A New York-i tőzsde részvényindexei kedden nagyot emelkedtek: a Dow 320 pontos, közel 3 százalékos emelkedés után 11174 ponton zárt, az S&P 500 3,4 százalékot emelkedett, míg a Nasdaq Composite 4,2 százalékkal haladta meg előző napi záróértékét.
Az optimizmus oka nem a múltban, hanem a jövőben keresendő: Ben Bernanke péntek délután Jackson Hole-ban tart beszédet. A Fed elnöke tavaly itt fektette le a mennyiségi lazítás második körének alapjait, a piaci várakozások most sem érnék be sokkal kevesebbel: úgy 500-600 milliárdnyi újabb stimulussal számol a piac. A helyzetet bonyolítja, hogy erőteljesen a kampány részévé vált a téma, nagy a politikai nyomás a Feden, így tavalyhoz képest sokkal nagyobb bizonytalansággal jósolható meg a folytatás.
A makroadatok alapján mindenesetre van ok az aggodalomra. A gazdaság növekedési üteme nem a számítások szerint alakul, és a válság is mélyebb annál, mint amilyennek elsőre gondolták. Ahhoz, hogy Amerika el tudja kerülni a recessziót, sürgősen növelnie kell a gazdaság teljesítőképességét. A fiskális politikai intézkedések azonban a kiadások csökkentését szorgalmazzák, ami kizárja, hogy a kormányzat lenne a gazdasági növekedés motorja. A rendkívül alacsony megtakarítási ráta miatt a magánszektor sem tud komolyabb szerepet vállalni a növekedésben.
A Fed esetleges intézkedéseire mindenesetre nem csak az amerikai piacok építenek: ez a várakozás hajthatja a héten az európai tőzsdéket és Ázsiát is. Nem nehéz megjósolni, mire számíthatunk, ha esetleg pénteken Bernanke beszéde csalódást kelt - azt azonban nehéz megmondani, milyen hatással lehet az amerikai államadósságra és adósminősítésre az, ha Bernanke a piacok kedvére tesz, és újabb félbillió dollár körüli gazdaságélénkítést jelent be.
Privátbankár