Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!
Minden statisztika azt mutatja, nagy bajban van a magyar építőipar, az ágazat pedig még nincs túl a válságon – mondta Csorbai Hajnalka, az Opten Kft. stratégiai igazgatója
Minden statisztika azt mutatja, nagy bajban van a magyar építőipar, az ágazat pedig még nincs túl a válságon – jelentette ki Csorbai Hajnalka, a céginformációval és elemzéssel foglalkozó Opten Kft. stratégiai igazgatója a Világgazdaságnak
A cég legfrissebb, harmadik negyedéves jelentése szerint az idén 3507 új vállalat alakult az ágazatban, ez kevesebb, mint az elmúlt öt évben bármikor. Ezzel párhuzamosan rekordot döntött az iparágban a felszámolások, a végelszámolások és a nyilvántartásból történő törlések száma is; a cégbíróságoknál a cégmegszüntetések száma ugyancsak megugrott.
Az erősen szegmentált ágazatban nem a nagyok, hanem a közepes méretű, általában egy-egy projekt erejéig életre hívott cégek jelentik a nemfizetés táptalaját. Mint Csorbai a Világgazdaság kérdésére elmondta, ez a felszámolások egyik jellemző típusa, s ez esetben a ki nem fizetett alvállalkozók indítják az eljárást. Többnyire szándékos nemfizetés húzódik meg ezek hátterében, éppen ezért érdemes egy-egy cég hátterét feltérképezni szerződéskötés előtt.
A felszámolások másik típusát az jelenti, hogy a ki nem fizetett vállalkozások gyakorta fizetésképtelenné válnak, s a lánctartozások miatt akár dominószerűen több, egymással alvállalkozói viszonyban lévő cég is a tönk szélére juthat.
Az iparág vállalati adatokban tükröződő helyzetét alátámasztják a KSH legfrissebb adatai is, amelyek szerint az építőipar termelése az előző év azonos időszakához képest ez év január és augusztus között 7,3 százalékkal, éves szinten pedig ennek több mint a kétszeresével zuhant. Augusztus végére a tavalyihoz képest 40 százalékkal zuhant az építőipar szerződésállománya is. Az ágazatot eközben tovább terheli az óvatos becslések szerint százmilliárdos körbetartozás. E hatások biztosan felerősítik egymást, így az építőiparban nem állnak meg a negatív folyamatok. Az ágazat vállalatai ráadásul mintegy tízszer többen vannak, mint a területen dolgozó osztrák cégek, miközben mintegy feleannyi árbevételt érnek el – mondta a Világgazdaságnak Csorbai Hajnalka.
Télen a hagyományosan likviditási problémákkal küszködő ágazat kisebb szereplői nehezebb helyzetbe kerülhetnek, így a fel- és végelszámolásokban drámai romlás várható.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke.
Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.
Privátbankár