1p
A görög krízis keresztülhúzhatja a kötvénykibocsátási terveket, drágíthatja a kibocsátást a szomszédos országokban
A görög pénzügyi válság egyelőre nincs komoly hatással a kelet-európai országok gazdaságára, konkrét következmények csak a térségben tervezett kötvénykibocsátásoknál érzékelhetők, különösen a görög gazdasággal jobban összefonódott balkáni országokban: a krízis keresztülhúzhatja a kötvénykibocsátási terveket, drágíthatja a kibocsátást.

Csehország már jelezte, hogy egyelőre lemond eurókötvény-kibocsátási tervéről a kedvezőtlenné vált piaci feltételek miatt. Az ország 1 milliárd euró értékben tervezett kötvényt kibocsátani 10-15 éves lejáratra.
   
A héten a lengyel pénzügyminiszter-helyettes is arról beszélt, hogy a görög válságra tekintettel a tervezettnél várhatóan kevesebb államkötvényt fognak piacra dobni. A kormány egymilliárd dollár értékű dollárkötvényt és 500 millió dollárnak megfelelő jenkötvényt tervezett kibocsátani.

Albánia is két héttel elhalasztotta első, 400 millió  euró értékű kötvénykibocsátását. Montenegróban egyelőre még nem nyilatkozott a kormány arról, hogy a májusra tervezett első, 200 millió eurókötvény kibocsátásra sort kerítenek-e. Macedónia sem hallatott még magáról, itt 175-225 millió euró értékben tervezték piacra dobni az első eurókötvényt a küladósság finanszírozására.
   
Horvátország egyelőre még tartja magát az eredeti menetrendhez, és várhatóan két hónapon belül megjelenik a nemzetközi kötvénypiacon 1-2 milliárd eurónyi kibocsátással. A végső döntést a görög fejlemények tükrében fogják meghozni.
   
Elemzők szerint egyébként Bulgária és Románia tűnik a legsebezhetőbbnek a földrajzi közelség, illetve a nagyobb mértékű gazdasági összefonódás okán, illetve azért, mert a mérlegfőösszeg alapján a görög bankok részesedése 15-20 százalékra tehető a két ország bankrendszerében. Ugyanakkor a bolgár központi bank elnöke arról biztosította a pénzvilágot, hogy a bolgár bankrendszer stabil, a görög bankok - amelyek 28 százalékos piaci részesedéssel rendelkeznek - nem vontak ki pénzt az országból. A görög érdekeltségű bankok önálló jogi egységként működnek - csupán az Alpha Bank működik leányvállalatként - s ezeket szigorú ellenőrzés alatt tartja a központi bank.
   
A román központi bank elnöke szerint Romániában sincs ok az aggodalomra, a gazdaság nincs olyan nehéz helyzetben, mint Görögországban.
  
Csehországban, Lengyelországban és Szlovákiában sem látják válságosnak a helyzetet a görög krízis miatt - bár komoly kockázati tényezőnek tartják - miután pénzügyi helyzetük stabilabb, gazdasági mutatói jobbak.
   
Szlovákiában már ki is számolták, hogy a görög segélycsomaghoz 1,02 százalékkal, azaz mintegy 300 millió euróval fognak hozzájárulni.

Tőzsde: emelkedést hoztak a görögök
Ma vagy holnap pont kerül a görög-ügy végére
Görög csomag: csillagászati összegek röpködnek

MTI

Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG