.jpg)
Javier Solana, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselője szerdai nyilatkozatában azt hangsúlyozta, hogy a központ létrehozásával az EU egyáltalán nem a NATO-val akar rivalizálni, sőt, ez a lépés még hasznos is lehet a katonai szövetség számára. "Ez nem versengés, vagy a másik aláaknázása. A munka megfelelő és komoly megosztásáról van szó, amire - látván, hogy mennyi válságot kell megpróbálnunk kezelni - szükség van" - mondta az EU-politikus.
A központ létrehozásáról 2003 végén döntött az Európai Unió, heves vita után. Életre hívását ugyanis néhány hónappal korábban, éppen az amerikaiak iraki hadjárata idején az a négy ország vetette fel (Belgium, Franciaország, Luxemburg és Németország), amely a beavatkozás leghangosabb ellenzője volt. Az Egyesült Államok és szövetségesei attól tartottak, hogy ezzel az új szervvel az EU párhuzamos katonai struktúrát, felesleges megkettőződést hoz létre, rivalizálva a NATO-val. A 2003. decemberi EU-csúcs egyik legfontosabb döntése a vitát lezáró kompromisszumos határozat volt: eszerint a központ létrejöhet, de csak korlátozott létszámmal, s a külföldi katonai akció első számú potenciális végrehajtója továbbra is a NATO marad. Ezzel párhuzamosan döntöttek arról, hogy az addiginál is szorosabbra fűzik a kapcsolattartást a NATO, illetve az EU között katonai szinten.
Az új szervezet azt a célt szolgálja, hogy az Európai Unió a NATO segítsége nélkül is képes legyen önálló hadművelet végrehajtására.
Nemzetközi légierő-bemutató Magyarországon
Orosz katonai műholdat bocsátottak fel
Ismét vizsgálat a brit hadi-korrupció ügyében
MTI