Soltész Miklós ugyancsak sürgette a mikro-, kis- és közepes vállalkozások támogatását, s ehhez - mint közölte - az európai uniós forrásokat is át kellene alakítani. Az eddigi 4-5 százalékos részesedéssel szemben a vállalkozásokhoz a források 30 százalékát kellene juttatni. Fontosnak tartotta a magyar termékek nagyobb védelmét is, azt, hogy elsőbbséget élvezzenek a hazai piacon a forgalmazóknál. Végül a családi csődvédelem kérdésének megoldásáról szólt, kiemelve, sok munkahely került veszélybe, s ez "egyenes út a családok lecsúszásához, amit meg kell akadályozni".
Stabil Fidesz-előny, erősödő Jobbik A pártpreferencia-adatok alig mutatnak változást decemberhez képest, így a Fidesz támogatottsága az összes megkérdezett körében jelenleg is 24 százalék, az MSZP-é pedig 15 százalék. A kutatás adatai alapján a szabad demokraták támogatottsága nem éri el, az MDF-é pedig csak kis mértékben haladja meg az 1 százalékot. Az összes többi párt együttes támogatottsága továbbra is 3 százalék, ezen belül egyedül a Jobbik ér el 1 százalékot. A felmérés a biztos szavazó pártválasztók csoportján belül továbbra is jelentős Fidesz-előny mutat, közülük 55 százalék voksolna most vasárnap a legnagyobb ellenzéki pártra, és változatlanul 32 százalék az MSZP-re. A kisebb pártokat tekintve a kutatás készítői figyelemre méltónak nevezik, hogy az MDF mellett a Jobbik is 3 százalékos támogatottsággal bír, az SZDSZ pedig 1 százalékon áll - a Századvég Forsense felmérése szerint. |
Lipők Sándor Kemecse polgármestere az önkormányzatok nehéz helyzetéről szólt, hangsúlyozva, hogy januártól a korábbi 10 százalék helyett 20 százalék saját forrást kell előteremteniük a helyhatóságoknak a szociális segélyezéshez. Az 5100 lakosú kisvárosban jelenleg csaknem 300-an kapnak segélyt, s a számuk várhatóan 30 százalékkal nő majd az idén a pénzügyi-gazdasági válság miatt.
Lesz-e parlament március 8. után?
Feloszlatná az Országgyűlést a Fidesz és a KDNP március 8-i hatállyal, és azt szeretnék, ha a csütörtöki rendkívüli parlamenti ülésen már napirendre vennék az erről szóló indítványukat - jelentette be Navracsics Tibor, a Fidesz frakcióvezetője kedden, a párt elnökségi ülése után tartott sajtótájékoztatóján.
A Fidesz és a KDNP szerint a júniusi európai parlamenti választásokkal egy időben kellene megtartani az előre hozott országgyűlési választásokat - mondta a frakcióvezető. Hangsúlyozta, hogy nem kívánják elvitatni a köztársasági elnök jogát, hogy kitűzze az országgyűlési választás időpontját, de ha egyszerre tartanák meg a két voksolást, akkor jelentős költséget lehetne megtakarítani.
Mint mondta, azért március 8-i hatállyal kezdeményezik a parlament feloszlatását, mert egyrészt addig lefolytathatnák ez erről szóló határozati javaslat általános vitáját, másrészt pedig ekkor már a jogszabályban megadott határidőn belül vannak, így a köztársasági elnök, ha jónak látja, akkor kitűzheti a választást az EP-választással egy időpontra. Vagyis a rendkívüli ülésen még nem szavaznának a parlament feloszlatásáról, csak azt kérnék, hogy vegyék napirendre a javaslatot és kezdjék meg a tárgyalását - tette hozzá.
A Fidesz frakcióvezetője kezdeményezésüket azzal indokolta, hogy véget kell vetni a mostani "agóniának", szerintük a válságkezeléshez egy, a többség bizalmát bíró, hiteles kormányra van szükség, ehhez pedig új választások kellenek. Navracsics Tibor azt kérte az MDF-től, az SZDSZ-től és a szocialistáktól, hogy ehhez járuljanak hozzá.
