1p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

Egyelőre nincs arra szükség, hogy további Mol-részvényeket vásároljunk, nagyon elégedettek vagyunk jelenlegi 20,2 százalékos részesedésünkkel - mondta rádiónknak az OMV vezérigazgatója.
Egyelőre nincs arra szükség, hogy további Mol-részvényeket vásároljunk, nagyon elégedettek vagyunk jelenlegi 20,2 százalékos részesedésünkkel - mondta a Gazdasági Rádiónak adott nyilatkozatában Wolfgang Ruttenstorfer, az OMV osztrák olaj- és gázipari konszern vezérigazgatója.

Az osztrák olajóriás vezetője azt követően nyilatkozott rádiónknak, hogy megtette a Mollal való egyesülésre vonatkozó hivatalos, előzetes összefonódási bejelentést az Európai Bizottság versenypolitikai főigazgatóságánál.

- Miért pont a mostani időpontot választották arra, hogy az Európai Bizottsághoz forduljanak?

- Ahogy az már ismert, korábban letettünk az asztalra egy szándéknyilatkozatot, amelyben készek voltunk 32 ezer forintos részvényenkénti árat kínálni a Mol részvényeseinek - mondta Wolfgang Ruttenstorfer. Már jó ideje tárgyalunk az Európai Bizottsággal arról, hogy elinduljon a magyar céggel való egyesülés versenyjogi vizsgálata, és végül sikerrel jártunk. Azért választottuk a mostani időpontot, mert ezt a megegyezést továbbra is nagyon fontosnak tartjuk. Mi készek vagyunk 32 ezer forintot ajánlani a részvényeseknek, még úgy is, hogy a Mol jelenlegi árfolyama nagyjából 40 százalékkal alacsonyabb ennél. Emiatt úgy gondoljuk, hogy a tranzakció mindenképpen értéknövelő lenne a részvényeseknek, de természetesen a két vállalat is jól járna az egyesüléssel, hiszen együttesen megerősíthetnék piaci pozíciójukat a nagyobb európai energetikai cégekkel szemben. Ezek közül kiemelném az orosz olajtársaságokat, gondoljunk csak arra, hogy az orosz Gazprom néhány napja bejelentette, hogy megvásárolja a szerb Nis 51 százalékát.

- Előzőleg már folytattak zártkörű egyeztetéseket az Európai Bizottsággal, és a közleményük szerint a tárgyalások nagyon konstruktívak és sikeresek voltak. Mit értenek ez alatt?

- Ez volt a versenyjogi eljárás első fázisa, amelyben előzetesen egyeztettünk a bizottság képviselőivel a tervezett tranzakcióról. Ez csak abban az esetben marad el, ha az európai szervezet meg van győződve arról, hogy az egyesülés mindenképp megtörténik. A mostani tárgyalások eredménye végül is az, hogy a bizottság elfogadta a kérelmünket a versenyjogi vizsgálat elindításáról.

- Melyek azok az eredmények, amelyeket ettől a vizsgálattól várnak, és mikorra várhatóak ezek?

- A vizsgálat több előkészítő lépéssel kezdődik, de az Európai Unió most már megkezdte az ellenőrzés első szakaszát, amely általában körülbelül egy hónapig tart. Ezek után következik a második fázis, amely akár három hónapot is igénybe vehet. Ez azt jelenti, hogy egy kicsit kevesebb mint fél év múlva megkaphatjuk a végleges eredményeket, de az természetesen teljes mértékben az Európai Bizottságon múlik, hogy hogyan folytatja le az eljárást, és mennyi idő alatt vonja le a megfelelő következtetéseket - mondta Ruttenstorfer.
 
- Ön szerint milyen vélemény várható az Európai Bizottságtól a finomítói kapacitások tekintetében? A Mol ugyanis eddig főképp azért ellenezte az egyesülést, mert attól tartott, hogy ebben az esetben egyes finomítókat el kellene adni.

- Semmiképpen nem szeretnék spekulációkba bocsátkozni. Mi továbbra is elkötelezettek vagyunk a projekt iránt, és Brüsszeltől várjuk, hogy tisztázza a helyzetet. Az nem az OMV, és nem is a Mol menedzsmentjének hatásköre, hogy döntsön erről a kérdésről, hanem egyértelműen az Európai Bizottság felelőssége, hogyan határoz.

- Tehát ezek szerint ez egy újabb fontos lépés lehet a Mol és az osztrák OMV esetleges fúziója felé?

- Pontosan így van, én ezt egy nagyon fontos lépésnek tartom azon az úton, amely a két cég összeolvadásához vezethet - vélekedett Wolfgang Ruttenstorfer.

- Miért változtatna az Európai Bizottság jóváhagyása az eddigi helyzeten? Eddig sem ez volt a legnagyobb probléma, hanem inkább a Mol vezetésének ellenállása.


- Ez így van, de nem a cég vezetői a vállalat tulajdonosai, a társaság a részvényeseké. A részvényesek számára pedig nagyon fontos, hogy tudják, milyen feltételek mellett történhet meg ez a tranzakció, különben nem tudnak előnyt kovácsolni az értéknövekedésből, amely a felvásárlásnak köszönhetően bekövetkezne. A vizsgálat lefolytatása emiatt elsődleges érdeke a részvényeseknek, ezért döntöttünk erről a lépésről.

- Az elmúlt hetek részvénypiaci lejtmenete után nem érzik-e úgy, hogy emelni kéne a jelenlegi 20,2 százalékos részesedésüket a Molban?

- Úgy tűnik, hogy egyelőre nincs arra szükség, hogy ezt megtegyük. Természetesen sosem zártuk ki annak lehetőségét, hogy vásárolunk még részesedést a magyar olajtársaságban, de ennek mértéke elenyésző lenne. Ebben a pillanatban mi nagyon elégedettek vagyunk jelenlegi 20,2 százalékos részesedésünkkel, és nagyon elkötelezettek vagyunk amellett, hogy előremozdítsuk az Európai Bizottság versenyjogi vizsgálatát.

Tóth Linda - Gazdasági Rádió


OMV-Mol háború: Brüsszel még februárban válaszol
A bizottságnál talpal az OMV a Molért
Kéz a kézben fejleszt az OMV és a Gazprom
Adjunk túl az OMV-papírokon - a Citi is ezt mondja
Az OMV-nek továbbra sincs esélye a Molnál (hanganyag)
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG