„A görög válság megtépázta a tőkepiacokat, ennek hatása alól a befektetési alapok sem vonhatták ki magukat. A biztonságot jelentő likviditási és pénzpiaci alapokba azonban tovább folytatódott a nagyarányú tőkebeáramlás. Eközben a forint árfolyamesése jelentős hozamhoz segítette a más devizákban (például euróban) kibocsátott alapokat, illetve a más devizákban kibocsátott eszközöket tartó alapokat. Ezt a hozamot az euró alapú pénzpiaci alapok forint alapúra cserélésével realizálták a befektetők” – magyarázza a folyamatokat Temmel András, a BAMOSZ főtitkára.
„A tőkebeáramlás elsősorban a hagyományos lakossági termékekhez vonzódó kisbefektetői bizalomnak volt köszönhető, de megindult egyfajta átrendeződés a vegyes alapok irányába is. Az intézményi befektetők pedig a zuhanó részvénypiacokban látták meg a lehetőséget.” – tette hozzá a főtitkár.
A BAMOSZ tagok által kezelt befektetési alapok májusban összesen mintegy 60 milliárd forintot vonzottak, ugyanakkor a vagyon a piaci teljesítmény hatására 15,2 milliárd forinttal csökkent. Az előző hónapok kedvenceinek számító pénzpiaci és rövid kötvényalapokon, illetve a részvényalapokon kívül minden alaptípusba érkezett friss pénz, ezen belül a változékony tőkepiaci helyzetben is biztonságos menedéknek számító likviditási alapok, valamint a lakossági befektetők által preferált ingatlan és garantált alapok teljesítettek a legjobban. A májusi 1,3 százalékos bővülést követően, a hónap végén a BAMOSZ tagok 422 hazai befektetési alapban összesen 3 470 milliárd forintot kezeltek.
A legnépszerűbbek továbbra is a nyilvános nyíltvégű értékpapír alapok: az összvagyon többségét (63 százalékát) ezek adják, és az ilyen típusú termékekben kezelt vagyon májusban az átlagnál kicsivel gyorsabban, 1,5 százalékkal bővült. A vizsgált időszakban összesen 37,5 milliárd forint friss tőke érkezett, a tőkepiacok zuhanásának jelentős negatív hatása viszont 6 milliárd forinttal csökkentette a befektetések értékét.
A BAMOSZ összeállítása szerint a pénzpiaci alapok vagyona májusban valamivel gyorsabban bővült. Összesen 36,4 milliárd forint friss befektetést vonzottak, és 11,8 milliárd forint hozamot termeltek, ez 3,7 százalékos növekedést jelent, így a hónap végén a teljes vagyon 1 365 milliárd forint volt. A hónap vesztesei az euróövezeti likviditási és pénzpiaci alapok voltak, ezekből májusban közel 22 milliárd forintot vontak ki a befektetők.
Február óta folyamatos növekedés tapasztalható a garantált alapok piacán. A tavaly decemberben elkezdődött pozitív folyamat egy teljes év csökkenése után már jelezte a változást, az utóbbi négy hónapban pedig már számottevő friss tőke érkezett a nyilvános garantált alapokba.
A nemzetközi részvénypiacok esése, a görög válság soron következő felvonása a részvényalapok hozamait is lehúzta, és ezzel némi tőkekivonás is járt. Az elmúlt hónapban közel egymilliárd forintot vontak ki a nyilvános részvényalapokból, és a piaci teljesítmény is csaknem 13 milliárd forint veszteséget eredményezett, a vagyon így 3,7 százalékkal csökkent - írja a BAMOSZ.
Majd’ egy év óta először csökkent a kötvényalapok vagyona: a 27 alap 1,9 százalékos vagyonvesztést könyvelhetett el. Ennek oka részben a korábbi hónapok sikertermékének számító rövid kötvényalapok tőkevonzásának elapadása, részben pedig a hazai állampapírpiacot is lehúzó tőkepiaci visszaesés.
Az ingatlanalapok vagyona májusban, ahogy azt már az utóbbi fél évben megszokhattuk, ismét az átlagnál gyorsabban nőtt. Jelentős, 11,5 milliárd forint friss tőkét vonzottak ezek a termékek, és további 2,8 milliárd forint hozamot is termeltek - olvasható a BAMOSZ tájékoztatójában.
Privátbankár