.jpg)
- Miért pont a mostani időpontot választották arra, hogy az Európai Bizottsághoz forduljanak?
- Ahogy az már ismert, korábban letettünk az asztalra egy szándéknyilatkozatot, amelyben készek voltunk 32 ezer forintos részvényenkénti árat kínálni a Mol részvényeseinek - mondta Wolfgang Ruttenstorfer. Már jó ideje tárgyalunk az Európai Bizottsággal arról, hogy elinduljon a magyar céggel való egyesülés versenyjogi vizsgálata, és végül sikerrel jártunk. Azért választottuk a mostani időpontot, mert ezt a megegyezést továbbra is nagyon fontosnak tartjuk. Mi készek vagyunk 32 ezer forintot ajánlani a részvényeseknek, még úgy is, hogy a Mol jelenlegi árfolyama nagyjából 40 százalékkal alacsonyabb ennél. Emiatt úgy gondoljuk, hogy a tranzakció mindenképpen értéknövelő lenne a részvényeseknek, de természetesen a két vállalat is jól járna az egyesüléssel, hiszen együttesen megerősíthetnék piaci pozíciójukat a nagyobb európai energetikai cégekkel szemben. Ezek közül kiemelném az orosz olajtársaságokat, gondoljunk csak arra, hogy az orosz Gazprom néhány napja bejelentette, hogy megvásárolja a szerb Nis 51 százalékát.
- Előzőleg már folytattak zártkörű egyeztetéseket az Európai Bizottsággal, és a közleményük szerint a tárgyalások nagyon konstruktívak és sikeresek voltak. Mit értenek ez alatt?
- Ez volt a versenyjogi eljárás első fázisa, amelyben előzetesen egyeztettünk a bizottság képviselőivel a tervezett tranzakcióról. Ez csak abban az esetben marad el, ha az európai szervezet meg van győződve arról, hogy az egyesülés mindenképp megtörténik. A mostani tárgyalások eredménye végül is az, hogy a bizottság elfogadta a kérelmünket a versenyjogi vizsgálat elindításáról.
- Melyek azok az eredmények, amelyeket ettől a vizsgálattól várnak, és mikorra várhatóak ezek?
- A vizsgálat több előkészítő lépéssel kezdődik, de az Európai Unió most már megkezdte az ellenőrzés első szakaszát, amely általában körülbelül egy hónapig tart. Ezek után következik a második fázis, amely akár három hónapot is igénybe vehet. Ez azt jelenti, hogy egy kicsit kevesebb mint fél év múlva megkaphatjuk a végleges eredményeket, de az természetesen teljes mértékben az Európai Bizottságon múlik, hogy hogyan folytatja le az eljárást, és mennyi idő alatt vonja le a megfelelő következtetéseket - mondta Ruttenstorfer.
- Ön szerint milyen vélemény várható az Európai Bizottságtól a finomítói kapacitások tekintetében? A Mol ugyanis eddig főképp azért ellenezte az egyesülést, mert attól tartott, hogy ebben az esetben egyes finomítókat el kellene adni.
- Semmiképpen nem szeretnék spekulációkba bocsátkozni. Mi továbbra is elkötelezettek vagyunk a projekt iránt, és Brüsszeltől várjuk, hogy tisztázza a helyzetet. Az nem az OMV, és nem is a Mol menedzsmentjének hatásköre, hogy döntsön erről a kérdésről, hanem egyértelműen az Európai Bizottság felelőssége, hogyan határoz.
- Tehát ezek szerint ez egy újabb fontos lépés lehet a Mol és az osztrák OMV esetleges fúziója felé?
- Pontosan így van, én ezt egy nagyon fontos lépésnek tartom azon az úton, amely a két cég összeolvadásához vezethet - vélekedett Wolfgang Ruttenstorfer.
- Miért változtatna az Európai Bizottság jóváhagyása az eddigi helyzeten? Eddig sem ez volt a legnagyobb probléma, hanem inkább a Mol vezetésének ellenállása.
- Ez így van, de nem a cég vezetői a vállalat tulajdonosai, a társaság a részvényeseké. A részvényesek számára pedig nagyon fontos, hogy tudják, milyen feltételek mellett történhet meg ez a tranzakció, különben nem tudnak előnyt kovácsolni az értéknövekedésből, amely a felvásárlásnak köszönhetően bekövetkezne. A vizsgálat lefolytatása emiatt elsődleges érdeke a részvényeseknek, ezért döntöttünk erről a lépésről.
- Az elmúlt hetek részvénypiaci lejtmenete után nem érzik-e úgy, hogy emelni kéne a jelenlegi 20,2 százalékos részesedésüket a Molban?
- Úgy tűnik, hogy egyelőre nincs arra szükség, hogy ezt megtegyük. Természetesen sosem zártuk ki annak lehetőségét, hogy vásárolunk még részesedést a magyar olajtársaságban, de ennek mértéke elenyésző lenne. Ebben a pillanatban mi nagyon elégedettek vagyunk jelenlegi 20,2 százalékos részesedésünkkel, és nagyon elkötelezettek vagyunk amellett, hogy előremozdítsuk az Európai Bizottság versenyjogi vizsgálatát.
Tóth Linda - Gazdasági Rádió
OMV-Mol háború: Brüsszel még februárban válaszol
A bizottságnál talpal az OMV a Molért
Kéz a kézben fejleszt az OMV és a Gazprom
Adjunk túl az OMV-papírokon - a Citi is ezt mondja
Az OMV-nek továbbra sincs esélye a Molnál (hanganyag)