
Két elméletet állítottak fel, amelyek megmagyarázhatják a megdöbbentő felfedezést. Az egyik szerint a világegyetem tele van úgynevezett sötét energiával - egy olyan anyaggal, amelyet még sosem láttak, de létezését kikövetkeztették. A sötét energia a mai technológiákkal nem figyelhető meg, mivel a fényt illetve a sugárzást nem nyeli el, és nem is veri vissza. Az elmélet szerint a sötét energia közömbösíti a gravitációs vonzást, amelyet a galaxisok egymásra kifejtenek, és amely egyébként megállíthatná a kozmikus tágulást.
A másik lehetséges magyarázat szerint a sötét energia nem létezik. Ha ez igaz, akkor a jelenlegi elméletek a gravitációs erőről mint az univerzum elsődleges mozgatóerejéről tévesek – ezeknek ugyanis csak akkor van értelmük, ha léteznek további dimenziók is.
A chilei Paranal Obszervatórium teleszkópja, a Nagyon Nagy Teleszkóp hamarosan nagy testvért kap: már épül a Rendkívül Nagy Teleszkóp is. Részletek: A Végső Válasz a Nagy Kérdésre: tényleg 42?! |
A megfigyelés célja a kozmikus kötélhúzásban résztvevő erők feltérképezése: a világegyetem átfogó tágulásáé, amely egymástól eltaszítja a galaxisokat, és a gravitációs erőé, amely egymáshoz vonzza őket.
A csillagrendszerek mozgási sebességének közvetlen mérése segítségével a tudósok létrehoztak egy háromdimenziós térképet a táguló világegyetemről, amely a csillagrendszereken belüli mozgásokat is ábrázolja. Bár az eredmények nem minden kétséget kizáróak, úgy tűnik, hogy a sötét energia meglétével számoló teóriát támogatják. A következő lépés, hogy a kutatás területét tízszeresére növeljék.
A csillagászok egy, a Röntgen-sugárzás észlelésére alkalmas spektrográffal figyelték a galaxisokat, amelyet a chilei Andokban felállított egyik 8,2 méteres teleszkópra szereltek. A világegyetem különböző időszakaiból származó adatok összehasonlításával a kutatók többet tudhatnak meg a sötét energia természetéről.
A legfrissebb modellek alapján a kutatók úgy vélik, a kozmikus energia 73 százaléka sötét energia.
Megalkották a földkerekség legsötétebb anyagát
Szenzáció az űrben: elérte a Merkúrt egy űrszonda
Galaktikus mázli: egy hajszálon múlt, hogy élünk
Last minute: igyekezz, az égbolt zár!
Titokzatos űr-sugárzás tartja lázban a tudósokat
AFP