A Horváth & Partners 105 vezetőt kérdezett meg Kelet-Közép-Európában is jelen lévő nemzetközi vállalatoktól. Ezek kétharmada már több mint tíz éve aktív itt, egynegyede pedig öt és tíz év közötti múltra tekinthet vissza a térségben.
A válaszadók szerint Lengyelországban gyakorlatilag vége van a válságnak, s a gazdaság kezd erőre kapni Oroszországban, Csehországban, Szlovákiában, Észtországban és Szlovéniában is. Nálunk ezt csak a második félévre teszik, csakúgy, mint Lettország, Litvánia, Ukrajna, Horvátország, Románia, Bulgária és Szerbia esetében.
Közép- és Kelet-Európát változatlanul vonzónak találják a külföldi cégek. Elsősorban mint piacot értékelik (kétharmaduk nyilatkozott így), de a válaszadók 45 százaléka termelési helyszínként is igen kívánatosnak értékeli a régiót, míg egyharmaduk kiváló terepnek tartja közös szolgáltató központok számára. A 2009-es hasonló felméréshez képest jelentősen nőtt a térség vonzereje gyártóbázis és közös szolgáltató központ létesítése szempontjából, míg piacként ugyanolyan kívánatos maradt - olvasható a felmérés eredményeiről beszámoló közleményben.
Tőkebefektetések: a "régi motorosok" optimistábbak
Az IMF igazgatótanácsa friss előrejelzésében 2,6 százalékos gazdasági növekedést jósolt Magyarországnak 2011-re és 2,5 százalékosat jövőre, ani jóval a kormány várakozásai alatt van. Részletek >> |
Egy korábbi, az Ernst & Young által készített felmérés a válságból való kilábalást a külföldi működőtőke-befektetések tükrében értékelte. Eszerint Közép- és Kelet-Európa országaiban komoly növekedés történt 2010-ben, hiszen Oroszország, Lengyelország, Magyarország és a balti államok esetében egyaránt kétszámjegyű volt a projektek számának százalékos növekedése, ami a régió erőteljes gazdasági fellendülését és az üzleti világra gyakorolt vonzerejének növekedését mutatja. Részletek >>
Privátbankár - Gáspár András