Az amerikai kormánynak az erőteljes állami intézkedéseken kívül nem volt más lehetősége arra, hogy "megmentse a piaci rendszert saját túlkapásaitól", fogalmazott a Fehér Ház gazdasági tanácsadói stábjának vezetője. A Financial Times kommentárja szerint Summers szavai egyértelművé teszik, hogy Barack Obama amerikai elnök kormánya közös felelősségvállalást vár a fejlett ipari országoktól a kereslet által vezérelt globális fellendülés beindítására, és nem hiszi, hogy ennek terhét egyedül Kínának kellene magára vállalnia.
Londoni elemző intézetek a fejlett gazdaságokban végrehajtott eddigi központi élénkítő és bankmentő csomagoktól is a költségvetési hiányok meredek emelkedését várják. |
Nagy londoni elemző házak szerint az idén nem is lehet az eddig erőteljes kínai növekedés globális hatásában bízni. A Fitch Ratings hitelminősítő például minap kiadott londoni előrejelzése szerint a kínai gazdaság növekedési üteme a hatalmas - a kínai hazai össztermék-érték (GDP) 13 százalékának megfelelő - központi ösztönző programmal együtt is 5,6 százalékra, 1990 óta a legalacsonyabb szintre csökken az idén a tavalyi 9 százalékról.
Az euróövezethez való csatlakozás idejének lerövidítését sürgette az EBRD elnöke. Thomas Mirow a Handelsblatt című német üzleti napilap hétfői számában megjelent interjúban úgy vélte: kívánatos lenne például a felvételre való várakozás időtartamának a jelenlegi két évről egy évre történő lerövidítése a stabilitási paktumban előirányzott adósságkritériumok betartása mellett. Egy ilyen lépés összességében hozzájárulna Kelet-Európa stabilizálásához - hangoztatta az EBRD elnöke. |
Lawrence Summers a Financial Timesnak adott interjúban azzal indokolta a kormányzati beavatkozást, hogy jóllehet a gazdaság önstabilizálódásának elmélete "általában helytálló, évszázadonként néhány alkalommal azonban nem érvényesül". A Clinton-kormányzat volt pénzügyminisztere szerint a jelenlegi helyzet "ezen alkalmak egyike ... és az ilyen esetekben rendkívüli kormányzati fellépésre van szükség".
Megbukott az IMF: nem látták, mi készül?
Beálltak Gyurcsány mögé az európai szocialisták
Obama intézkedései csak a pánikkeltésre jók?
A munkaadók a Reformszövetségre szavaznak
Szétszedték Gyurcsány csomagját a munkavállalók
MTI