A legnagyobb európai hitelminősítő szerint e két tényező alapvető fontosságú a köz- és a magánszektor magas adósságterhe, valamint a sokkhatásokkal szembeni sebezhetőség csökkentése szempontjából.
A Fitch Ratings szerint "figyelemreméltó" az eddigi magyarországi gazdasági kiigazítás, ám továbbra is csekély a mozgástér "a gazdaságpolitikai elcsúszásokra". A Fidesz azonban az EU egyik legalacsonyabb államháztartási deficitjét örökli, és viszonylag kicsi lépésekre van csak szükség a feszes költségvetési politika fenntartásához - áll az elemzésben.
Nincs azonnali hatása Magyarország közepes befektetői szintű szuverén adósbesorolására az országgyűlési választások eredményének - közölte a Standard & Poor´s hétfőn Londonban. A nemzetközi hitelminősítő azonban utalást tett arra, hogy átfogó reformok esetén később javulhat a magyar besorolás.
A világ legnagyobb hitelminősítő csoportjának londoni értékelése szerint a Fidesz kétharmados többsége lehetővé teszi alkotmányos változtatásokat igénylő, messze ható kormányzati és költségvetési reformok végrehajtását. Ha a kormány úgy dönt, hogy bevezeti e potenciálisan népszerűtlen reformokat - például az önkormányzati rendszer átalakításával, vagy a "túlfeszített" közszolgáltatások visszafogásával -, az S&P véleménye szerint ez végül hozzájárulhat a magyar közfinanszírozási rendszer megerősítéséhez, és középtávon alátámaszthatja a besorolások javulását.
A Standard & Poor´s szerint azonban a magyar hitelképesség javulása végső soron a kormány átfogó gazdaságpolitikai programján, és annak végrehajtásán múlik, beleértve az államháztartási hiány és az adósságszintek "evolúciójának" kilátását. Az S&P közölte: várakozása szerint a magyar kormány a következő hetekben, hónapokban ismerteti részletesebben ezeket a terveit.
Magyarország szuverén adósságát a három legnagyobb hitelminősítő - Standard & Poor´s, Moody´s Investors Service, Fitch Ratings - egyaránt a közepes befektetői sávban, de három különböző szinten tartja nyilván. Az S&P "BBB mínusz" osztályzatánál a Fitch egy fokozattal magasabb, "BBB", a Moody´s még eggyel jobb, "Baa1" (a másik két cég metodikájában "BBB plusz"-nak megfelelő) besorolással listázza a magyar államadósságot.
Magyarország adóskockázati osztályzatának kilátását a Standard & Poor´s azonban tavaly negatívról stabilra javította vissza, a költségvetési konszolidációs erőfeszítések eredményeivel indokolva a lépést. A másik két cégnél egyelőre negatív kilátás érvényes a magyar besorolásokra.
Nem túl fényesek a banki kilátások
Az erős forint csak a devizahiteleseknek jó
Konzultáció: Orbán új világot akar építeni
MTI