Gondban a szlovák egészségügy - közel 4000 orvos mondhat fel
Közel négyezer szlovákiai orvos írta alá eddig azt a nyilatkozatot, amelyben felmondásukat helyezik kilátásba, ha az egészségügyi minisztérium nem teljesíti szakszervezetük követeléseit, köztük a béremelést.
Marián Kollár, az orvosok szakszervezetének elnöke szerdán a közszolgálati rádióban elmondta: a nyilatkozatot 3827-en írták alá, ami a kórházi orvosoknak majdnem a fele.
A szlovák orvosoknak négy követelésük van, amelyek közül a legfontosabb a béremelés, illetve a kórházak átalakításának a leállítása, azaz, hogy az eddigi állami vagy megyei, városi kórházak ne váljanak részvénytársaságokká.
Peter Ottinger, a szlovákiai kórházszövetség elnöke úgy vélte, hogy súlyos gondokat okozna az egész szlovák egészségügynek, ha a felek nem tudnának megegyezni és az orvosok valóban elhagynák a kórházakat.
Hazánkban az elvándorlás lehet a legnagyobb probléma A Magyar Orvosok Szövetségének (MOSZ) felmérése szerint több mint hatezer szakorvos és rezidens hagyhatja el jövőre az országot, ha a következő fél évben nem dolgoznak ki olyan életpályamodellt, amely itthon tartaná őket. Részletek>> |
A sajtóban közölt adatok szerint a szlovákiai állami kórházakban az idei első negyedévben 1623 euró volt az átlagbér. Az orvosok azt követelik, hogy 2013 januárjától az orvosok átlagbére az országos átlagbér másfélszerese, illetve háromszorosa legyen. Az országos átlagbér ma 746 euró.
A szlovákiai orvosok akcióját a hasonló tavaszi csehországi akció sikere váltotta ki. A cseh orvosok Köszönjük, távozunk elnevezésű akciója tavaly nyártól idén tavaszig kilenc hónapon át tartott, s végül kompromisszumos megoldással zárult. Az egészségügyi tárca emelte az orvosok fizetését, s megegyezés született néhány reformlépésben is.
MTI, Privátbankár