Wolfgang Schäuble - aki csütörtökön a német Handelsblattnak nyilatkozott - úgy vélte, hogy az adósságátütemezés súlyos kockázatokat hordoz, alternatív megoldást kell találni, ha a nemzetközi döntéshozók úgy találják, hogy valóban tenni kell valamit. Schäuble elismerte, hogy a költségvetést megregulázó intézkedések önmagukban nem oldják meg az immár 340 milliárd eurós adósságállománnyal küszködő Görögország problémáját.
A német pénzügyminiszter már korábban megszellőztette a görög adósság "puha" átütemezésének ötletét, amely tartalmazhatja a visszafizetési időszak meghosszabbítását, vagy a kamatcsökkentést.
A piacok azonban attól tartanak, hogy ez is előbb vagy utóbb a "kemény" átütemezésbe torkollna, amely azt jelentené, hogy Görögország az általa felvett hitelek egy részét egyáltalán nem fizetné vissza.
Nem lesz görög államadósság-átütemezés? >> |
Az Európai Központi Bank (EKB) maga is vehemensen ellenzi az adósság átütemezését, amely esetleg Athén fizetésképtelenségéhez, a görög gazdaság és bankrendszer összeomlásához vezethet.
Mint Christian Noyer, a francia jegybank elnöke, az EKB kormányzótanácsának tagja magyarázta, az EKB nem tud elfogadni átütemezett görög kötvényeket fedezetként a bankoknak történő hitelezéskor, ez viszont azt jelenti, hogy a görög bankrendszer, amelynek több mint 90 milliárd euróra lenne szüksége az EKB-tól, hogy áthidalja a likvid eszközei és fizetési kötelezettségei között tátongó szakadékot, a teljes fizetésképtelenség állapotába kerülne.
Egy új Marshall-tervre lenne szükség? Adósság- elengedéssel és átütemezéssel oldaná meg egy neves német gazdasági szakember a görög és az euróövezeti szuverén adósságtörlesztési problémát. A görög adósság 40 százalékát fűnyíróelv szerint el kellene engedni, és a maradékot át kellene váltani valamilyen más, a hitelezők által közösen kibocsátott kötvényre, mégpedig egy, az adósságtörlesztési gondokkal küszködő országok problémáinak megoldására kidolgozott átfogó program keretében - vázolta fel Peter Bofinger közgazdász, a Würzburgi Egyetem professzora, a "bölcsek tanácsának" is nevezett öttagú kormánytanácsadó testület (Sachverständigenrat zur Begutachtung der gesamtwirtschaftlichen Entwicklung) tagja. "Először is fel kellene mérni, hogy egyáltalán mekkora összeget képes fenntartható módon törleszteni Görögország, Írország, Portugália, Spanyolország és Olaszország. Ez hatalmas erőfeszítést igényelne, de nem lehet elkerülni" - mondta a közgazdász újságíróknak szerdán este Hamburgban. Peter Bofinger a Második Világháború utáni Marshall-tervhez hasonló újjáépítési program kidolgozását szorgalmazza, amelynek szükségességét szerda esti beszédében is hangsúlyozta, különös tekintettel a drákói megszorítási program miatt kieső görögországi gazdasági aktivitás pótlására. Peter Bofingert a kereslet-orientált gazdaságpolitika szószólójaként ismeri a szakma. |
MTI, Privátbankár