A tavalyi gazdasági optimizmus ellenére egyre inkább úgy tűnik, hogy beigazolódnak a recessziótól való félelmek. A legfrissebb, módosított GDP adatok szerint a 2008-2009-es válság jóval mélyebb volt, mint azt elsőre gondolták és a kedvezőtlen makroadatok is azt mutatják, hogy nincs még itt a kilábalás ideje.
A Fitch Ratings szakelemzői közölték, hogy a legutóbbi, sorozatosan gyenge makroadatok miatt jelentősen, az eddigi 2,6 százalékról 1,8 százalékra csökkentették az amerikai gazdaság idei növekedési ütemére szóló előrejelzésüket, 2012-ben pedig az eddigi várt 2,8 százalék helyett most már csak 2,3 százalékos amerikai GDP-pluszt várnak.
Azonban nem csak a kedvezőtlen GDP adatok miatt kell aggódni, az amerikai munkanélküliségi ráta sem fest kedvező képet a gazdaságról. 2001 és 2008 között a munkanélküliségi ráta 4 és 6 százalék között ingadozott, a válság kitörésekor azonban drasztikusan megemelkedett, 2010-ben már majdnem elérte a 10 százalékos szintet, és a legfrissebb adatok szerint nem mutat javuló tendenciát.
Forrás: Bureau of Labour Statistics
A Fitch Ratings szakértői egy szimulációs forgatókönyvet is kidolgoztak arra az esetre ha az Egyesült Államok ismét recesszióba kerülne. A szimuláció az újabb recesszió hatásait vetítette ki a világgazdaság egészére. E forgatókönyv szerint az amerikai hazai össztermék az idén csak 1 százalékkal növekszik, 2012-ben 0,6 százalékkal visszaesik, és 2013-ban is mindössze 1,5 százalékkal bővül. Ebben az esetben a Fitch Ratings számítási modellje szerint a világgazdaság növekedési üteme a cég alapeseti prognózisától 2011-ben 0,3 százalékponttal, 2012-ben 1,2 százalékponttal, 2013-ban 0,7 százalékponttal maradna el. A Fitch jelenleg érvényes alapeseti - tehát újabb amerikai recessziót nem feltételező - előrejelzése erre a három évre 2,9, 3,3, illetve 3,4 százalékos globális növekedést valószínűsít.
Az amerikai recesszióval számoló borúlátó szimuláció szerint a nyersolaj átlagos hordónkénti ára jövőre 90 dollár, 2013-ban 85 dollár lenne a Fitch mindkét évre egyaránt 100 dolláros átlagot jósló alapeseti prognózisa helyett.
A hitelminősítő szerint az újabb amerikai recesszió kockázata különböző sokkhatások miatt növekedett. Ezek közé a sokkhatások közé tartozik a fogyasztók "visszavonulása" a munka- és az ingatlanpiac folytatódó gyengesége, a piaci stressz újbóli erősödése a perifériális euróövezeti szuverén adósságválsággal összefüggésben, valamint a geopolitikai okok által táplált nyersolaj-árkiugrás.
Az újabb amerikai recessziónak immár többen is jelentős esélyt adnak. A JP Morgan bankcsoport befektetőknek minap kiadott legújabb globális előrejelzésében közölte, hogy a következő négy negyedévre most már mindössze 1 százalékos növekedést vár az Egyesült Államokban, és a ház közgazdászainak becslése szerint 40 százalékos az esélye annak, hogy az amerikai gazdaság ismét recesszióba süllyed.
Korábban az amerikai recesszióval kapcsolatban Mester Péter, a Quaestor Csoport elemzője a Privátbankárnak elmondta, hogy véleménye szerint kétségkívül patthelyzet alakult ki, melyből megtalálni a kiutat nem egyszerű. Az amerikai fogyasztás a jelenlegi összkép szerint erősen korlátolt, így a fenntartható gazdasági pályához egy jóval nyitottabb, rugalmasabb exportpolitika szükséges. Azt, hogy recesszióba fordulhat-e ismét az amerikai gazdaság, egyelőre nehéz megítélni, de a kockázatok mindenesetre nőttek. Ha tovább gyarapodik az amerikai államadósság, s nem kap impulzust az export és ezáltal a fogyasztás, akkor tovább romlanak a globális gazdasági kilátások és nőnek a recessziós félelmek. Részletek>>
MTI, Privátbankár