Úgy tűnik, nem csak átmeneti rosszullét volt a forint reggeli gyengélkedése a svájci frankkal szemben: a nap folyamán a hajnali 220 forint alatti szintekről előbb 222 forintra, majd a déli órákra közel 225 forintra ugrott a jegyzés a bankközi devizapiacon. A svájci frank 2010. szeptember 8-án 226,31 forinton érte el történelmi rekordját.
Ahogy azt Gelencsér Zsigmondtól, a Buda-Cash elemzőjétől megtudtuk: a háttérben ezúttal is a "görög dráma", illetve a Görögországgal kapcsolatos rossz hírek állnak. A görög belpolitikai helyzet továbbra is válságosnak mondható, a miniszterelnök nem tudott megállapodni az ellenzékkel a nagykoalícióról. Jeórjiosz Papandreu új kormányt alakít és bizalmi szavazást kér a parlamenttől. Eközben országszerte sztrájkok, tüntetések, zavargások bénítják meg az életet.
Az adott helyzet alaposan megnehezíti az államcsőd elkerülése érdekében szükséges lépések végrehajtását, a megszorítások életbe léptetését. Márpedig amíg Görögországgal kapcsolatban olyan hírek terjednek, amelyek a második nemzetközi gazdasági mentőcsomag késlekedésére engednek következtetni, addig a befektetők a menedékdevizának tekintett dollárban és svájci frankban denominált fixált hozamú eszközöket, bankbetéteket keresik. Ilyen turbulenciák esetén az érintett devizák a megnövekedett keresletnek köszönhetően erősödésnek indulnak, míg a feltörekvő, kockázatosabbnak tekintett devizák - a meglévő kamatkülönbözet ellenére - gyengülnek - mondta el a szakértő a Privátbankárnak.
A reggeli heves devizapiaci mozgásokat elemzők szerint Nout Wellink, az Európai Központi Bank Kormányzótanácsának holland tagja váltotta ki egy csütörtökön megjelent interjúval, amelyben az euróövezeti adósságválsággal összefüggésben azt hangoztatta, hogy meg kell duplázni a bajba került országok megsegítését célzó uniós pénzalap forrásait.
Az euró (és a forint) árfolyama ellen hat az a Reuterstől származó hír is, miszerint Németország szeretné őszre halasztani a második görög mentőcsomagról szóló döntést - márpedig minél később érkezik a megoldás, annál közelebb sodródik Görögország az államcsődhöz - vagy egy olyan megoldáshoz, amelyet a hitelminősítők az államcsőddel egyenértékűnek tekintenek.
Egy hajszálnyit engedett a Fitch
Legfrissebb devizaárfolyamok >> |
A kötvények lejárati határidejének "Bécsi Kezdeményezés" mintájára történő meghosszabbítását tekintik jelenleg a legesélyesebb megoldásnak a magánbefektetők bevonására a görög törlesztési terhek enyhítésébe. A cél a hitelezők kezében lévő kötvények összértékének szinten tartása azáltal, hogy az esedékes törlesztéseket új, később lejáró kötvényekkel lehessen teljesíteni. A cserére nem kötelező érvénnyel, hanem önkéntes alapon kerülne sor. A megoldás megkönnyítené Athén számára adóssága refinanszírozását. Az eljárás egyúttal sokkal enyhébb megoldás is lenne a kötvények határidejének kötelező érvényű meghosszabbításánál, nem is beszélve a névérték csökkentéséről fűnyíróelv alapján.
Privátbankár - Gáspár András