A Budapesti Értéktőzsde Zrt. rendkívüli közgyűlése megtárgyalta a kereskedési rendszer cseréjének kérdését. A tulajdonosok 100 százalékos szavazatai aránnyal úgy döntöttek, a kereskedési rendszercsere-projekt az eredeti tervekkel ellentétben csak 2012 januárjában kezdődik el. A bevezetendő új kereskedési rendszer a Deutsche Börse-NYSE Euronext közös új kereskedési rendszere lesz, a konkrét üzleti modellről pedig egy későbbi közgyűlésen döntenek.
A közgyűlésen hosszas vita és több más javaslat után kompromisszum született, az elfogadott javaslatot a jelenlévők egyhangúlag támogatták. A közgyűlésen az összes tulajdonos 94,33 százaléka volt jelen.
Kié a Budapesti Értéktőzsde?
Forrás: BÉT / Privátbankár
A BÉT többségi tulajdonosa, a bécsi tőzsde a XETRA kereskedési rendszer bevezetéséről szeretett volna dönteni a keddi rendkívüli közgyűlésen, amely párhuzamosan működne a jelenleg is használt MMTS rendszerrel. A magyarországi befektetési szolgáltatók azonban azt kérték: a döntést halasszák el december 31-ig. A legfőbb kifogás, hogy a két kereskedelmi rendszer egyidejű működtetése fölösleges többletköltségekkel járna, és lehetővé tenné a külföldi szereplők akadálytalan jelenlétét a magyar piacon.
A konkurens hazai brókercégek összefogtak, és levélben kérték a bécsieket a döntés elhalasztására, emellett a PSZÁF, az MNB és a kormány közbenjárását is kérték az ügyben. Hétfőn délután a tőzsde elnöke, Dr. Patai Mihály mondott le, kedden pedig Cselovszki Róbert, a BÉT felügyelő bizottságának elnöke állt fel székéből. A lemondott vezetők helyére újabb rendkívüli közgyűlésen választanak majd tisztségviselőket.
A rendkívüli közgyűlésen elért eredmény, azaz a kereskedési rendszer cseréjére irányuló projekt 2012-re halasztása tulajdonképpen a kisebbségben lévő szekciótagok sikereként könyvelhető el. A befektetési szolgáltatók korábban azt is felrótták a bécsi tőzsdének: amikor a Deutsche Börse és a NYSE-EURONEXT egyesülésével létrejön a világ legnagyobb tőzsdéje, hónapokon belül kiderül, hogy mely kereskedési rendszer lesz a jövőben alkalmazandó. A szolgáltatók szerint az egyesülés miatt valószínű, hogy a Budapesten korábban bevezetni kívánt XETRA rendszert akár két év múlva, 2013 végén újra le kellett volna cserélni. A közgyűlés eredményeként azonban már nem (feltétlenül) a XETRA-t, hanem az új óriástőzsde által választott rendszert alkalmazzák majd a magyar parketten is.
Privátbankár