A 45 szakértő körében május 3 és 5 között végzett felmérésben a korábbiaknál gyengébb árfolyamot jeleztek előre néhány hónapos távlatban, de 12 hónapra már közel azonosat az egy hónappal korábbival.
Az elkövetkező hetekre még a szélsőséges árfolyamingadozások lesznek jellemzőek, de a megkérdezett szakértők további jelentősebb árfolyamcsökkenést már nem tartanak valószínűnek, kivéve, ha az európai adósságkrízis tovább mélyül és működésképtelenné teszi a tőkepiacokat.
"Sokkal szilárdabb makrogazdasági alapjaiknak köszönthetően a közép-európai országok mindaddig túlteljesítik a "GIPS" országokat (Görögország, Olaszország, Portugália, Spanyolország), amíg a tőkepiacok működőképesek maradnak" - hangsúlyozta a Morgan Stanley a régióról kiadott elemzésében.
A pénzpiaci krízis a térség leglikvidebb devizáit, a lengyel zlotyt és a forintot érintette a legsúlyosabban és ez a két deviza lehet az elkövetkező 12 hónap legnagyobb nyertese is.
A zloty 6,5 százalékot, a forint 5 százalékot veszített a héten a piacok csütörtöki zárásáig. Az előrejelzés átlaga szerint a zloty 12 hónap alatt több mint 10 százalékkal 3,75-ös euró jegyzésre erősödhet, ami nem sokkal marad el a múlt havi előrejelzés 3,72-es átlagától.
A forint több mint hat százalékkal 265-ös euró jegyzésre erősödhet 12 hónapos távlatban, ami megegyezik az elmúlt havi előrejelzéssel. A forint a hónap végére három százalékkal 273,6-os euró jegyzésre erősödhet.
A román lejre kiadott 12 havi előrejelzés változatlanul 4,0 lejes eruó árfolyamot helyez kilátásba, ami 5 százalékos lej erősödést vetít előre a csütörtöki árfolyamhoz képest.
A cseh korona szintén öt százalékkal erősödhet, 24,9-es euró jegyzésre, kissé gyengébbre a múlt hónapban jelzett 24,85-nél. A korona a hónap végéig 2 százalékkal 25,6-os euró jegyzésre erősödhet, ami gyengébb az elmúlt hónapban jelzett 25,35-nél.
Korrigált egy kicsit a forint
Több mint egy százalékkal erősödött a forint az euróhoz viszonyítva az eddigi pénteki mélyponthoz képest, miközben az euró közel ugyancsak egy százalékkal drágult a dollárhoz viszonyítva kora délután a londoni bankközi devizapiacon. Röviddel 13 óra előtt az euró 280,50 forintra süllyedt, ami a forint 1,3 százalékos erősödését jelenti az eddigi pénteki mélypontjához viszonyítva. Csütörtök estéhez képest a forint 0,36 százalékkal drágult.
Eközben az euró napon belül 1 százalékkal 1,2796 dollárra emelkedett.
A BNP Paribas egyik elemzője az euró kapcsán azt mondta, hogy a csütörtöki jelentős gyengülés korrekciója zajlik a piacon, azonban ez csak rövid ideig tart, a kilátások továbbra is kedvezőtlenek az euró szempontjából.
MTI