Gondot okozhat az időjárás a mezőgazdaságnak
A tavasz első napjaiban az árvíz és a belvíz mellett idén már a jég is jelentős károkat okozott a mezőgazdaságnak. A korábbi évekkel ellentétben május eleje helyett Zala megyéből már március végén, áprilisban pedig Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Bács-Kiskun és Csongrád megyéből jelentettek jégesőt. A szélsőséges időjárási viszonyok nemcsak a talajművelést nehezítik, de a már megművelt területeken a vetést, illetve a termést is károsíthatják, tönkretehetik.
„A tavalyi évben rendkívül nagy volt a vihar okozta károk száma és mértéke, s a mezőgazdasági szektort is jelentősen érintette. Igaz, tavaly az Állami Kárrendezési Alapba is bekerült a jégkár enyhítése, de ez nem alternatívája a jégkár-biztosításnak, ugyanis idéntől az Alap csak a kárigény felét téríti majd meg azoknak, akiknek nincs piaci biztosításuk” - mondta Szikszai József, a Generali-Providencia Biztosító kárrendezési divíziójának vezetője.
„Az árvíz- és belvízveszély után április-májusban a zivatarszezon veszi kezdetét. Hazánkban tavaly májusban 20, míg júniusban 22 nap volt zivataros. A zivatarokat kísérő olykor 2-3 cm átmérőjű jégeső, felhőszakadás, illetve a viharos kifutószél helyenként jelentős károkat okozott” - nyilatkozta Kurunczi Rita meteorológus.
Megvalósult a 21. századi állattenyésztés?
Jót tett az őszi kalászosoknak az eső
Megérné a zöldtechnológiák exportja Magyarországnak
Privátbankár