Angela Merkel német kancellár közvetlenül a munkavacsora előtt nyilatkozva kijelentette: a 16 érintett EU-országnak gyorsan lépnie kell, hogy megakadályozza az euróövezetben a görög válság miatt keletkezett helyzet súlyosbodását. Hangoztatta azt is, hogy az egész térségben fokozni kell a költségvetési fegyelmet, a pénzügyi szektor szabályozását pedig fel kell gyorsítani.
A vezetők zárónyilatkozat-tervezete a kiszivárogtatások szerint egyértelművé teszi, hogy az euróországok készek újabb megtakarításokat elhatározni, ha szükséges, hiánycsökkentési céljaik teljesítése érdekében.
Görögország kilépése válságba taszítaná Európát
Paul Krugman Nobel-díjas amerikai közgazdász szerint a görög adósságválság euróövezeti krízist idézhet elő, ha az európai vezetők nem lesznek képesek sokkal bátrabban fellépni annál, mint ahogy eddig tették. A jó hír az, hogy Görögország nem a következő Lehman Brothers, nem elég nagy és nincs annyi kötődése, hogy válsága a globális pénzügyi piacok befagyásához vezessen. A rossz hír viszont az, hogy Görögország problémái sokkal súlyosabbak annál, mint amit Európa elismer, és ezek a problémák részben a kontinens más országaiban is fennállnak - írta a szakember a The New York Times pénteki számában.
Krugman túl optimista forgatókönyvnek tartja azt, amelyik szerint a görög tragédia azzal végződik, hogy az ország fizetésképtelenné válik. "Egyre inkább az a meggyőződésem, hogy a fizetésképtelenné válással együtt vagy azt követően az ország távozni fog az euroövezetből" - írta.
Értékelése szerint a görög válság megjósolható volt. Ma már világos, hogy a problémát az okozza: Európa nem rendelkezik a sikeres valutaövezet néhány fontos jellemzőjével. Mindenekfelett nincsen központi kormánya.
A neves közgazdász szerint Görögországon csak egy gazdasági fellendülés segíthetne, amely munkahelyeket teremtene, és növelné a jövedelmeket. Ha Görögországnak saját valutája lenne, azt leértékelve, exportjának versenyképességét fokozva előkészíthetne egy ilyen fellendülést.
Krugman szerint a görögök számára politikailag csak az az út járható, amely eddig elképzelhetetlen volt: kilépnek az euróövezetből. Ha viszont erre sor került, ez lökéshullámokat fog kelteni Európában, esetleg más országokban is válságot idézve elő.
MTI