Az elmúlt tíz évet tekintve az arany minősül a legjobb befektetési eszköznek - áll az Erste Group aranypiaci elemzésében. A nemesfém árfolyama 2001 óta majdnem ötszörösére nőtt, euró alapon számolva pedig évente közel 13,5 százalékkal emelkedett. Az indiai, a szaúd-arábiai és a kínai központi bank aranyvásárlásai miatt 20 év után idén először a jegybankok ismét nettó vásárlókká váltak. Az Erste Group elemzői szerint ez a bikapiac újabb szakaszát jelzi. Számos piaci szereplő nehezen tud különbséget tenni a bikapiac és a lufi között. Megannyi múltbéli példák alapján az Erste úgy véli: amit pillanatnyilag látunk a grafikonon, az semmiképpen sem lufi.
Minthogy a papírpénzbe vetett bizalom folyamatosan csökken, az arany stabil értéke ismét megmutatkozik, csakúgy, mint már annyiszor az évszázadok során. Az elemzés szerint az államadósság és az aranytartalékok összevetésének eredménye jelzi a legjobban, hogy a jelenlegi árfolyam messze nem jelent aranylufit. Az Egyesült Államok aranytartaléka jelenleg a GDP 1,85 százalékára rúg. 1940-ben ez az érték meghaladta a 20 százalékot, 1980-ban is közel állt a 7 százalékhoz. Ha az Egyesült Államok államadósságának 10 százalékát aranyra váltanánk, az arany ára 4500 dollárra kúszna fel.
A szakértők azt jósolják, hogy az arany ára középtávon mintegy 2300 dollár lesz, egyéves időtávra unciánként 1600 dolláros árat jósolnak. Az arany árának világpiaci emelkedését két rendkívül erős emberi érzelem, a félelem és a mohóság vezérli. Elképzelhető, hogy e két tényező kombinációja állítja parabolikus pályára az aranyárat az emelkedő trend utolsó szakaszában - állítják. Az alapvető technikai feltételezés alapján – miszerint az ellenállási pontból támasz lesz – az ezer dolláros küszöb stabil támasztéknak tűnik. Az elemzők úgy vélik, az aranyár idén nem fog beesni ezen érték alá.
Az arany iránt megmutatkozó befektetői kereslet továbbra is növekvő tendenciát mutat, 2009-ben már elérte az 1270 tonnát - állapítják meg. Ebben a körben kiváltképp az ún. ETF-ben megtestesülő mennyiség (594 tonna) nőtt jelentősen. A várakozások szerint az arany fokozatosan egyre nagyobb súllyal képviselteti majd magát a portfóliókban és a nagyobb fedezeti alapok is egyre vonzóbbnak találják az aranyat - jósolják. Az aranyról gyakran azt tartják, hogy a pénzügyi rendszer összeomlására játszó világvége-próféták, pesszimisták, és a félelemkeltéstől sem visszariadó spekulánsok kedvenc befektetési formája, sokan hajlamosak megfeledkezni arról, hogy az arany évezredekre visszanyúló történelemmel rendelkező, kiváló portfólió-biztosítás – mondta Ronald Stöferle, az Erste Group aranypiaci elemzője.
Az elemzés szerint az arany az a valuta, amelyet a szabadpiac az elmúlt évezred során értékmérővé választott. Mindig az arany jelezte a fiskális és monetáris rendszerek egészségi fokát, valamint az inflációt. Az arany nincs kitéve likviditási kockázatnak, az egész világon elfogadják, éjjel-nappal kereskednek vele.
Ráadásul az aranyhoz nem társul hitelkockázat, és sosem fog teljesen elértéktelenedni - jelzik. Az arany és a nemesfémek jelentik az egyetlen olyan eszközkategóriát, amely inflációs és deflációs környezetben is fenntartható módon őrzi meg értékét, ráadásul az elemzés szerint rendkívül valószínűtlennek tűnik a termelési kapacitások esetleges gyors felfutása. Gyakorlatilag az összes papíralapú devizáról elmondható, hogy hosszú távon veszít az értékéből az arannyal szemben – jelentette ki Ronald Stöferle mintegy magyarázatként arra, hogy miért ítéli meg pozitívan az aranyár alakulását.
A tendenciák alapján elmondható, hogy 2010-ben az arany árfolyama levált a dollárról. Az elemzés szerint a legújabb trend azt sugallja, hogy az erősebb dollár nem feltétlenül jelent gyengébb aranyárat. Az arany ára a dollár-rali ellenére magasan maradt, olyannyira, hogy új rekordot ért el, ez pedig ez Erste véleménye szerint akár a bikapiac újabb fázisának előjele is lehet.
Privátbankár