Veres János nem kívánta kommentálni azokat a sajtóhíreket, amelyek szerint a Pénzügyminisztérium nem támogatja a devizahitelek forinthitellé váltását. A minisztériumnál számolják azt, hogy mekkora költséggel járna a hitelek átváltása - tette hozzá.
Legfrissebb devizaárfolyamok a Privátbankáron
Mint mondta, megítélése szerint az eddig megjelent nyilatkozatok nem tértek ki ennek a kérdés anyagi természetű következményeire, ha ezeket is megvizsgálják, akkor lehet majd az álláspontot kialakítani erről. Arra a kérdésre, mekkora tételről lehet szó azt mondta: a GDP több százalékát is elérheti hiányban.
Egy kamatvágás berántaná a forintot A frank védőhálójában marad a forint? |
A még pénteken az MTI birtokába került, a kormány számára készített előterjesztésből és szakértői dokumentumból az derült ki: a devizahitelek piaci árfolyamon történő forintosításának költsége éves szinten akár 263 milliárd forint többletkiadást is jelenthetne, állami segítség nélkül ennyivel emelkedne az érintettek terhe a legpesszimistább forgatókönyv szerint.
A dokumentum leszögezi: ha a lakosság törlesztőrészleteinek emelkedését 30 százalékban maximalizálnák, akkor a többletteher negyedét fizetné a lakosság, az állam és a bank együtt pedig - a hitel futamideje alatt - évente hozzávetőleg 200 milliárd forintot.
A kormányon belül folynak a háttérszámítások arról, hogy át lehessen alakítani a devizahiteleket, a lakosság számára kedvező feltételekkel, s a bankok együttműködésével - mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök újságíróknak szerdán, így reagálva Orbán Viktor Fidesz-elnök felvetésére, hogy a devizahit reagálva.
MNB: 2,4 milliárdért vesznek forintot
Svájc nyomta meg hirtelen a forintot
A jegybank is a kormányra mutogat
Törlesztési gondokkal küzd? Van megoldás
MTI