1p
Gyurcsány Ferenc szerint az ország lassan túl van a kiigazítás legbonyolultabb és legnehezebb részén. A kormányfő erről napirend előtti felszólalásában beszélt hétfőn a parlamentben.
Gyurcsány Ferenc szerint az ország lassan túl van a kiigazítás legbonyolultabb és legnehezebb részén. A kormányfő erről napirend előtti felszólalásában beszélt hétfőn a parlamentben.

A terveknek megfelelően csökkenő hiány, a terveknek megfelelően csökkenő infláció és a terveknek megfelelően fehéredő gazdaság: erre lehet építkezni annak érdekében, hogy később egészséges és jó növekedési potenciállal rendelkező gazdaság legyen Magyarországon
- mondta a miniszterelnök, akinek beszéde előtt ezúttal is kivonult a Fidesz- és a KDNP-frakció.

"A kiigazításnak a legbonyolultabb, legnehezebb részén az ország lassan túl van, ez nem azt jelenti, hogy nem kell tovább csinálni" - fogalmazott a politikus, hozzátéve: lehet látni a fényt az alagút végén.

Gyurcsány Ferenc elmondta: az elmúlt kilenc-tíz hónapban a magyar gazdaság "hihetetlen gyors tempóban" az egyensúly felé mozdult. Hozzátette: évek óta először, az év végére várható hiányt nem fölfelé, hanem lefelé korrigálják. Mint mondta, az az erőfeszítés, amit az ország tett, meghozta első gyümölcseit. Van, akinek leginkább az fáj, hogy sokan úgy gondolják, sikeres lesz ez a politika, és van, aki ezt nem szeretné - közölte a kormányfő.

"Az elmúlt 17 évben most először történik az meg, hogy elemzők és kutatók egyaránt azt mondják, hogy mérhető és érzékelhető, hogy nagyobb lett a legális munkavégzés, hogy működnek azok az ösztönzők, amelyeket az elmúlt években bevezettünk" - fogalmazott.
Az infláció kapcsán a miniszterelnök megjegyezte: év végére az infláció visszatérhet arra a szintre, ahol sokkal könnyebben kezelhető. Kitért arra, hogy az elmúlt időszakban 30-35 ezerrel növekedett a regisztráltan foglalkoztatottak száma, e mögött a gazdaság kifehérítése is áll.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy Brüsszel elfogadta az Új Magyarország Fejlesztési Tervet, így Magyarország az első tíz olyan tagállam közé került, amelynek elfogadott programja van. Hozzáfűzte: azok, akik kritikával illeték a programot, nem jelentkeztek a dokumentum aláírása után, hogy "miniszterelnök úr elnézést kérünk, a bántás, a kritika méltatlan volt".

A miniszterelnök beszámolt arról is, hogy a következő két évben 250 milliárd forint értékű támogatást kapnak a hazai kis- és középvállalkozások. Mi ez, hogyha nem igazi patrióta gazdaságpolitika? - kérdezte.

Gyurcsány Ferenc úgy vélte, egy stabil egyensúlyi pályán mozgó gazdaságra, egy megreformált államra lehet fejlesztéspárti gazdaságpolitikát építeni.

A kormány folytatott "vudu" politikát az elmúlt egy évben - mondta Navracsics Tibor, Fidesz frakcióvezetője. Ez egy vudu kormányzati politika, ami az elmúlt egy évben folyt - mondta a politikus, utalva arra, hogy az utóbbi négy hónap a megszorítások időszaka volt az egészségügyben, az oktatásban, a közlekedésben, de az emberek nem látják ennek az értelmét.

Boross Péter, az MDF frakcióvezető-helyettese úgy fogalmazott: amikor a miniszterelnök azt mondja, hogy már látszik az alagút végén a fény, akkor azt is meg kell említeni, hogy "vudu-kategóriában" olyan "varázslatok" is vannak, amelyek ezt a fényt fényesebbnek tüntetik fel, mint amilyen lehet.
A kormányfő "vudu gazdaságpolitikának" nevezte a Fidesz gazdaságpolitikáját, mert olyan programot hirdetett, amely nem működőképes. Évek óta azzal áltat bennünket a legnagyobb ellenzéki párt, hogy amikor csökkentették az adókat, a járulékokat, akkor több lett az ezekből befolyt bevétel - mondta. Erdős Tibor akadémikus tanulmányára hivatkozva hozzátette: az adó- és járulékbevételek pontosan annyival csökkentek, mint amennyivel csökkentették az adó- és járulékkulcsot.

"Azt javasolnám azoknak, akik nagyon kényesek arra, hogy ők csak tévednek, de nem hazudnak (...), hogy számoljanak már" - mondta Gyurcsány Ferenc. Hozzátette: a tévedés az jóhiszemű félreértés, de ha bizonyítják, hogy amit mondanak, nem állja meg a helyét, attól kezdve hazugság.