"Katasztrófa lenne az Országgyűlés feloszlatása" Lendvai Ildikó, az MSZP országgyűlési frakcióvezetője az MTI-vel közölte: nagy baj, hogy a Fidesz nem vet számot azzal, milyen katasztrófát okozna a gazdasági világválság közepette egy előrehozott választás a magyar gazdaságnak. A politikus közleménye szerint ha mégis számol ezzel a lehetőséggel az ellenzéki párt, akkor még nagyobb a baj, mert a Fidesz a saját hazája érdekénél fontosabbnak tartja a hatalom megszerzését. Lendvai Ildikó szerint gond az is, ha a Fidesz komolyan gondolja kezdeményezését, vagyis hogy a nemzeti összefogás helyett a politikai hidegháborúnak van itt az ideje. Ennél sokkal súlyosabb a helyzet, ha a legnagyobb ellenzéki párt nem gondolja komolyan a javaslatot, csak egy politikai blöfföt dobott be a hírversenybe, mert a parlamenti cirkusszal meg szeretné előzni, hogy a rendkívüli ülésen végre kivitelezhető javaslatokkal kelljen előállnia - fűzte hozzá |
Az MTI kérdésére, hogy a rendkívüli parlamenti ülésen bent maradnak-e az ülésteremben, illetve borítják-e a menetrendet, ha a frakciók nem támogatják a parlament feloszlatásáról szóló javaslat napirendre vételét, Navracsics Tibor azt mondta, hogy Gyurcsány Ferenc beszéde alatt nem vonulnak ki az ülésteremből, ezt a gesztust megteszik a kormányoldal felé, és bíznak abban, hogy a szocialisták is gesztust gyakorolnak majd. Hozzátette: a miniszterelnök eddigi nyilatkozatai alapján "egészen rendkívüli" beszédre számítanak, hiszen Gyurcsány Ferenc azt ígérte, hogy pontosan elmondja, hogyan lehet kikerülni a válságból.
A Fidesz frakcióvezetője ugyanakkor úgy vélte, hogy Gyurcsány Ferenc "nem találja a válságkezelés fonalát", ehelyett öncélú szerepléssel próbálja átvészelni a válság nehéz napjait. Szerinte jól mutatja a koncepció hiányát és a kapkodást, hogy Gyurcsány Ferenc két hónapon belül homlokegyenest ellentétes kijelentéseket tett: tavaly december 5-én a Fidesz javaslatára azt mondta, hogy érdemi, jelentős adócsökkentésre 2009-2010-ben nincs lehetőség, majd most hétfőn érdemi adó- és járulékcsökkentést szorgalmazott, kedden pedig úgy vélte, hogy önmagában jelentős, radikális adócsökkentésre nincs lehetőség. Arra a kérdésre, hogy elfogadható lenne-e a Fidesz számára, ha áfaemeléssel, kompenzálnák a járulék-, a tb- és az szja csökkentést, Navracsics Tibor azt mondta, hogy még nem látott ilyen kormányzati terveket, ugyanakkor pártja a tehernövekedéshez nem járul hozzá semmilyen formában. Navracsics Tibor arról is beszélt, hogy a kormány fokozatosan zálogosítja el az országot, hiszen a Nemzetközi Valutaalaptól és az Európai Uniótól felvett kölcsönök után, most újabb 132 milliárd forintos hitelt vettek fel. Szerinte ezért Magyarország válságból való kilábalása különösen kétségessé vált, és elhúzódó válsággal kell számolni, mert nagyon alacsony a növekedési prognózis, és magas az államadósság mértéke.
Megfordult a világ: Gyurcsány adócsökkentést akar
Adócsökkentés nem lesz, az áfával kellene játszani
Akárhonnan nézzük, Magyarország lúzerország?
Fél órában reagálhatnak Gyurcsányra
Kíváncsi a kormány a Fidesz javaslataira
Meggondolandó a regisztrációs adó eltörlése
Bajnai: adócsökkentést minél hamarabb!
Még nem tudja a kormány, mi legyen az adókkal
MTI