.jpg)
A tárcavezető májusban jelentette be, hogy Magyarország is csatlakozik az Európai Bizottság Dohányfüstmentes Európáért Zöld könyvéhez. A brüsszeli bizottság célja, hogy 2009-re a tagállamok többségében szigorúan korlátozzák az éttermekben, kávézókban és sörözőkben a dohányzást. Magyarország 2009-től tiltaná ezen helyeken a dohányzást, de a teljes tilalom előtt társadalmi párbeszédre van szükség - mondta Horváth Ágnes, jelezve: elsősorban szemléletváltásra van szükség. A miniszter kérdés kapcsán elmondta: az Európai Bizottság nem jelölt meg konkrét határidőt a tagállamoknak a teljes tilalom bevezetésére.
Írország, Olaszország, Málta, Norvégia, Svédország, Skócia és Anglia már bevezette a nyilvános zárt helyeken a tilalmat, részleges korlátozás van Belgiumban, Ausztriában, Észtországban, Luxemburgban és Spanyolországban. |
Az elnök elmondta: a jelenlegi törvényi szabályozást úgy kellene módosítani, hogy minden vendéglátóegység a bejáratnál legyen köteles tájékoztatni a vendéget arról, hogy füstmentes-e az üzlet. Hozzátette: visszatartó ereje lehetne annak is, hogy ha ismét szabadárassá válna a cigaretta, és az éttermek, sörözők által meghatározott áron lehetne a termékhez jutni.
A Gallup Intézet áprilisban készült felméréséből az derül ki, hogy Magyarországon minden harmadik felnőtt cigarettázik, a dohányosok háromnegyede 18 évesen vagy még fiatalabb korában gyújtott rá először. A felmérés szerint a nők negyede, a férfiak 42 százaléka rendszeresen dohányzik. Magyarországon 2005-ben tüdőrákban nyolcezren haltak meg.
Van, ahol már nem menő a cigizés
Dohánytilalom: ellenállnak az angol pubok
Bezárva már Finnonrszágban sem szabad dohányozni
Cigi nélkül mit érek én
MTI