
Az izraeli hadsereg szóvivője megerősítette, hogy a légierő több tucatnyi támadást hajtott végre az éjjel az övezetben, de részleteket nem közölt ezzel kapcsolatban. A szombat óta tartó légitámadásoknak már több mint 300 (egy forrás szerint pontosan 307) halálos áldozata van.
Hétfőn újabb országok (Japán, Kína, Malajzia, Mexikó, Kanada) ítélték el az izraeli hadseregnek a Gázai övezet elleni offenzíváját, közülük több felszólította a zsidó államot, hogy azonnal hagyja abba a légitámadásokat.
Európa-szerte több ezren vonultak az utcákra vasárnap a Gázai övezetben végrehajtott izraeli légi támadások ellen tiltakozva. Párizsban közel 1500-an tartottak békés demonstrációt, a legtöbben a Diadalívnél, illetve a város északi részén fekvő Barbes negyedben, ahol sok arab él.
A spanyol fővárosban közel ezren tüntettek az izraeli nagykövetség épülete előtt. A tiltakozók a Békét Most pacifista mozgalom felhívására gyűltek össze. Transzparenseiken egyebek között a "Terrorista Izrael" vagy "Nem a palesztin holokausztra" feliratok voltak olvashatók.
Londonban ugyancsak a zsidó állam képviselete előtt gyülekeztek a tüntetők. A rendőrség szerint 700-an, az egyik szervező szerint viszont háromezren vonultak az épülethez, hogy tiltakozzanak az izraeli katonai akciók ellen. A megmozdulás nem volt teljesen békés, a hatóságok hat embert őrizetbe vettek a közrend megzavarása címén.
Koppenhágában a hivatalos adatok szerint 700 fős, a szervezők szerint kétezres tömeg gyűlt össze az izraeli nagykövetségnél különböző dániai muszlim szervezetek felhívására. A hatóságok őrizetbe vettek egy férfit, aki Molotov-koktélt hajított a rendőrök felé.
Az izraeli hadsereg vasárnap délben kiadott közleménye szerint az utóbbi huszonnégy óra légicsapás-sorozatában mintegy 230 célpontot vettek tűz alá, elsősorban a Hamász infrastruktúráját, épületeket, fegyverraktárakat vagy rakétakilövő állásokat. A zsidó állam - indoklása szerint - azért kezdett eddig soha nem látott méretű műveletet a Hamász radikális mozgalom ellen, hogy véget vessen az izraeli területek ellen irányuló rakéta- és aknavetős támadásoknak.
Az izraeli kormány vasárnap úgy döntött, hogy újabb tartalékosokat mozgósít. A következő napokban 6500 tartalékost hívnak be szolgálatra, hogy segítsék a hadsereg felkészülését arra az esetre, ha a harcok kiszélesednének. Izraeli gyalogsági és páncélos alakulatok sorakoztak fel a Gázai övezet határain, hogy bármikor bevethetőek legyenek.
Palesztin rakéták eddig soha nem látott mélységben csapódtak be vasárnap a legnagyobb dél-izraeli város, a Gázai övezet határától mintegy 38 kilométerre fekvő Asdod közelében. A várost két Grad típusú rakéta is elérte, de robbanásuk nem okozott személyi sérülést. Az a tény, hogy a második legnagyobb izraeli kikötőváros, Asdod a palesztinok célkeresztjébe került, megerősíti Izrael azon aggodalmát, miszerint a palesztin fegyveresek képesek a nagyobb izraeli városokat rakétáik hatótávolságába vonni.
Mahmúd Abbász palesztin elnök felszólította a Hamászt, hogy újítsa meg az Izraellel kötött tűzszünet, megakadályozandó további vérontást a Gázai övezetben.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa állásfoglalásában a Gázai övezetben zajló harci cselekmények azonnali beszüntetésére szólította fel a szembenálló feleket. A zárt ülésén elfogadott nyilatkozatban a testület tagjai komoly aggodalmuknak adtak hangot a gázai erőszak fokozódása miatt. Felszólították az érintetteket, hogy tegyék meg a szükséges intézkedéseket, beleértve a gázai határátkelők megnyitását is.
Az ENSZ emberi jogi főbiztosa szerint Izrael aránytalan katonai választ adott a palesztin rakétatámadásokra. Navi Pillay közölte, aggasztónak tartja a gázai halálos áldozatok "rendkívül magas" számát, egyúttal fölszólította Izraelt, ne hagyja érvényesülni a kollektív büntetés elvét.
Sok ezren tüntettek szerte a Közel-Keleten, hogy hangot adjanak haragjuknak és tiltakozásuknak a gázai övezetbeli izraeli légi csapások miatt. Libanontól Iránig Izrael ellenségei arra használták a Hamászt célzó támadásokat, hogy lármás tüntetésekre tömegeket csődítsenek az utcákra. Izrael térségbeli szövetségesei is rosszallóan reagáltak: Recep Tayyip Erdogan török kormányfő az emberiség elleni bűnnek nevezte a légi csapásokat. Ankarában az izraeli nagykövetség előtt Dávid-csillagokat égettek a tüntetők, s a diplomáciai kapcsolatok megszakítását követelték.
Irakban izraeli zászlókat égettek és kalasnyikovokkal a levegőbe lövöldöztek, így követelve erőteljesebb arab fellépést az izraeli támadással szemben. Egyiptomban összesen mintegy ötvenezren tüntettek, többségükben a legnagyobb ellenzéki csoport, a Muzulmán Testvériség felhívására. Libanon fővárosában, Bejrútban mintegy ezer ember gyűlt össze az ENSZ képviselete előtt. Az iráni parlamentben a képviselők perceken keresztül azt kiáltozták, hogy "Halál Izraelre!".
Háború a láthatáron?A Hámasz bosszúért kiált
Izraeli légicsapás: több mint 100 halott
Izreal katonai csapást mért a Hamászra
MTI