"Micsoda szégyen lenne: hazugságba esne a legnagyobb ellenzéki párt és annak elnöke, akiről tudjuk, hogy soha nem hazudott még" - közölte.

Gyurcsány Ferenc szerint a vudu gazdaságtan fogalmát 1980-ban idősebb George Bush használta republikánus riválisának, Ronald Reagennek a gazdaságpolitikájára. Mint mondta, ezt a kifejezést arra a gazdaságra használják, amely szembe megy a közgazdaságtan ismert tételeivel, és amely vágyakból, az irracionalitásból épít kesze-kusza, bár sokak számára hihető gazdaságpolitikát.

Elemzők szerint az infláció túl van a tetőzésen (hanganyag)
Nem biztos a májusi kamatcsökkentés
Nem lepődtek meg az elemzők
Fölélőtték az inflációt
Külföldre megy a tőke - és?

MTI
Címkék: Cikkek

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Cikkek Megújult a Privátbankár!!
Privátbankár.hu | 2011. november 15. 15:35
Kedves olvasóink az elmúlt héten már megújult oldalunk tesztverziójával találkozhattak, ami jelezte: a Privátbankár új útra lépett. A változás már a nyáron elkezdődött, azóta lépkedünk folyamatosan előre. Most egy nagyobb ugrás következett..
Cikkek További árfolyamok >>
Privátbankár.hu | 2011. november 9. 10:05
 
Cikkek Skandináviában sincs minden rendben
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 18:02
Folytatódik a dán lejtmenet jövőre is, a skandináv ország gazdasága tovább lassul, egyre nehézkesebb a hitelezés, és tovább csökkennek a lakásárak
Cikkek Papandreu lemondott a népszavazásról
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 16:21
A görög kormányfő elállt attól az ötletétől, hogy népszavazáson dőljön el, akarnak-e a görögök megszorításokat a nemzetközi mentőcsomagért cserébe. Ezzel visszatértünk a pár nappal ezelőtti állapotokhoz, amikor a piacok optimista hangulatban nyugtázták, hogy az európai tagállamok nagy nehezen megállapodtak a magánbefektetőkkel a görög adósság felének leírásáról.
Cikkek Papandreu nem mond le - még
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 14:05
Óriási meglepetésre kamatot vágott az Európai Központi Bank. 25 bázisponttal 1,25 százalékra csökkentették az irányadó rátát az eddig 1,5 százalékról. A piacok azonnal reagáltak. Közben egyre fogy a levegő a görög miniszterelnök körül, aki távozhat posztjáról. Ha Athén elköszön az eurótól, az első tagállam lehet, amely kilép az EU-ból
Cikkek A bankokat kérdezi a kormány, mi legyen a devizahitelesekkel
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:50
Újra tárgyalóasztalhoz ülnek a bankok a kormánnyal, az NGM várja a javaslatokat a szektor szereplőitől. Az már biztos, hogy feltőkésítik az MFB-t
Cikkek Sehol egy biztonságos magyar bank?
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 13:36
A Global Finance Magazin közzétette listáját az ötven legbiztonságosabb feltörekvő piaci bankról: sehol egy magyar bank, még a régiós összesítésben sem
Cikkek A mauríciuszi devizát a költségvetési tervek gyengítik
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 12:47
Harmadik napja gyengül a mauríciuszi rúpia a dollárral, és a fő devizákkal szemben. Az Indiai-óceán szigetországában a jövő évi költségvetés terveire várnak a befektetők. A várakozások szerint a port louis-i kormány olyan intézkedésekről dönt majd, amelyek gyengítik a devizát, ugyanis az elsősorban exportból élő gazdaságnak ez kifejezett érdeke. Érdekesség, hogy a helyi statisztikai hivatal nemrég főleg az európai válságra hivatkozva csökkentette az idei GDP előrejelzését 4,5-ről 4,1 százalékra. A mindössze 1,3 millió lakosú ország GDP-je a második Fekete-Afrikában köszönhetően az erős olaj, cukornád-kivitelnek, és a textiliparnak.   Privátbankár
Cikkek A kormány átvállalja Várpalota devizahitelét - a jó lobbi miatt
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:48
Várpalota polgármesterének lobbitevékenységét a kormány azzal ismeri el, hogy kifizeti a kistérség devizatartozását
Cikkek Kollektív szerződések: már most nyomást gyakorolnak a munkaadók
Privátbankár.hu | 2011. november 3. 11:21
A jövő évi költségcsökkentések jegyében több munkáltató nyomásgyakorlásba kezdett, jelezvén, hogy felbontanák a kollektív szerződéseket
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG