Főgázt a főváros
MTI