1p
Londoni elemzők szerint méretüknél fogva egyszerűen nem lehetett hagyni, hogy a két amerikai jelzáloghitel-garantáló intézmény elbukjon. A lépés nem veszélyezteti az USA adósosztályzatait.
Londoni elemzők szerint méretüknél fogva egyszerűen nem lehetett hagyni, hogy a két amerikai jelzáloghitel-garantáló intézmény elbukjon, ez magyarázza, hogy az amerikai kormány minden idők legnagyobb egyedi állami tőkeinjekciójával menti meg őket. Hétfői londoni hitelminősítői elemzések szerint a lépés nem veszélyezteti az Egyesült Államok lehető legjobb szuverén adósosztályzatait.

A Moody´s Investors Service nemzetközi hitelminősítő azonnal a legjobb, "Aaa" adóskockázati szinten megerősítette a Federal National Mortgage Association (Fannie Mae) és a Federal Home Loan Mortgage Corporation (Freddie Mac) hosszú lejáratú elsőbbségi kötelezettségeit, miután az amerikai pénzügyminisztérium a hétvégén bejelentette, hogy a pénzintézetek a Szövetségi Lakóingatlan-finanszírozási Hivatal (FHFA) gondnoksága alá kerülnek - vagyis a két jelzáloghitel- és hitelgarancia-intézetet a kormány gyakorlatilag államosította. Az FHFA épp csak a múlt héten alakult meg korábbi felügyeleti szervek összevonásából, miután az alapjául és az általa nyújtható kiegészítő garanciák alapjául szolgáló törvény július végén életbe lépett.

A Moody´s elemzése szerint a két sajátos - eddig is egyedi formában, "kormány szponzorálta vállalkozásként" (GSE), azaz magán részvénytársasági formában, de törvényben megszabott alapokmánnyal és céllal, továbbá államilag szavatolt hitelkerettel működő - pénzintézet megerősítése elsőrendű besorolásokkal tükrözi a hitelminősítő azon véleményét, hogy az amerikai kormányintézkedés további bizonyítéka a nagyon magas szintű támogatásnak, tekintve a Fannie Mae és a Freddie Mac központi szerepét az amerikai jelzálog-finanszírozásban, és a lakóingatlan-szektor fontosságát az amerikai gazdaságon belül.

Az ügyben George Bush elnök és a két nagy párt elnökjelöltje is megszólalt, mindannyian szükséges és helyes lépésről beszéltek. Részletek >>
A két hitelintézet együtt 5200 milliárd dollárnyit garantál a piacon lévő, több mint 11 ezer milliárd dolláros amerikai jelzálogkötelezettség-tömegből. Az utóbbi egy évben azonban komoly mértékben megszorultak, miután az egyre súlyosabb törlesztési válság miatt az amerikai gazdaságban kulcsszerepet játszó lakóingatlan-piac szinte összeomlott, és a jelzálog-kötelezettségeket is tartalmazó, értékpapírosított befektetési termékek elértéktelenedtek.

Az amerikai kormány államosítással felérő mentőakciója a két hitelintézet maradék részvényesi értékét is gyakorlatilag felszámolja - az elsőbbségi részvényekre fenntartott eddigi, közepes befektetői "Baa3" kockázati besorolását a Moody´s egy menetben hét fokozattal a bóvliszint aljára, "Ca"-ra rontotta -, ám a jelzálogalapú kötvények birtokosai mostantól állami garanciát tudhatnak befektetésük mögött.

A Barclays Capital londoni befektetési bankcsoport hétfői elemzése szerint a hitelpiaci szereplők "teljes mértékben várták", hogy az amerikai kormány nem hagyja bukni a két intézményt. Tekintve a jelzálogpiacon elfoglalt központi helyüket, piacon lévő adósságaik abszolút méretét, és ezek birtokosainak összetételét, a Fannie Mae és a Freddie Mac "a túl nagy ahhoz, hogy elbukjon" spektrum felső szélén van, fogalmaznak a Barclays Capital londoni elemzői. A ház hitelpiaci szempontból kedvezőnek nevezi a lépés időzítését is. Az elemzés szerint csaknem konszenzusos nézet volt a piacon, hogy valamilyen kormányintézkedésre szükség lesz, ám az időzítéssel kapcsolatos bizonytalanságok egyértelműen nyomást gyakoroltak a befektetői körre. Ebben a helyzetben a mielőbbi állami lépés volt a kívánatos, tekintettel különösen azokra a piaci aggodalmakra, hogy a tényleges megoldásra esetleg az új amerikai kormány 2009-es megalakulásáig várni kell, áll a londoni elemzésben.

Egybehangzó hétfői hitelminősítői vélemények szerint a mentőakció nem sodorja veszélybe az Egyesült Államok lehető legmagasabb szintű szuverén adósminőségi besorolását.

Példátlan mentőöv az amerikai piacoknak

Triplázott Amerika: meglesz a 3%-os GDP
Hitelválság: újabb bank húzta le a redőnyt
Megúszták az amerikai diákhitelesek
Hitelválság: újabb bank húzta le a redőnyt

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG